MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złota rączka w Żorach wciąż działa. Z pomocy fachowca skorzystało już wielu mieszkańców. Jak to działa?

Robert Lewandowski
Z pomocy fachowca skorzystało już wielu mieszkańców
Z pomocy fachowca skorzystało już wielu mieszkańców Centrum Integracji Społecznej w Żorach
Już około 40 osób skorzystało z pomocy złotej rączki - instruktora zawodu pana Jacka, w ramach programu skierowanego do osób samotnych, niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Złota rączka wykonuje drobne roboty gospodarcze na rzecz mieszkańców Żor bez opłat.

Złota Rączka w Żorach wciąż działa

Pierwsi mieszkańcy Żor mogli się już przekonać, że w mieście działa złota rączka. To program, który wystartował w marcu tego roku, mający na celu nieodpłatne wsparcie mieszkańców miasta, którzy nie są w stanie samodzielnie, z uwagi na bezradność, samotność, niepełnosprawność oraz trudną sytuację życiową wykonać drobnych robót gospodarczych. Złota rączka pomoże chociażby przy wymianie kranu, podłączeniu pralki czy montażu lustra.

- Z danych statystycznych za rok 2023 rok wynika, że ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach najczęściej korzystają osoby lub rodziny z powodu długotrwałej lub ciężkiej choroby, ubóstwa, niepełnosprawności oraz bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Osoby te niejednokrotnie, z uwagi na powyższe, nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb bytowych, w tym wykonać drobnych robót gospodarczych, które wpływają na poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa - wynika ze specyfikacji programu.

A chodzi między innymi o naprawę kranu, udrożnienie zatkanych rur, podłączenie urządzeń gospodarstwa domowego czy wymianę żarówki. Program nie obejmuje jednak usług wymagających natychmiastowej interwencji, zezwoleń, uprawnień, specjalistycznej wiedzy, a także usług remontowych, prac budowlanych i napraw świadczonych w ramach innych umów lub wynikających ze zobowiązań innych podmiotów np. wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Koszty zakupu materiałów niezbędnych do wykonania usługi będzie pokrywał mieszkaniec korzystający z usług „złotej rączki”.

- Jeśli specjalista, który pojawi się u mieszkańca stwierdzi, że konieczny jest zakup jakiejś części, to jej zakup będzie leżał po stronie mieszkańca - tłumaczy Katarzyna Kosztyła-Hus, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy w Żorach.

Jak można skorzystać z usługi?

Osoby chcące skorzystać z programu będą mogły zgłaszać się w dni robocze, telefonicznie: 537-081-230 lub 32-43-42-412, mailowo: [email protected] lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żorach, ul. Ks. Przemysława 2 pokój nr 5.

- Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie karty zgłoszenia przez pracownika przyjmującego zgłoszenie. W trakcie zgłoszenia należy podać swoje dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail) i krótko opisać problem. Podpis na karcie zgłoszenia uzupełniany jest w trakcie dalszych czynności - informuje miasto Żory.

Przed wizytą „Złotej Rączki”, korzystający z jej usług otrzyma dane niezbędne do identyfikacji, które umożliwią potwierdzenie tożsamości pracownika, który będzie zobowiązany okazać dokument potwierdzający te dane w postaci identyfikatora. Program przewidziano na lata 2024-2028.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni