Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZM Henryk Kania: CBŚP zatrzymało prezesa. Firma Cedrob i zarządca sądowego mają ratować zakłady mięsne

RED
ZM Henryk Kania w Pszczynie: Były prezes zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Zakład przejęty przez zarządcę sądowego. Koniec zarządu własnego ZM Henryk Kania i umowa z firmą Cedrob.

Zakłady Mięsne Henryk Kania przeszły pod zarząd zarządcy sądowego. W ten sposób zrealizowana została jedna z uchwał podjęta na radzie wierzycieli w dniu 5 września.

Na zarządcę sądowego został wyznaczony radca prawny Mirosław Mozdżeń. Jak donosi portal Business Insider, cytując za "Pulsem biznesu": "nowy zarządca przyszedł do firmy następnego dnia [6 września -red.]. Przez cały dzień, w towarzystwie komornika i policji, przejmował zarząd nad mięsną firmą".

- Przejęcie zakładu odbyło się na twardo - usłyszeliśmy w biurze prasowym spółki.

Następnego dnia, w sobotę, 7 września, Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało Grzegorza M., który przez pięć lat, w okresie 2014-2019, był prezesem, a ostatnio wiceprezesem Zakładów Mięsnych Henryk Kania.

Nie przegapcie

Cytowany przez portal Business Insider "Puls biznesu", podaje, że zatrzymanie odbyło się na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, a powodem - zawiadomienie do prokuratury przez Alior Bank, który zarzuca zarządowi kilka przestępstw "przy udzielaniu i zwiększaniu finansowania."

Informację o zatrzymaniu wiceprezesa potwierdziło biuro prasowe spółki.

Zakłady Mięsne Henryk Kania w Pszczynie. Uchwały rady wierzycieli

5 września w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód odbyło się posiedzenie rady wierzycieli.

Jednym z tematów był wniosek pszczyńskiej firmy o wyrażenie zgody przez radę wierzycieli na wydzierżawienie zakładów spółce HK Trade z siedzibą w Goczałkowicach Zdroju. Zgody nie było.

W drugim punkcie obrad rada wierzycieli "poparła dążenia do przeprowadzenia transparentnego procesu due dilligence, w ramach którego poszczególni inwestorzy mieliby możliwość zbadać majątek Spółki i ewentualnie złożyć ofertę na jego nabycie w ramach układu likwidacyjnego".

Rada wierzycieli przyjęła też wniosek nadzorcy sądowego o uchylenie zarządu pszczyńskiej firmy i ustanowieniu zarządcy. Uznano ten wniosek za zasadny.

Najważniejszym postanowieniem jest zawarcie "umowy przerobowej oraz umowy dzierżawy z Cedrob S.A".

Umowa ZM Henryk Kania z firmą Cedrob:

Zgodnie z umową przerobową spółka jest zobowiązana do wykonania na rzecz Cedrob S.A. w zakładach spółki w Pszczynie, Goczałkowicach oraz w Mokrsku, na zasadzie wyłączności, usług polegających na:

  • - produkcji, konfekcjonowaniu, pakowaniu, magazynowaniu i dystrybucji przetworów mięsnych oraz rozbiorze mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego, na powierzonym surowcu, pod markami należącymi do grupy kapitałowej Cedrob S.A. lub pod markami wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa spółki, które zostały wskazane w wycenach ww. przedsiębiorstwa przygotowanych na potrzeby przyspieszonego postępowania układowego i znajdującymi się w aktach postępowania (umowa przerobowa przewiduje udzielenie licencji do korzystania z praw własności intelektualnej i przemysłowej spółki przez okres jej obowiązywania);
  • - wykonywaniu przez pracowników przedsiębiorstwa spółki usług produkcji, konfekcjonowania, pakowania, magazynowania i dystrybucji przetworów mięsnych oraz rozbioru mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego w zakładach należących do grupy kapitałowej Cedrob S.A.

Cedrob ma obowiązek przekazania spółce wszelkich surowców niezbędnych do prawidłowego wykonania umowy przerobowej.

Cedrob z tytułu realizacji umowy przerobowej (w tym praw do korzystania ze znaków towarowych oraz pozostałych wartości niematerialnych prawnych należących do spółki) ma obowiązek zapłaty na rzecz spółki wynagrodzenia w kwocie równej kosztom utrzymania jej przedsiębiorstwa wynoszącej 4 mln zł netto miesięcznie. Gdyby ww. kwota nie była wystarczająca do pokrycia kosztów utrzymania przedsiębiorstwa spółki, wówczas Cedrob zobowiązuje się do dokonania zapłaty wszelkich udokumentowanych i uzasadnionych dodatkowych kosztów takiego utrzymania, podano również.

"Umowa przerobowa obowiązuje do dnia wejścia w życie umowy dzierżawy przedsiębiorstwa spółki, która z kolei ma zostać zawarta na okres 12 miesięcy i wejdzie w życie pod warunkiem zawieszającym uzyskania przez Cedrob S.A. wymaganej zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli, chyba że strony uzgodnią inaczej na piśmie" - czytamy dalej.

Zgodnie z umową przerobową, Cedrobowi przysługuje prawo do przeniesienia całości lub części praw i obowiązków Cedrobu z niej wynikających na inny podmiot z jego grupy kapitałowej.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera