Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu - marzec 2021. Kiedy przestawiamy czas na letni?

Michał Sierek
Michał Sierek
W Polsce przeprowadzono konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Większość opowiada się za pozostaniem przy czasie środkowoeuropejskim letnim
W Polsce przeprowadzono konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Większość opowiada się za pozostaniem przy czasie środkowoeuropejskim letnim Archiwum Polska Press
Niebawem czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Gdyby zrealizowany został plan, który jakiś czas temu założyła Komisja Europejska i Parlament Europejski - przestawilibyśmy zegarki po raz ostatni, zostając przy czasie środkowoeuropejskim letnim. Niestety rozmowy na temat likwidacji zmiany czasu ugrzęzły w martwym punkcie. Poniżej najważniejsze informacje na temat zmiany czasu na letni 2021.

FLESZ: Polacy kupują na zapas

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2021

Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu i śpimy krócej. W 2021 roku czas z zimowego na letni zmienimy w nocy z soboty na niedzielę (27/28 marca).

Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów szczególnie przy rozkładach jazdy. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś. Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia w Polsce przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.

Jak dobry jesteś?

Co z zapowiadanym "końcem zmiany czasu w Europie"

W Europie jakiś czas temu przeprowadzono referendum, w którym zapytano mieszkańców czy opowiadają się za zniesieniem zmiany czasu. Zdecydowana większość stwierdziła, że jest za likwidacją tej zasady. Ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zdążył zakomunikować, że koniec zmiany czasu w UE jest bliski...

Likwidację zmiany czasu zaakceptował również Parlament Europejski, szczegóły jednak miały ze sobą dogadać państwa członkowskie, ale tego nie uczyniły. W trakcie rozmów pojawiło się sporo wątpliwości. Ostatecznie pandemia i inne ważniejsze dla Europy sprawy zepchnęły kwestię zmiany czasu na dalszy plan.

Choć według założeń koniec zmiany czasu miał nastąpić w 2021 roku, to raczej nic takiego się nie stanie. Pod koniec ubiegłego roku Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w odpowiedzi na interpelację posłów PiS poinformowała, że obecnie "nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy projektu"

Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym

Likwidacja zmiany czasu? Polska woli czas letni

Warto przypomnieć, że w Polsce przeprowadzono nawet konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Co ciekawe, z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli podjęto by decyzję o likwidacji zmiany czasu, zostanie wybrana taka właśnie opcja. To oznaczałoby, że zimą rano będzie dłużej ciemno.

Przykład: Słońce w Szczecinie 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.

Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

Polecamy

Sprawdzamy kiedy w 2021 roku przypadają dni wolne od pracy. Sporo świąt będziemy obchodzić w sobotę lub w niedzielę, nie będzie więc zbyt wiele okazji na przedłużenie weekendu. Za święta wypadające w sobotę pracodawca musi oddać dzień wolny. Nie ma jednak takiego obowiązku, gdy święto przypada w niedzielę. Kiedy zaplanować urlop, by połączyć go z dniami wolnymi w 2021 roku? Sprawdźcie!Przejdź do kolejnego slajdu

Dni wolne w 2021 roku. Długich weekendów jak na lekarstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana czasu - marzec 2021. Kiedy przestawiamy czas na letni? - Express Bydgoski