Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu zimowego na letni 2016: Wskazówki zegarka trzeba przesunąć

Piotr Saleta
Zmianę czasu należy przeprowadzić z soboty na niedzielę 27 marca punktualnie o godz. 2 w nocy. Wskazówki zegara należy przesunąć do przodu o jedną godzinę.
Zmianę czasu należy przeprowadzić z soboty na niedzielę 27 marca punktualnie o godz. 2 w nocy. Wskazówki zegara należy przesunąć do przodu o jedną godzinę. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
To już tej nocy musimy zmienić czas zimowy na czas letni! Zmiana czasu następuje w nocy z 26 marca na 27 marca. Wskzaówki zegarka musimy przesunąć o jedną godzinę do przodu. Oficjalnie w Polsce zmiana czasu na letni w 2016 roku nastąpi w nocy z 26.03 (sobota) na 27.03 (niedziela) z godziny 2:00 na 3:00. I to spowoduje ogromne utrudnienia. Ale są też takie branże, które się cieszą.

Zmiana czasu na letni z czasu zimowego już tej nocy. Punktualnie o godz. 2 musimy przestawić zegarki na godz. 3. W ten sposób dostosujemy się do czasu letniego, który charakterystyczny jest raczej dla państw wschodniej Europy.

- Przejdziemy z czasu środkowoeuropejskiego na czas wschodnioeuropejski, który bardziej odpowiada rejonom Białorusi. Dzięki temu zyskamy jedną godzinę światła słonecznego. Dzień wyda się nam nieco dłuższy, ale za to będziemy spali godzinę krócej - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Jak sobie poradzić ze zmianą czasu i krótszym snem?

Po raz pierwszy zmianę czasu zastosowali Niemcy 30 kwietnia 1916 roku, podczas I wojny światowej.

Zmiana czasu na letni obowiązuje w 79 krajach świata i nie wszędzie przestawiamy zegarki w tym samym momencie.

Nie wszystkie kraje decydują się na zmianę czasu na letni. Przykłady to choćby Japonia, Indie i Chiny - tam mieszkańców zmiana czasu na letni w ogóle nie dotyczy. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu na letni następuje tylko w niektórych stanach. Część regionów USA nie musi przestawiać zegarków.

Pocieszające jest, że razem z Polską na czas letni przechodzi także cała Europa.

W Polsce pierwszy raz czas zmienialiśmy w czasie II wojny światowej. Było to podyktowane oszczędnością energii - na początku ilością spalanego węgla, aby tę energię wytworzyć.

- Dziś, kiedy świat świeci cały czas, jest non stop podłączony do gniazdka elektrycznego, ta energia i tak płynie niezależnie od pory dnia i nocy, więc argument energii właściwie odchodzi do lamusa. Dziś na zmianie czasu korzysta głównie branża turystyczna, co umożliwia dłuższe zwiedzanie zabytków - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że ze zmianą czasu wiążą się przykre konsekwencje m.in. dla ruchu lotniczego i transportu kolejowego.

Jeśli nagle przesuniemy wskazówki zegara z godz. 2 na godz. 3 to automatycznie okaże się, że cały transport ma godzinne spóźnienie. To opóźnienie przewoźnicy będą musieli nadrobić w ciągu następnego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!