Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w opiece okołopordowej 2019 r. Osiem nowych zasad wprowadzonych przez ministerstwo zdrowia. Program 1000 dni dla młodych mam

aga
Zmiany w opiece okołopordowej 2019 r. Program 1000 dni
Zmiany w opiece okołopordowej 2019 r. Program 1000 dni
Zmiany w opiece okołoporodowej 2019 r. Ministerstwo Zdrowia od 1 stycznia wprowadziło osiem nowych zasadach w standardach organizacyjnych opieki zdrowotnej nad kobietą w czasie cięży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem. O tych zmianach powinna wiedzieć każda młoda mama.

Zmiany w opiece okołopordowej 2019 r. Program 1000 dni

Ministerstwo Zdrowia przygotowało pakiet zmian dla młodych mam. Nowe przepisy w ustawie o organizacji opieki okołoporodowej weszły w życie 1 stycznia 2019, maja nazwę Program 1000 dni. Teraz mamy mają więcej praw i możliwości zdecydowania o sobie, porodzie i maluchu na którego czekają. Najważniejsze osiem punktów dokładnie precyzuje jakie prawa mają młode mamy.

Oto najważniejsze zmiany programu 1000 dni

  • Kobieta po 41 tygodniu ciąży nie będzie musiała, jak dotąd, obowiązkowo iść do szpitala, ale zgodnie z nowymi zasadami po 40 tygodniu ciąży to lekarz, na podstawie posiadanej przez ciężarną dokumentacji medycznej, zdecyduje, czy konieczna jest hospitalizacja.
  • Przyszła mama przed porodem będzie mogła wybrać i poznać położną, która przyjmie jej poród w szpitalu.
  • Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się depresji poporodowej jej ryzyko będzie oceniane w trzech etapach: w 11-14 tygodniu ciąży, 33-37 tygodniu ciąży oraz po porodzie w czasie wizyty położnej.
  • W czasie ciąży przyszła mama będzie edukowana na temat karmienia piersią, jako najlepszego sposobu odżywiania dziecka.
  • Przyszła mama będzie musiała otrzymać kompleksową informację, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie mogą mieć skutki niepożądane.
  • Umożliwiono wcześniejsze zapoznanie się przyszłej mamy z miejscem porodu, wypełnienie dokumentacji medycznej i odbycie wcześniejszej konsultacji anestezjologicznej w celu przekazania informacji o dostępnych formach znieczulenia.
  • O możliwości spożywania posiłków przez kobietę rodzącą będzie decydował lekarz. Do tej pory mogły decydować również położne.
  • Przyszła mama w okresie oczekiwania na dziecko szuka rzetelnych informacji nie tylko na temat samego porodu, ale również dotyczących zalecanej diety w trakcie ciąży, karmienia piersią czy zasad właściwego żywienia malucha. Przejrzyste poradniki, zawierające sprawdzone informacje na te tematy, każda mama znajdzie na stronie edukacyjnego programu 1000 dni.

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo