Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota i srebrna moneta na stulecie III powstania śląskiego. Pod siedzibą NBP w Katowicach ustawiła się kolejka

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Kolejka po monety upamiętniające setną rocznicę III powstania śląskiego ustawiła się mimo intensywnych opadów deszczu ze śniegiem; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Kolejka po monety upamiętniające setną rocznicę III powstania śląskiego ustawiła się mimo intensywnych opadów deszczu ze śniegiem; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Lucyna Nenow
Narodowy Bank Polski rozpoczął sprzedaż złotych i srebrnych monet, które zostały wyemitowane z okazji setnej rocznicy trzeciego powstania śląskiego. Mimo intensywnych opadów deszczu ze śniegiem, pod siedzibą NBP w Katowicach kolejka ustawiła się już o poranku.

Mimo uciążliwych opadów deszczu ze śniegiem w czwartek, 15 kwietnia, o poranku przed siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach ustawiła się długa kolejka. Za czym? Za kolekcjonerskimi monetami, upamiętniającymi setną rocznicę trzeciego powstania śląskiego.

Złota moneta o nominale 200 złotych została wyemitowana w nakładzie 1500 sztuk. Z kolei srebrna moneta o nominale 10 złotych ma nakład 12000 sztuk. Cena pierwszej to 3600 złotych, a drugiej 160 złotych.

Na obu przedstawiono sceny, w których powstańcy obsługują przejęty karabin maszynowy Maxim wz. 1908.

- Na monecie złotej obok walczących zaprezentowano sztandar powstańczy z napisem „Tobie Polsko” i wizerunkiem orła powstańczego. Na monecie srebrnej orzeł powstańczy znajduje się nad wizerunkami powstańców - informuje NBP.

Nie przeocz

- Trzecie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i było reakcją na wieść o planowanym przyznaniu Niemcom większości uprzemysłowionej części Górnego Śląska. Zostało ono poprzedzone strajkiem powszechnym, który objął 97 proc. zakładów przemysłowych. Działaniami powstańców kierował Wojciech Korfanty, który obwołał się dyktatorem trzeciego powstania śląskiego - czytamy w folderze emisyjnym.

Kulminacyjna bitwa odbyła się w rejonie Góry Św. Anny, którą ostatecznie zajęli Niemcy. Rozejm zawarto dopiero 5 lipca. Przez kolejne miesiące toczyły się rozmowy, których efektem była zmiana podziału granic i przyznanie Polsce mniejszej, ale bardziej uprzemysłowionej części regionu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty