Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty Potok: Zapalili znicze na zrewitalizowanej kwaterze wojennej z 1939 roku

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Podczas uroczystości zapalono znicze na zrewitalizowanej kwaterze wojennej z 1939 roku
Podczas uroczystości zapalono znicze na zrewitalizowanej kwaterze wojennej z 1939 roku UG Janów
Na cmentarzu parafialnym w Złotym Potoku odsłonięto zrewitalizowaną kwaterę żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych w bitwie pod Janowem we wrześniu 1939 roku.

W Złotym Potoku odsłonięto zrewitalizowane kwatery żołnierzy 7 Dywizji Piechoty

Wydarzenie było jednym z elementów II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej w Złotym Potoku. Wzięli w nim udział przedstawiciele: władz państwowych, samorządowych, wojska, policji, nadleśnictwa, oświaty, instytucji kultury, stowarzyszeń lokalnych i patriotycznych, kościoła oraz rodzin poległych żołnierzy.

Rewitalizacja mogiły możliwa była dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom własnym Gminy Janów. Tegorocznym obchodom towarzyszył także m.in. II Zjazd Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, który zorganizowany po raz pierwszy w Częstochowie w 2019 roku. Zgromadził on kilkadziesiąt osób z rodzin żołnierzy niemal wszystkich pułków i oddziałów dywizji, potwierdzając, że historia Wojska Polskiego jest wciąż żywa i ważna...

II Święto Pułkowe 7 Pułku Artylerii Lekkiej w Złotym Potoku zorganizowali Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa oraz gmina Janów.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Co można było zobaczyć podczas okolicznościowej wystawy?

Przy tej okazji warto wspomnieć, że idea wskrzeszenia Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej i jego organizacji w Złotym Potoku narodziła się pod koniec 2020 roku.

I choć w okresie międzywojennym pułk wchodzący w skład 7 Dywizji Piechoty stacjonował w Częstochowie, to Złoty Potok jako miejsce organizacji obchodów nie jest przypadkowy. Od września 2020 roku w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego czynna jest bowiem wystawa "Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939" - przypomina Adam Kurus, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach

Na wystawie można zobaczyć między innymi siedem srebrnych gwoździ z zaginionego we wrześniu 1939 roku sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, które zostały odnalezione w lasach pod Złotym Potokiem w maju 2020 roku przez członków Grupy Częstochowskiej Perun oraz Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera