Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski

MJ
Zmiany w prawie farmaceutycznym
Zmiany w prawie farmaceutycznym Adrian Tomczyk / Polska Press
Szykują się zmiany w prawie farmaceutycznym. Nowelizacje mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski. W dużej mierze uwzględniają one rekomendacje NIK, który po dwóch kontrolach wskazywał na wiele nieprawidłowości.

Zmiany w prawie farmaceutycznym

Proponowane przez Radę Ministrów zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach uwzględniają rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli - informuje NIK. Nowelizacje mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków w Polski.

NIK dwukrotnie kontrolował prawidłowość i skuteczność działań organów państwa, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie rynku farmaceutycznego oraz zapewnienie pacjentom nieprzerwanego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie.

Badano między innymi działalność Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Kontrola wykazała, że organy te nieskutecznie sprawowały nadzór nad obrotem produktami leczniczymi. - Brakowało m. in. wystarczająco skutecznych instrumentów przeciwdziałania nielegalnym praktykom uczestników rynku farmaceutycznego, na co miał znaczący wpływ brak odpowiednich regulacji prawnych bądź ich niejednoznaczności - pisze NIK. Problemem było również niedostateczne finansowanie pracowników, co spowodowało braki kadrowe i nakładanie się nowych obowiązków na pracowników. Konsekwencją tego był niekontrolowany wywóz leków za granicę w ramach tzw. odwróconego łańcuch dystrybucji, przez co pacjentom nie zagwarantowano nieprzerwanego dostępu do leków

Druga kontrola z kolei wykazała, że " podejmowane przez Ministra Zdrowia oraz Inspekcję Farmaceutyczną działania na rzecz poprawy dostępności produktów leczniczych, w tym w zakresie ujawniania i przeciwdziałania nielegalnemu wywozowi leków z Polski okazały się nieskuteczne, a na rynku nadal brakowało wielu produktów leczniczych". Ograniczeniu tego procederu nie sprzyjała opieszałość działań legislacyjnych na rzecz wdrożenia nowych rozwiązań zapobiegających procederowi nielegalnego wywozu leków, a także a także niezapewnienie w pełni funkcjonalnego systemu monitorowania obrotu produktami leczniczymi w Polsce.

NIK wskazywał między innymi o na konieczność zmian legislacyjnych i funkcjonowania nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym. Szczególnie działania - zdaniem Izby Kontroli, wymagało przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi leków.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy - Prawo Farmaceutyczne w dużej mierze uwzględnia rekomendacje NIK. Celem regulacji jest uzupełnienie i rozbudowanie istniejących przepisów. Główną nowelizacją będą przepisy określające uprawnienia organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz przepisy regulujące zasady prowadzenia reglamentowanych działalności gospodarczych na rynku farmaceutycznym. W szczególności chodzi o usprawnienie działań organów - wydawanie, zmiany, cofnięcia lub lub stwierdzenia wygaśnięcia zezwolenia oraz unieruchamiania miejsca prowadzania działalności w przypadku ujawnienia działań niezgodnych z prawem.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo