Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Nauczyciele obawiają się powrotu. Związkowcy apelują o zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Nauczyciele pracujący w przedszkolach obawiają się powrotu do pracy. O zabezpieczenie im bezpiecznej pracy apelują działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego
Nauczyciele pracujący w przedszkolach obawiają się powrotu do pracy. O zabezpieczenie im bezpiecznej pracy apelują działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego arc. mat. polska press
Żłobki i przedszkola zostaną ponownie otwarte - poinformował w środę, 29 kwietnia, podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Każdorazowo taką decyzję podejmować będą jednak samorządy. Nauczyciele mają wątpliwości co do tego, czy uda im się zachować zasady bezpieczeństwa. - Mam nie przytulić dziecka, kiedy zapłacze? - pyta zdezorientowana nauczycielka z Dąbrowy Górniczej. Działacze ZNP również mają wiele pytań. Sformułowali je w swoim wczorajszym apelu do rządu. Odpowiedzi na nie jednak podczas konferencji nie usłyszeli.

Premier zapowiedział, że pozytywne analizy liczby zachorowań i osób, które zwalczyły COVID-19, pozwalają przyspieszyć otwarcie niektórych placówek edukacyjnych. - Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcie żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka i każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy - ogłosił w środę, 29 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki.

Kto nie znajdzie opieki, dostanie zasiłek

Jak zaznaczył premier, wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe. Z kolei dla osób, które nie będą mogły swoich pociech zaprowadzić do placówek, kontynuowany będzie zasiłek opiekuńczy.

Przeczytaj koniecznie

- Zachęcać jednak będziemy, żeby w odpowiednich warunkach jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola. My dodatkowo zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne - podkreślił premier.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Musisz to znać

Żłobki i przedszkola razem ze szkołami pozostają zamknięte, przypomnijmy, od 12 marca. Nauczyciele mają wiele wątpliwości co do ponownego uruchamiania placówek edukacyjnych i żłobków. Obawiają się powrotu do pracy.

- Trudno mi sobie to wyobrazić. Jak mam utrzymać bezpieczeństwo sanitarne w grupie dzieci? Nie przytulić, kiedy płacze? Dzieci będą się bawić w maseczkach i rękawiczkach? Niektóre się ich boją. Mam wiele obaw co do tego pomysłu - komentuje jedna z nauczycielek wychowania przedszkolnego w Dąbrowie Górniczej.

Nie dalej, jak we wtorek, 28 kwietnia, Związek Nauczycielstwa Polskiego wydał apel do rządu o zapewnienie bezpieczeństwa nauczycielom i uczniom w związku z zapowiedzią uruchomienia opieki świetlicowej.

Nauczyciele mają obawy i apelują

"W związku z zapowiedzią przedstawicieli rządu o uruchomieniu zajęć opiekuńczych w żłobkach, przedszkolach i klasach I – III, zwracamy się do pana premiera z pytaniem, w jaki sposób rząd zamierza zapewnić bezpieczeństwo pracownikom tych placówek, ich rodzinom oraz rodzinom i najbliższym dzieci i najmłodszych uczniów, którzy wrócą do szkoły w samym środku trwania epidemii koronawirusa? Co rząd zamierza zrobić, aby nie doszło masowej liczby zakażeń, jak ma to obecnie miejsce w Domach Pomocy Społecznej?" - czytamy w apelu związkowców.

Związkowcy ZNP domagają się od rządu odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak rząd zamierza zapewnić bezpieczeństwo pracownikom 22 tysięcy placówek wychowania przedszkolnego, ponad 14 tys. szkół podstawowych oraz żłobków?
  • W jakie środki ochrony zostaną wyposażone żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe?
  • Jakie środki ochrony osobistej otrzymają pracownicy tych placówek?
  • Jakie zasady bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, by zachować w tych placówkach obowiązujące standardy np. dotyczące zachowania 2-metrowej odległości od innych?
  • Jak w żłobkach, przedszkolach i klasach I – III zorganizować przestrzeganie zasad sanitarnych, które obowiązują w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)?
  • Jak w żłobkach, przedszkolach i klasach I – III stosować obowiązkowe zasłanianie nosa i ust?
  • Jakie zasady będą dotyczyły zbiorowego żywienia w żłobkach, przedszkolach i szkołach?
  • Czy pracownicy żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych będą mieli zapewniony dostęp do szybkich testów?

Obejrzyj dokładnie

Na te pytania jednak nauczyciele nie usłyszeli odpowiedzi premiera podczas środowej konferencji.

"Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa w systemie edukacji. To podstawowe zadanie rządu szczególnie w czasie trwającej epidemii. Domagamy się zapewnienia bezpieczeństwa nauczycielom i nauczycielkom wychowania przedszkolnego oraz klas I – III, którzy obawiają się o zdrowie i życie swoje, swoich najbliższych oraz rodzin przedszkolaków i najmłodszych uczniów. Jako związek zawodowy chcemy szczególnie podkreślić, że nie wyrażamy zgody na narażanie zdrowia i życia ponad 100 tysięcy nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz 250 tysięcy nauczycieli szkół podstawowych!" - apelują związkowcy.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera