18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na czas letni w nocy z 29 na 30 marca. Robi to około 70 krajów [KTO ZMIENIA CZAS]

KAG
Zmiana czasu na czas letni
Zmiana czasu na czas letni arc
W nocy z soboty na niedzielę (30 marca) nastąpi zmiana czasu z zimowego na czas letni. Wskazówki zegarków należy przesunąć o godzinę do przodu z godz. 2.00 na 3.00. W dniu przestawiania zegarków będziemy więc spać o godzinę krócej. Ponownie do czasu zimowego powrócimy dopiero 26 października. ZMIANA CZASU NA CZAS LETNI

Zmiana czasu na czas letni:

Po raz pierwszy zegarki przestawili Niemcy, w trakcie I wojny światowej. Było to 30 kwietnia 1916 roku. W ciągu niemal stu lat większość państw przestawiała zegarki, części jednak po latach uznała zmianę czasu za niepotrzebną. Aktualnie m.in. w Rosji, Chinach, Indiach czy w Egipcie nie stosuje się zmiany czasu.

W Europie zmiana czasu nie obowiązuje w takich państwach jak: Islandia, Białoruś, oraz Rosja. Większość państw europejskich stosuje zmianę czasu. Wszystkie państwa zrzeszone w Unii Europejskiej przestawiają zegarki. Zmiana czasu jest stosowana także w prawie wszystkich Stanach Zjednoczonych i niemal na całym obszarze Kanady i Meksyku.

W Ameryce Południowej zmiana czasu obowiązuje m.in. w Chile, Paragwaju, Urugwaju oraz części Brazylii. W Azji większość państw nie uznaje zmiany czasu. Wśród azjatyckich państw zegarki przestawiają m.in. Syria, Izrael, Turcja oraz Iran. Także większość państw w Afryce nie stosuje zmiany czasy.

Na kontynencie afrykańskim zegarki aktualnie przestawia się w Maroko, Saharze Zachodniej oraz Namibii. W Polsce zegarki po raz pierwszy przestawiono w okresie międzywojennym. Następnie stosowano ją w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Zmiana czasu w Polsce aktualnie jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 roku ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

ZMIANA CZASU NA CZAS LETNI: ZOBACZ JAKIE KRAJE NA ŚWIECIE PRZESTAWIAJĄ ZEGARKI


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni