Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana opon na letnie 2019. Czy to już? Kiedy zmienić opony? Ile kosztuje wymiana opon i o czym warto pamiętać? [PORADNIK]

AW, TK
Zmiana opon na letnie - kiedy zmienić opony? Gdy temperatura utrzymuje się przez większość dnia powyżej 7 st. Celsjusza.
Zmiana opon na letnie - kiedy zmienić opony? Gdy temperatura utrzymuje się przez większość dnia powyżej 7 st. Celsjusza. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Temat zmiany opon na letnie już pojawia się na pierwszym planie, ponieważ wiosna zbliża się wielkimi krokami. Kiedy zatem zmienić opony? Można je zakładać, gdy temperatura przez większość dnia przekracza 7 stopni Celsjusza. Zimówka w takich warunkach będzie się ślizgać przy ruszaniu i hamowaniu, co odbije się na naszym bezpieczeństwie. Ponadto przełoży się to na szybsze zużycie opon. Wcześniejsza zmiana opon na letnie z pewnością pomoże nam zaoszczędzić czasu spędzonego w kolejkach. Co warto wiedzieć i o czym trzeba pamiętać chcąc zmienić opony na letnie?

ZMIANA OPON NA LETNIE - KIEDY? SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY

W kalendarzu nie funkcjonuje taki czas, który byłby najlepszym na zmianę opon. Kluczowym aspektem skłaniającym do podjęcia decyzji o wymianie ogumienia powinna być pogoda. Warto zatem obserwować prognozy dla miast, w których mieszkamy.

Zobaczcie zdjęcia:

Gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza i nic nie wskazuje na to, by miały jeszcze pojawić się przymrozki, możemy zmienić opony z letnich na zimowe. Ostrożność powinny jednak zachować osoby, które planują np. wyjazd w góry, tam zima trwa dłużej.

ZMIANA OPON NA LETNIE 2018. BESKIDY I TERENY GÓRZYSTE

W obszarach górskich wykorzystywanie opon zimowych zwykle trwa dłużej niż w pozostałej części Polski. Warunki są zmienne, a zima i związane z nią opady śniegu oraz zlodowacenia, lubią powracać. Dlatego mieszkańcy górskich terenów wymianę opon na letnie realizują dużo później niż mieszkańcy wsi i miejskich aglomeracji. Nie warto zrywać się już przy pierwszych syndromach wiosny i wahaniach temperatur. W tym przypadku im później tym lepiej.

Zima w tym roku była mniej śnieżna, a bardziej mroźna i zlodowaciała. Dodatnie temperatury systematycznie odmrażają nawierzchnię.

SPRAWDŹ STAN BIEŻNIKA I OPON, KTÓRE ZAMIERZASZ ZAŁOŻYĆ

  • Sprawdź stan ogumień. Według przepisów bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm, ale optymalna wysokość bieżnika powinna wynosić ponad 3 mm
  • Jeśli opona posiada widoczne uszkodzenia na bokach, nadaje się do wyrzucenia
  • Drobne przebicia można naprawić u wulkanizatora
  • Opony starsze niż 10 lat nie nadają się do użytkowania

ILE KOSZTUJE WYMIANA OPON?

Ceny wahają się w zależności od warsztatu samochodowego, a także od tego czy przekładamy koła, czy wymieniamy opony. Pamiętać należy o tym, że przy wymianie opon powinno się wyważyć koła, oraz wymienić wentyle, a te usługi często są doliczane dodatkowo do całego rachunku. Na cenę wpływają również takie czynniki jak profil opony, rozmiar felgi i materiał z jakiego są wykonane (aluminiowe, stalowe), czy czujniki ciśnienia w felgach.

Ceny usługi zmiany opon w zależności od powyższych czynników zaczynają się od 50 złotych, a kończą na kwotach nawet trzykrotnie wyższych.

OBOWIĄZKOWA ZMIANA OPON. POLSKA, A KRAJE EUROPEJSKIE

W tych krajach Europy jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa. W Polsce, mimo licznych zapowiedzi takiego obowiązku jeszcze nie ma, ale konsekwencje mogą być również poważne.

Zmiana opon na letnie - kiedy zmienić opony? Gdy temperatura utrzymuje się przez większość dnia powyżej 7 st. Celsjusza.
Zmiana opon na letnie - kiedy zmienić opony? Gdy temperatura utrzymuje się przez większość dnia powyżej 7 st. Celsjusza.

* Austria
Obowiązek zmiany opon obecny jest w wielu krajach europejskich. Polscy kierowcy mogą się z nim spotkać m.in. w Austrii, gdzie nakaz posiadania opon zimowych jest stosowany od 1 listopada do 15 kwietnia. Odpowiednie opony w tym przypadku muszą mieć minimalną głębokość bieżnika 4 mm. Wyjątkiem od tej reguły jest stosowanie opon letnich z założonymi łańcuchami, ale obowiązuje on wyłącznie wtedy, kiedy droga jest stale i prawie zawsze przykryta śniegiem albo lodem. Przy specyficznych, mocno zimowych warunkach atmosferycznych władze Austrii mają prawo do wprowadzenia obligatoryjnego nakazu używania łańcuchów. Co ważne, zapisy dotyczące zmiany opon obowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego, również przyjezdnych.

* Czechy
W Czechach posiadanie opon zimowych jest obowiązkowe jeśli drogi pokryte są śniegiem lub lodem a także jeśli warunki wskazują, że może to nastąpić w trakcie jazdy. Zasady obowiązują w okresie od 1 listopada do 31 marca. Głębokość bieżnika powinna wynosić min. 4 mm.

* Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów przepisy są skonstruowane dość ogólnikowo. Prawo stanowi, że należy posiadać opony adekwatne do warunków pogodowych. Nie został wyszczególniony konkretny okres, w którym przepis obowiązuje. Określona została natomiast minimalna głębokość bieżnika:, która wynosi 1,6 mm.

* Włochy i Francja
Na półwyspie apenińskim, który posiada różne ukształtowanie terenu, nie zdecydowało się na wprowadzenie nakazu zmiany opon obowiązującego na całym rozległym obszarze. O tym, czy opony zimowe są wymagane decydują lokalne władze i informują za pomocą odpowiednich znaków drogowych. Podobne zasady obowiązują we Francji. Oczywisty jest obowiązek korzystania z opon zimowych i/lub łańcuchów w obszarach alpejskich, zaś o obowiązku używania opon zimowych w pozostałych regionach kraju decydują stosowne znaki i tablice informacyjne.

* Słowenia
Słowenia nie jest częstym kierunkiem wybieranym przez Polaków w okresie zimowym, ale jeśli już wybierasz się w te strony warto znać tamtejsze zasady. Na Słowenii obowiązek korzystania z opon zimowych jest egzekwowany od 15 listopada do 15 marca, a także poza wyznaczonym określonym terminem w zimowych warunkach atmosferycznych. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 3 mm.

* Chorwacja
Chorwacja wprowadziła nakaz stosowania opon zimowych w specyficznych warunkach w okresie, w którym droga jest pokryta śniegiem lub lodem. Samochody o masie do 3,5 t. muszą by c wyposażone w 4 opony zimowe lub 4 opony letnie o minimalnej głębokości bieżnika 4 mm + łańcuchy zimowe.

* Inne kraje europejskie
Obowiązek został wprowadzony częściowo w Turcji, gdzie jest stosowany w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia. Ponadto obowiązek posiadania ogumienia zimowego wprowadzony jest m.in. w Estonii, Norwegii, Szwecji, Rumunii oraz na Słowacji i Łotwie.

Obowiązek stosowania opon zimowych: gdzie nie obowiązuje?
Kierowcy nie muszą przejmować się przepisami dotyczącymi opon zimowych w takich krajach jak: Holandia, Dania, Belgia, Portugalia, Bułgaria, Grecja, Macedonia, Albania, Wielka Brytania czy Irlandia.

Temat zmiany opon na letnie lada moment pojawi się na pierwszym planie, ponieważ wiosna zbliża się wielkimi krokami. Kiedy zatem zmienić opony? Można je zakładać, gdy temperatura przez większość dnia przekracza 7 stopni Celsjusza. Zimówka w takich warunkach będzie się ślizgać przy ruszaniu i hamowaniu, co odbije się na naszym bezpieczeństwie. Ponadto przełoży się to na szybsze zużycie opon. Wcześniejsza zmiana opon na letnie z pewnością pomoże nam zaoszczędzić czasu spędzonego w kolejkach. Co warto wiedzieć i o czym trzeba pamiętać chcąc zmienić opony na letnie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo