Kiedy zmiana czasu na zimowy [2018]? Być może zmiana czasu zostanie zniesiona (trwają prace w Komisji Europejskiej), ale na razie obowiązują przepisy, które regulują zmianę czasu w Polsce dwa razy w roku - na zimowy i na letni. Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2018 roku? O której godzinie przestawiamy czas. Śpimy dłużej, czy krócej?

Zamieszanie (standard?) ze zmianami czasu na zimowy i na letni trwa w Polsce już bez mała pół wieku – a nieprzerwanie od 1983 r. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że 2018 r. przejdzie do historii, podobnie jak 1983 – tym razem jako rok, od którego Polska definitywnie zrezygnuje ze zmiany czasu.
Na razie jednak…

Na razie możemy spać spokojnie.

We wrześniu czas z letniego na zimowy przestawialiśmy, ale było to dawno, do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Teraz czynimy to dopiero w październiku. A w tym roku być może po raz ostatni!

Zmiana czasu. Czy zostanie zniesiona?

Prawdziwe zamieszanie z czasem - jego zmianami na letni i zimowy lub nie - dopiero przed nami. A wszystko przez brak zdecydowania Unii Europejskiej. Decyzje mają zapaść do końca marca przyszłego roku, a zanosi się na to, że wkrótce będziemy mieli w UE "czasową wieżę Babel". A to dlatego, że jedne kraje chcą odejść od zmiany czasu na letni i zimowy, inne nie. Z kolei wśród tych, które chcą odejść od zmiany czasu jedne (jak np. Polska) chcą zostać "na zawsze" przy czasie letnim, inne - przy czasie zimowym.

My, Polacy jesteśmy na tle innych krajów UE wyjątkowo zdecydowani i zgodni. W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu (najwięcej w Europie). U nas więc sprawa jest przesądzona i pewnie zmienimy czas jeszcze tylko raz lub dwa: na pewno teraz, w październiku - z letniego na zimowy. I - jeśli wygra opcja wprowadzenia jako stałego czasu obecnego czasu letniego - drugi raz przed latem 2019.

Warto dodać, że niedawno pomysł zniesienia zmiany czasu przedłożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL chciało, by przez cały rok obowiązywał czas letni. Przeciwnicy przestawiania zegarków dwa razy do roku uważają, że wprowadza to chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasze samopoczucie.

Najbliższa niedziela handlowa czy bez handlu? Gdzie dziś można zrobić zakupy, a które sklepy są zamknięte? Po prostu kliknij w ten tekst!

Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy – i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwo. I w skali mikro – gospodarstwo domowy.
Jednak nigdy tak naprawdę nie dokonano bilansu zysków i strat. Bo poza iluzorycznymi korzyściami z przesuwania czasu wiążą się z tym ogromne koszty. W tym niepoliczalne, związane z zamieszkaniem organizacyjnym oraz np. zdrowiem (przystosowanie organizmu ludzkiego do zmian czasowych).

Zmiana czasu. Jak w tym roku?

Na razie jednak przepisy regulujące zmianę czasu obowiązują - kiedy zatem jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2018 roku?
Zmiana czasu 2018. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy
Czas przestawiamy dwa razy w roku. Przez pół roku obowiązuje czas zimowy, przez pół roku czas letni. Fachowo powinniśmy powiedzieć, że:
•Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski.
•Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni.

Podwyżka płacy minimalnej ważna jest nie tylko dla najmniej zarabiających. Być może wiele zmieni także dla Ciebie. Po prostu kliknij w ten tekst, a dowiesz się - dlaczego.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy

Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z 3.00 na 2.00). Śpimy wówczas o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tę noc również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem.

Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.

Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.

Najbliższa niedziela handlowa czy bez handlu? Gdzie dziś można zrobić zakupy, a które sklepy są zamknięte? Po prostu kliknij w ten tekst!