Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w OFE: ZUS czy OFE? Co wybrać?

Aleksandra Dunajska
ZUS czy OFE? Co wybrać? - radzi Mariusz Kicia z Wydziału Ekonomicznego UMCS
ZUS czy OFE? Co wybrać? - radzi Mariusz Kicia z Wydziału Ekonomicznego UMCS Małgorzata Genca/Archiwum
Według zapowiedzi rządu, sami będziemy musieli zdecydować, jak oszczędzać na emeryturę - czy nasze składki emerytalne mają wciąż płynąć też do OFE, czy może wszystko trafi do ZUS. Co wybrać - ZUS czy OFE? Rozmawiamy o tym z dr. Mariuszem Kicią z Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Premier zapowiedział, że będziemy musieli wybrać, czy nasze składki emerytalne nadal będą płynąć też do OFE, czy wszystko trafi do ZUS. W którym przypadku emerytura będzie pewniejsza? Teoretycznie mniejsze ryzyko jest w ZUS. Jeśli rządowy plan wejdzie w życie, zyski z OFE staną się mniej stabilne, bo fundusze nie będą już mogły inwestować w obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, gdzie do tej pory lokowały około 2/3 naszych pieniędzy. Pozostanie im bardziej ryzykowna, ale też być może bardziej efektywna, gra na giełdzie. Wyniki trudno przewidzieć. Tymczasem los składek zgromadzonych w ZUS jest w miarę przewidywalny. Nie jest to jednak jednoznaczne, nikt nie da nam gwarancji, że za kilkadziesiąt lat ZUS będzie wypłacalny.

A co z wysokością świadczeń? Większą emeryturę będą mieli ci, którzy zostaną w OFE, czy ci, którzy postawią na ZUS?
W drugim przypadku oszczędzanie na emeryturę będzie podobne do lokaty bankowej. Roczna stopa wzrostu wynosi tu 3-5 procent. Tymczasem w najbliższych latach, po zakończeniu kryzysu, OFE prawdopodobnie zaczną osiągać coraz lepsze wyniki i lepiej pomnażać nasze pieniądze. Pamiętajmy też, że emerytura tylko w ok. 15 proc. zależeć będzie od wyników inwestycji w OFE, bo będzie tam wpływać tylko część naszych składek - 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Pozostałe 16,6 proc. trafi do ZUS. Jeśli więc ktoś pozostanie w OFE, 85 proc. jego pieniędzy będzie nadal gwarantowanych, teoretycznie bezpiecznie, w ZUS, choć nie będą one faktycznie inwestowane. Pozostałe 15 proc. może jednak zdecydować, że przyszła emerytura będzie większa. Albo mniejsza - w zależności od koniunktury.

Na co Pan się zdecyduje?
Wolałbym swoje pieniądze zainwestować w sposób rozproszony, więc zostanę w OFE. Przypuszczam jednak, że większość Polaków, obawiając się nie do końca rozumianego ryzyka związanego z OFE, zdecyduje się na ZUS.

Czyli będzie tak, jak chce rząd. Po co właściwie ta reforma?
Raczej nie chodzi o dobro przyszłych emerytów, ale o wykorzystanie momentu do poprawy sytuacji budżetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w OFE: ZUS czy OFE? Co wybrać? - Kurier Lubelski