Zmarł ksiądz prałat Władysław Basista. Był honorowym obywatelem Katowic. Urodził się w Niedobczycach

JAK
Ks. prałat Władysław Basista (1928-2021)
Ks. prałat Władysław Basista (1928-2021) FOT. Lucyna Nenow
Udostępnij:
W wieku 93 lat zmarł ks. prałat Władysław Basista, działacz społeczny, filolog, pedagog, jeden z najbardziej znanych polskich wykładowców homiletyki i fonetyki, wybitny logopeda. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 22 kwietnia w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku – Niedobczycach.

Ksiądz prałat Władysław Basista nie żyje

- Z przykrością informuje, że w wieku 93 lat zmarł Honorowy Obywatel Miasta Katowice Ksiądz Prałat Władysław Basista, działacz społeczny, filolog, pedagog, jeden z najbardziej znanych polskich wykładowców homiletyki i fonetyki, wybitny logopeda. 66 lat przeżył w Chrystusowym kapłaństwie, pomagał w pracy duszpasterskiej przy parafii św. Józefa w Załężu - napisał prezydent Katowic Marin Krupa na swoim profilu na FB.

Władysław Basista urodził się 14 lutego 1928 roku w Niedobczycach (obecnie dzielnica Rybnika). Jego ojciec i wujowie walczyli w powstaniach śląskich. Dzieje jego rodziny posłużyły do stworzenia fabuły filmu Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej", nadając podtytuł „Saga rodu Basistów".

- Basistowie to polska rodzina; mówili po polsku, katechizmu uczyli się po polsku, śpiewali po polsku. Polskość na Śląsku przetrwała nie dlatego, że Ślązacy mieli flagę i orła, ale dlatego, że w domach pielęgnowali polską mowę. Basistowie znali też język niemiecki, bo musieli chodzić do niemieckiej szkoły. Znajomość tego języka pomogła mojemu ojcu, gdy wybuchła wojna. Niemcy zabrali go do obozu, ale zwolnili i wysłali na roboty. Znał język i był specjalistą górniczym, więc go potrzebowali. Przez całą wojnę nosił na ubraniu naszytą literę: „P”, że jest Polakiem - mówił na łamach Dziennika Zachodniego ks. prałat Władysław Basista w wywiedzie udzielonym w 2018 roku.

Mając 11 lat Władysław Basista trafił do obozu pracy w Salzgitter. Wówczas to biegle opanował znajomość języka niemieckiego. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, Władysław Basista założył w Niedobczycach rozlewnię mleka, zostając w wieku 17 lat jej kierownikiem. W tym czasie nawiązał współpracę z międzynarodową organizacją humanitarną UNRRA.

Święcenia diakonatu Władysław Basista otrzymał 23 marca 1954 r. od biskupa krakowskiego Franciszka Jopa, natomiast święcenia kapłańskie 29 czerwca 1954 roku z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego w Piekarach Śląskich. Po przyjęciu święceń w tym samym roku zamieszkał na terenie parafii św. Józefa w katowickiej dzielnicy Załęże. Wówczas to pod kierownictwem ówczesnego proboszcza ks. dr. Wilhelma Pluty rozpoczął katechizację dzieci w przyparafialnej salce katechetycznej. Organizował również zajęcia teatralne oraz wycieczki dla dzieci w góry. Podczas odwiedzin duszpasterskich udzielał wsparcia materialnego dla najbardziej potrzebujących rodzin z załęskiej parafii.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich rozpoczął również studia homiletyczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Wilczewskiego studia fonetyczne w Instytucie Fonetycznym w Katowicach.

W stanie wojennym ks. Władysław Basista organizował transporty żywności, odzieży i lekarstw z Niemiec. Po pacyfikacji kopalni Wujek w 1981 roku przemawiał do górników w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W grudniu 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go prałatem, a w 2005 roku został papieskim kapelanem.

- Za swoje szczególne zasługi ks. Basista uzyskał wiele odznaczeń i nagród. W 1995 roku, został Kanonikiem Honorowym Kapituły Metropolitarnej w Katowicach. W grudniu 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go prałatem. W 2005 roku został Kapelanem Jego Świątobliwości. W 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego przyznaną przez radnych Sejmiku Śląskiego. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich - dodał Marcin Krupa na swoim profilu na FB.

Archidiecezja Katowicka poinformowała, że uroczystości pogrzebowe odbędą się:

  • eksportacja w parafii Świętego Józefa w Katowicach – Załężu, w środę 21 kwietnia, o godz. 15.00,
  • pogrzeb w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku – Niedobczycach, w czwartek 22 kwietnia, o godz. 11.00.

- Zważywszy na sytuację epidemiologiczną w kraju, zachęcamy przede wszystkim do modlitwy za zmarłego i odprawienia Mszy Świętej w miejscu swojego przebywania - czytamy na stronie Archidiecezji Katowickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie