Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w edukacji. Mniej lekcji języka niemieckiego dla mniejszości. Niezadowolenie w Lublińcu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zmiany w edukacji. Mniej lekcji języka niemieckiego dla mniejszości. Niezadowolenie w Lublińcu.
Zmiany w edukacji. Mniej lekcji języka niemieckiego dla mniejszości. Niezadowolenie w Lublińcu. arc SP nr 3 w Lublińcu
Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji i Nauki, od 1 stycznia obowiązuje niższa subwencja na naukę języka niemieckiego dla uczniów mniejszości niemieckiej. Z kolei od 1 września 2022 r. zostanie zmniejszona liczba godzin przeznaczonych na te zajęcia. Z tych zmian nie są zadowolone lublinieckie szkoły, w których od lat w ramach języka mniejszości uczniowie uczą się niemieckiego.

W rozporządzeniu ministra edukacji, opublikowanym 10 lutego, zmniejszono wartość wagi dla uczniów i słuchaczy należących do mniejszości niemieckiej, dla których nauka języka niemieckiego realizowana jest w formie dodatkowej. Spowodowało to zmniejszenie liczby godzin języka niemieckiego z trzech do jednej. Według ustawodawcy, pieniądze, które miały zostać przeznaczone na naukę języka niemieckiego w szkołach, mają zostać przekazane środowiskom polonijnym w Niemczech - na naukę języka polskiego.

- Byliśmy pierwszą szkołą w Lublińcu, która dokładnie dziesięć lat temu wprowadziła nauczanie języka niemieckiego w ramach języka mniejszości narodowych. Nasze uczennice i nasi uczniowie otrzymali dzięki temu niesamowitą szansę nauki drugiego języka obcego już od pierwszej klasy w ilości trzech godzin tygodniowo. Nasi nauczyciele germaniści - Jolanta Banaś, Małgorzata Pluta i Marcin Straus, dokładają wszelkich starań, aby nauka języka niemieckiego była atrakcyjna, uczniowie zdobywali wysokie miejsca w konkursach krajowych i zagranicznych, a dzieci lubiły się uczyć - poinformowała dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu.

Nie przeocz

Głos w sprawie zabrali też przedstawiciele lublinieckiego samorządu.

- Dzięki naszej determinacji, zaangażowaniu wielu osób i wsparciu władz miasta, z panem burmistrzem Edwarda Maniurą, wprowadzaliśmy w Lublińcu naukę języka niemieckiego w ramach języka mniejszości narodowej. Pierwszą szkołą, która przystąpiła do tego programu była wówczas Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu. Z czasem język niemiecki pojawił się w pozostałych szkołach w mieście. Dzięki temu, z nauki języka niemieckiego już od pierwszej klasy szkoły podstawowej mogły skorzystać tysiące naszych dzieci. Dziś jednak próbuje się nam odebrać i to - napisał w mediach społecznościowych przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu. Gabriel Podbioł napisał w tej sprawie list do posła Andrzeja Gawrona z PiS.

Mieszkańcy nie chcą zmian w liczbie godzin języka niemieckiego

Kwestia nauczania języka niemieckiego poruszyła też mieszkańców miasta, którzy dopytują władze miasta, co mogą zrobić w tej sprawie.

- Chciałam zapytać, zbulwersowana i zasmucona decyzją PiSu, co dalej z nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości w lublinieckich naszych szkołach? Nie wyobrażamy sobie, jako rodzice naszych dzieci, które uczą się już od pierwszej klasy języka niemieckiego w podstawówce, by nagle była tylko jedna godzina tego języka! Mamy super nauczycieli w Lublińcu, angażują się w swoją pracę, dzieci zdobywają sukcesy w konkursach i co teraz? - dopytuje pani Marzena, mama ucznia z Lublińca.

Burmistrz Lublińca mówi, ze jest oburzony tą decyzją.

- Nie miałem na nią żadnego wpływu. Pragnę również poinformować, że obecnie miasto dopłaca do oświaty około 50 proc. kosztów jej utrzymania. W związku z powyższym informuję, iż niestety nie widzę możliwości sfinansowania z budżetu miasta dodatkowych godzin języka niemieckiego. Jednocześnie zapewniam, że Urząd Miejski w Lublińcu podjął intensywne działania mające na celu zmianę decyzji Ministra Edukacji Narodowej - podkreślił burmistrz Maniura.

O wprowadzone zmiany zapytaliśmy posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona.

- Jest to wynik zredukowania środków budżetowych kierowanych na naukę języków mniejszości narodowych w Polsce – była to kwota 236 mln zł zmniejszona o prawie 30 mln zł. Zależy mi szczególnie na tych dzieciach, które się uczą języka niemieckiego. Jeżeli rozpoczęły tę edukację, to powinny ją kontynuować i to z mojej perspektywy jest najważniejsze. Ja już rozmawiałem z wiceministrami edukacji narodowej i innymi posłami z terenów, których ten problem dotyka. Planuję spotkać się z ministrem i z senator Gawędą z Rybnika, która jest zainteresowana w temacie podjęcia rozmów z ministerstwem. Będziemy rozmawiać, żeby nauczyciele języka niemieckiego byli zagospodarowani i nie tracili etatów. Po drugie, żeby dzieci, które uczą się niemieckiego, mogły kontynuować naukę, żeby te dzieci nie były poszkodowane - mówi poseł Andrzej Gawron.

Ucz się i pracuj wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!