Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Złoto Bałtyku", nowy program telewizji History: kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Premiera 2 kwietnia 2019 r.

MAO
„Złoto Bałtyku", nowy program telewizji History
„Złoto Bałtyku", nowy program telewizji History Mat. pras. A+E Networks
„Złoto Bałtyku" to nowy program telewizji History, którego premierę stacja zapowiada na 2 kwietnia 2019 roku, na godz. 21. Jak zapowiadają przedstawiciele stacji, w pięcioodcinkowym serialu poznamy kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Dowiemy się, jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn – od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź rzeźby kończąc. Poznamy również metody wykorzystywane do wydobycia jantaru na bałtyckim wybrzeżu, jak i kulisy branży bursztynniczej w Polsce.

Zdjęcia do programu powstały w Gdańsku i okolicach. „Złoto Bałtyku” to piąta lokalna produkcja telewizji History w Polsce po zrealizowanych w ostatnich latach m.in. „Poszukiwaczach zaginionej prawdy” i „Tajemnicach mundialu”.

Zobaczcie zdjęcia:

Za realizację „Złota Bałtyku” odpowiada ATM Grupa, która wyprodukowała wcześniej m.in. serię „Brać czy nie brać” na zlecenie History. Reżyserem programu jest Sambor Wilk.

O czym będzie „Złoto Bałtyku”?
Od tysięcy lat bursztyn jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń zbieraczy. Pierwsze próby tworzenia w tym kameniu podejmowano już w prehistorycznej epoce neolitu – około 4500 p.n.e. Zachwycali się nim również starożytni, nazywając go „przyjemną słodyczą” czy „sokiem promieni słońca”. Wyroby gdańskich bursztynników od XV w. były najbardziej pożądanymi prezentami wśród dyplomatów – na dworach królewskich, carskich, sułtańskich, a nawet papieskich.

Obecnie prawie 70 proc. wyrobów światowej biżuterii z tym kamieniem pochodzi właśnie z Polski. Ci, którzy zajmują się jego legalnym wydobyciem na co dzień, robią to w trudnych warunkach – zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku lub brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza.

Za bursztynem, zwanym „złotem Bałtyku”, od wieków podążają najwytrwalsi poszukiwacze. Nie straszny im mróz, błoto ani ciężka praca. Nowa pięcioodcinkowa seria telewizji History pokaże, jak wygląda życie osób ogarniętych „gorączką bursztynu”.

Program „Złoto Bałtyku”: bohaterowie
W programie poznamy historię Krzysztofa, który wraz ze swoimi pracownikami przekopuje przy pomocy ciężkiego sprzętu działkę pod Gdańskiem. Marzy, by w przyszłości założyć w tym miejscu kopalnię bursztynu. Podążymy również śladem szypra Benedykta i jego żony Małgorzaty, którzy razem z załogą kutra HEL-6 wyruszają w morze licząc na to, że w sieciach, prócz ryb, znajdą kosztowności z dna Bałtyku.

Jednym z głównych bohaterów programu jest również Tomek, który wraz z przyjaciółmi ze Sztutowa każdego roku czeka z niecierpliwością na sztorm. To dzięki niemu w przybrzeżnych piaskach Tomek może znaleźć pożądany bursztyn. Kulisy niełatwej pracy artystki funkcjonującej na rynku międzynarodowym poznamy dzięki Dorocie, jubilerce z Gdańska, która od ponad dwóch dekad tworzy biżuterię z bursztynu.

Bohaterowie:

  • Tomasz Ołdziejewski - Mieszka w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko.
  • Dorota Cenecka - Jubilerka, projektantka biżuterii z bursztynu, właścicielka pracowni/warsztatu jubilerskiego; członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Urodzona w Gdańsku, gdzie mieszka i tworzy. W zawodzie pracuje od ponad 20 lat.
  • Krzysztof Biereśniewicz - Poszukuje złóż bursztynu hydrauliczną metodą wypłukiwania na dzierżawionych działkach na Pomorzu. W przyszłości planuje otwarcie opłacalnej kopalni bursztynu. Przygodę ze Złotem Bałtyku rozpoczął w wieku 11 lat, gdy ojciec zabrał go na bursztyn. Z wykształcenia stolarz.
  • Benedykt i Małgorzata Formellowie - Właściciele kutra rybackiego HEL-6. Przygoda Benedykta z morzem rozpoczęła się w 1978 roku. Pierwszy raz wypłynął jako absolwent Technikum Rybołóstwa Morskiego w Gdyni. Jego żona, Małgorzata, mimo że nie pochodzi z Kaszub, świetnie odnalazła się w męskim świecie rybaków i poławiaczy bursztynu.

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo