Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidowane posterunki i komisariaty policji powrócą, ale tylko kilka? MSWiA przygotowuje plan

Patryk Drabek
W ciągu 8 ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych.
W ciągu 8 ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych. Andrzej Banaś
MSWiA zapowiada powrót posterunków. Na pewno dojdzie do reaktywacji niektórych posterunków policji w województwie śląskim. Oficjalnie nie wiadomo ilu. Nieoficjalnie: Plan zakłada reaktywację zaledwie kilku z ich.

Na początku czerwca szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak poinformował o przywróceniu pierwszego posterunku policji w Kampinosie w województwie mazowieckim.

- Dziś przywracamy pierwszy z serii posterunków. Szacujemy, że w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków - zapowiedział minister.

Jak ta liczba ma się do tego, co będzie działo się w województwie śląskim. Zarówno MSWiA, jak i policjanci oficjalnie nie chcą mówić o konkretnych liczbach. Przekazywane nam informacje mówią o wstępnej analizie, konsultacjach oraz braku decyzji. Okazuje się jednak, że pewien plan jest już gotowy, ale jego założenia, a konkretnie liczba reaktywowanych posterunków i komisariatów w naszym regionie, raczej nie zadowoli samorządowców w tych gminach, w których w ciągu ostatnich ośmiu lat zlikwidowano posterunki policji.

18 posterunków zlikwidowano w woj. śląskim**Ile posterunków wróci?**

Dziś (w Kampinosie przyp. red.) przywracamy pierwszy z serii posterunków. Szacujemy, że w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków - zapowiedział na początku czerwca minister Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że proces przywracania posterunków odbywa się we współpracy z samorządami i z organizacjami pozarządowymi. Zapytaliśmy zatem resort: Ile tego typu obiektów zostanie przywróconych w województwie śląskim. Otrzymaliśmy odpowiedź, że koalicja PO-PSL w latach 2007-2015 zlikwidowała ponad połowę (418 z 817) posterunków policji. Rządowi Prawa i Sprawiedliwości zależy natomiast na tym, aby obywatele czuli się bezpiecznie - żeby mieli możliwość skutecznego reagowania wtedy, kiedy zauważą, że dzieje się coś złego w ich otoczeniu. Ile reaktywowanych posterunków z wymienionych 150 przypada na województwo śląskie? Na to pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Jak informuje Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w ciągu 8 ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych garnizonu śląskiego. Zasadnicza część tych zmian przypadła na 2012 rok. Przeprowadzone wówczas zmiany organizacyjno - etatowe w garnizonie śląskim objęły 37 posterunków policji. Ta reorganizacja była związana z przekształceniem 12 posterunków w komisariaty policji oraz likwidacją pozostałych 25. Dodatkowo zmiany te zbiegły się z reorganizacją struktur podległych Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, gdzie 31 marca 2012 roku zlikwidowano Komisariat Policji I w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach, przekształcając go w posterunek policji, który następnie zlikwidowano 1 września tego samego roku.
Mapy zagrożeń
Jak obecnie wygląda sytuacja?

- Z naszego regionu przesłano propozycje lokalizacji, w których posterunki miałyby zostać przywrócone. Trwają konsultacje w Komendzie Głównej Policji i czekamy na ostateczne decyzje - przekazał nadkom. Tomasz Gogolin z zespołu prasowego KWP w Katowicach. Ile takich obieków miałoby zostać przywróconych? - To etap bardzo wczesnych analiz. Pracujemy nad tym, ale nie jesteśmy w stanie podać żadnych konkretów - ucina Tomasz Gogolin.
Tam, gdzie likwidowano posterunki, swoje niezadowolenie wyrażali samorządowcy, a również policyjni związkowcy podkreślali, że to zły pomysł. Jeszcze niedawno Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach przypominał, że związkowcy byli przeciwni zamykaniu posterunków i komisariatów.

- Było to szukanie oszczędności pod płaszczykiem tzw. modernizacji. Tam, gdzie funkcjonują nasze jednostki, poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców jest większe, a to bezcenne. Nie wyobrażam sobie policji tylko na telefon. Zapewnienie bezpieczeństwa nie jest tanie, ale nie można na nim oszczędzać. Zamykanie posterunków i komisariatów oburzyło również wiele samorządów, które od lat dbały o nasze placówki na ich terenie, licząc, że policjanci będą blisko mieszkańców - podkreślał w kwietniu na łamach „Dziennika Zachodniego” Rafał Jankowski.

Likwidacja posterunków to błąd

Związkowcy mieli rację. Zdecydowanie trudniej coś później reaktywować.- Posterunki zostały zlikwidowane cztery lata temu i to, że teraz niektóre z nich zostaną otwarte ponownie, nie oznacza, że te obiekty czekają zamknięte pod kluczem na policjantów. Trzeba być świadomym tego, że to skomplikowany proces - podkreśla Tomasz Gogolin.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że jeśli chodzi o reaktywację komisariatów i posterunków w poszczególnych miejscowościach województwa śląskiego, to plan zakłada powrót zaledwie pięciu tego typu obiektów. - Na razie to takie planowanie. Jak jednak będzie to ostatecznie wyglądało, to jeszcze zobaczymy - podkreślają osoby dobrze znające ten temat.
Mapy zagrożeń
Pilotaż nie u nas

W Starostwie Powiatowym w Pruszkowie odbyło się spotkanie inaugurujące pilotażowy program dotyczący „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Program, który będzie obejmował cały kraj, pilotażowo zostanie uruchomiony w województwie podlaskim, pomorskim i w garnizonie stołecznym.

Mapa zagrożeń powstała przy udziale lokalnych społeczności. W debatach i konsultacjach wzięło udział ponad 200 tysięcy obywateli. Spotkania były organizowane przez poszczególne jednostki policji pod nadzorem Komendy Głównej Policji i uczestniczyli w nich m.in. samorządowcy, przedstawiciele różnych stowarzyszeń, inicjatyw społecznych, szkół, a także przedstawiciele pozostałych służb mundurowych. Jeśli chodzi o postulaty w naszym regionie, to często mówiło się o reaktywacji posterunków w poszczególnych miejscowościach. Uczestnicy spotkań wskazywali także na konieczność tworzenia map wielopłaszczyznowych, z uwzględnieniem różnego rodzaju zagrożeń, nie tylko związanych z przestępczością (np. szkodnictwo leśne, pożary czy też powodzie). Mieszkańcy byli najczęściej zainteresowani bieżącymi zagrożeniami, jakie występują w pobliżu miejsca zamieszkania oraz tymi z obszaru ruchu drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!