Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje, wpadliście w fotopułapkę Służby Ochrony Kolei [WIDEO]

Anna Zielonka
Wybraliśmy się na patrol z sokistami. Pokazywali nam, co najczęściej pada łupem złodziei. Wyszłaby z tego cała lista
Wybraliśmy się na patrol z sokistami. Pokazywali nam, co najczęściej pada łupem złodziei. Wyszłaby z tego cała lista Fot. aleksy cieślik
Sokiści z Jaworzna są skuteczni w łapaniu złodziei kolejowej infrastruktury. Pomagają im fotopułapki. Byliśmy z nimi na patrolu. Wiemy, jak działają.

Łubki, śruby, szyny, dławiki torowe, transformatory do elektrycznego ogrzewania rozjazdów, fragmenty trakcji i masa innych elementów kolejowej infrastruktury kusi złodziei w całej Polsce. Dodatkowo łakomym kąskiem są opał i paliwo załadowane na wagony: węgiel, koks i miał węglowy. Te ostatnie znikają szczególnie w zimie.

Wybraliśmy się z sokistami na obchód i udało się nam uczestniczyć w prawdziwym pościgu. Na szlaku Jaworzno-Mysłowice (rejon posterunku odgałęźnego Długoszyn) pojawili się bowiem podejrzani ludzie. Sokiści wsiedli do auta i w zawrotnym tempie dojechali we wskazane miejsce. Było jak w filmie akcji: jeden z nich szybko przeskoczył tory i skradał się między drzewami. Drugi podbiegł niezauważony do podejrzanych osobników, chowając się za jadącym właśnie pociągiem. Z daleka widzieliśmy, jak funkcjonariusze legitymują zaskoczonych obrotem sytuacji mężczyzn. Na szczęście alarm okazał się fałszywy, bo przy torach pracowali ludzie z firmy telekomunikacyjnej.

- Ale każdą podejrzaną sytuację trzeba sprawdzić. Lepiej dmuchać na zimne - zaznaczają funkcjonariusze Krzysztof i Damian, z którymi patrolowaliśmy tory.

Straż Ochrony Kolei ma też inny sposób na torowych rabusiów - to fotopułapki, czyli specjalne urządzenia, czułe na ruch. Gdy tylko ktoś przejdzie w ich pobliżu, robią zdjęcie i automatycznie wysyłają je na telefon dowódcy patrolu. Ta metoda okazała się naprawdę skuteczna. Zaledwie kilka dni temu jedna z takich fotopułapek pozwoliła sokistom z posterunku w Jaworznie-Szczakowej na ujęcie złodzieja elementów torowych, pochodzących ze znajdującego się na terenie kolei składu złomu. Rabuś z trzema swoimi kolegami wybrali się po łup wieczorem. Myśleli, że po zmroku nikt ich nie zauważy.

- Byli w błędzie. Nasi funkcjonariusze zareagowali natychmiast. Zaraz gdy przyjechali na miejsce, w ich ręce wpadł jeden mężczyzna - informuje Aleksy Cieślik, rzecznik prasowy Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei. - Musieli użyć siły i zapiąć 30-latka w kajdanki. Później oddali go w ręce policji - dodaje.

Pozostali złodzieje mieli więcej szczęścia, bo zdążyli odjechać samochodem marki Rover. Nic jednak nie ukradli. 98 płytek stopowych wróciło do składu.

Okazuje się jednak, że miejsce, w którym doszło do próby kradzieży, jest popularne wśród amatorów kolejowej infrastruktury. W ubiegłym roku doszło tam aż do 11 kradzieży. Na szczęście tym razem złodziejom nie udało się, podobnie jak przed kilkoma tygodniami, gdy pewien mężczyzna zamierzał przywłaszczyć sobie torowe akcesoria. Również wtedy w jego ujęciu pomogła fotopułapka.

- To rozwiązanie usprawnia pracę wszystkich funkcjonariuszy, nie tylko tych z posterunku Jaworzno-Szczakowa. W fotopułapki został zaopatrzony każdy posterunek w regionie - zaznacza Aleksy Cieślik. - Fotopułapka pozwala reagować szybciej, niż gdyby ktoś miał zaalarmować dyżurnego, a ten dopiero dzwonić do patrolu. Są umieszczane w newralgicznych miejscach, gdzie nagminnie dochodzi do kradzieży lub ich prób - podkreśla. Dodaje, że Straż Ochrony Kolei zdecydowała się na ten sposób wykrywania rabusiów dzięki dobrym doświadczeniom z mobilnym centrum moni-toringu.

- To specjalny samochód wyposażony w różne kamery, którymi można rejestrować obraz z odległości nawet 3 km - stwierdza. - Ale mimo tych wszystkich wynalazków, nie można zapominać o naszych wspaniałych czworonożnych funkcjonariuszach, np. w Jaworznie-Szcza-kowej pełni służbę pięć psów. One też wyczują złodzieja z dużej odległości - zaznacza Aleksy Cieślik.
Co najczęściej kradną złodzieje w innych miastach regionu? W Czechowicach-Dziedzicach co rusz znikają fragmenty sieci trakcyjnej, w Mysłowicach i Sosnowcu linki dławikowe. Łubki, śruby i szyny w równej mierze padają łupem złodziei na całym kolejowym obszarze.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!