Zazielenienie placu Pamięci Narodowej
Przypomnijmy, plac Pamięci Narodowej miał nieco zmienić swoje oblicze. Miasto postanowiło bowiem "odczarować miejską pustynię" i stworzyć zielone i przyjazne dla mieszkańców miejsce. Zdecydowano o około 20% zmniejszyć się ilość granitu na rzecz roślinności. Część płyt rzeczywiście usunięto, a w ich miejscu pojawiły się byliny i krzewy. Wzdłuż ulicy Śląskiej posadzono z kolei rząd platanów klonolistnych.
- W sumie posadzono podczas prac 16 drzew i ponad 6000 krzewów i bylin - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.- Poza tym prace objęły nowe oświetlenie placu oraz pomnika, remont i wyznaczenie nowych alejek spacerowych, zamówienie i montaż ławek oraz innych elementów malej architektury, gwarancję na wykonane prace i poszczególne elementy, itd. - dodaje.
Prace dobiegły już końca. Efekt jednak nie wszystkim przypadł do gustu.
Aktywiści są na "nie"
Aktywiści zarzucają, że zazielenienie tego miejsca ograniczyło się do "wycinki kilku starych drzew, posadzeniu kilkunastu nowych, poszerzeniu istniejącej rabatki i wykopaniu drugiej".
- W sumie ta "zielona kosmetyka" kosztowała budżet miasta ponad 1,4 mln zł. Włodarzom miejskim jak zwykle nie udało się pozyskać na to "zazielenienie" pieniędzy zewnętrznych, więc... zaciągnęli na nas kredyt na ponad 1,2 mln zł. Ogólne koszty więc na pewno znacznie wzrosną i będziemy je przez najbliższe lata ponosić w odsetkach - podkreślają.
Pojawiły się również zarzuty dotyczące platanów
- Aż z Holandii sprowadzono kilkanaście młodych platanów, które posadzono wzdłuż ul. Ślaskiej. Pomijąc aspekt ekologiczny (np. śladu węglowego sprowadzenia drzewek z drugiego końca Europy) jest to o tyle bulwersujące, że niedawno miasto wycięło ponad 2500 drzew tylko przy budowie drogi DK46 (okolice dworca Stradom). Czy nie można było części z nich tu przesadzić - pytają.
Miasto przypomina, że zadanie zostało zrealizowane w oparciu o dokumentację projektową opracowaną przez TIM ARCHITEKCI s.c. Tomasz Borowiecki, Małgorzata Małasiewicz, czyli architektów posiadających stosowne uprawnienia do projektowania bez ograniczeń oraz posiadających stosowne doświadczenie w projektowaniu miejskich przestrzeni. Zajmowali się już oni między innymi Starym Rynkiem, czy zieloną strefą na placu Biegańskiego. Podkreśla też, że w ramach inwestycji nie zostało wycięte żadne drzewo. Projekt został tak przygotowany, że nie wystąpiły kolizje prac z drzewostanem.
Jak wyglądała kwestia finansowania?
- Inwestycja została sfinansowana z środków własnych miasta będących w dyspozycji CUK, zgodnie ze stosownymi uchwałami Rady Miasta, a także środków zadeklarowanych przez sponsora, czyli firmę InPost - tłumaczy Włodzimierz Tutaj.
Ta przekazała 70 tysięcy złotych, dlatego też zakres prac na placu Pamięci Narodowej został rozszerzony. Miasto twierdzi też, że drzew wycinanych na przykład przy budowie DK-46 nie dało się przesadzić na plac Pamięci Narodowej.
- Prace związane z budową DK-46 rozpoczęły się jesienią lata temu. W momencie przesadzania części drzew kolidujących z rozbudową drogi, inwestycja na placu Pamięci Narodowej była na etapie koncepcji, dlatego drzewa z terenu inwestycji związanej z DK-46 znalazły się na terenie Parku Lisiniec - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj. - Na placu Pamięci zaprojektowany został konkretny gatunek drzew, stosownej wysokości, aby uzyskać zamierzony efekt przestrzenny, ekologiczny i estetyczny. Dobór roślin został zaplanowany przez projektantów. Zamawiający nie narzuca, gdzie wykonawca prac ma kupić materiał do nasadzeń. Według wyjaśnień firmy wykonawczej platany były sprowadzane z zagranicy, gdyż tam można było kupić drzewa tego gatunku i tej wielkości taniej niż w Polsce - inni wykonawcy bardzo często sięgają po drzewa np. ze szkółek czeskich - podkreśla
Radny PiS z kolei poddaje pod wątpliwość wygląd nowych ławek
- Czy stosowne jest siedzenie tyłem do Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1945, a przodem do jezdni? - pytał niedawno Piotr Wrona, radny PiS.
Przy okazji w złożonej przez siebie interpelacji dopytywał o koszty ławek, a także przyczynę podania specyfikacji, co do milimetra.
- Czy określając w Specyfikacji Warunków Zamówienia wymiary ławek z dokładnością do milimetra nie zawężamy grona potencjalnych wykonawców - zastanawiał się.
Zdaniem miasta, ławki wpisują się w koncepcję projektanta. W sumie zamontowano ich 14.
- Zaprojektowane ławki mają nowoczesną formę, a dzięki wydłużonemu oparciu, pełnią także funkcję leżaka - mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. - Dokumentacja projektowa była konsultowana z autorem dotychczasowego zagospodarowania Placu Pamięci Narodowej z roku 1983, z architektem - Jackiem Budynem i ostatecznie przez niego zaakceptowana - dodaje.
Ławki od strony ul. Nowowiejskiego zostały zamontowane w tych samych miejscach, w których znajdowały się stare, które zostały zdemontowane.
- Nie mogły być ulokowane tyłem do jezdni, a przodem do pomnika ze względu na lokalizację ścieżki rowerowej. W takim przypadku nastąpiłaby kolizja pieszych z rowerzystami. Rozmieszczenie ławek w pobliżu pomnika wynika z przebiegu alejek spacerowych. Najbliżej pomnika ulokowano trzy najdłuższe ławki, skierowane przodem do niego, cztery są zamontowane na dwóch placykach - bokiem do obiektu, a cztery są zwrócone tyłem do pomnika - tłumaczy Łukasz Kot.
Jak podkreśla, przy opracowywaniu dokumentacji projektowej dla danego obiektu, w tym również dla mebli miejskich, należy podawać wszystkie znane parametry dla projektowanych obiektów, urządzeń czy wyposażenia, jak wymiary, a także określić materiały, z których mają być wykonane, aby przyszły wykonawca robót nie miał wątpliwości, co do ich wyceny na etapie sporządzania oferty, a potem przy zakupie.
- Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że podaje się pełny wymiar z dokładnością do milimetrów, takie są przyjęte normy w zamówieniach publicznych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określa dokumentacja projektowa oraz specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych. Przy sporządzaniu oferty przetargowej, oferent może zaproponować rozwiązania „równoważne” pod warunkiem, że w pełni spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia - podsumowuje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.
Nie przeocz
- Tak mieszka nasz wybitny skoczek narciarski. Królestwo Dawida Kubackiego na Podhalu
- Przestępczynie z woj. śląskiego - NOWA LISTA POSZUKIWANYCH KOBIET
- Najlepsze piekarnie w woj. śląskim. TOP 20. W nich kupisz pachnące i świeże pieczywo
- Tajemnice Śląska. W Lublińcu nazistowski kat i ofiara w jednym spali domu
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najśmieszniejsze słowa w gwarze śląskiej TOP 20. Te słowa znają tylko Ślązacy!
- Miss Studniówki na Śląsku. Oto maturzystki 2023. Która najpiękniejsza?
- Koniec z płaceniem za cały bilet na jeden przystanek. ZTM wprowadza nową taryfę
- Pomysły na ferie zimowe godzinę drogi z Katowic. Byliście w tych miejscach? Warto!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót