Zmiany w prawie jazdy dla kierowców. Obowiązkowe ekstra kursy dla początkujących i doświadczonych. Prawo jazdy po nowemu? [21. 5. 2019 r.]

TKZaktualizowano 
Prawo jazdy to uprawnienie, które ułatwia życie. Zarówno kierowców jak i świeżo upieczonych kierowców w 2019 roku czekają duże zmiany związane z prawem jazdy. Świeżych kierowców czeka też dwuletni okres próbny. Co natomiast zmieni się dla kierowców, którzy od lat posiadają prawo jazdy? Sprawdź najważniejsze informacje.
Zmiany w prawie jazdy w tym roku są znaczne i dotyczą wszystkich kierowców poruszających się po polskich drogach. Zarówno młodych kierowców, którzy dopiero dostali prawo jazdy, jak i kierowców doświadczonych. Posiadanie prawa jazdy jest dziś powszechne. Dlatego zmiany, które nastąpią, wzbudzają tak ogromne zainteresowanie zarówno wśród doświadczonych kierowców jak i kierowców, którzy niedawno uzyskali uprawnienia. Świeżych kierowców czeka też dwuletni okres próbny. Co natomiast zmieni się dla kierowców, którzy od lat posiadają prawo jazdy? Sprawdź najważniejsze informacje.

Prawo jazdy: Kierowców czekają zmiany

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury znaczącą zmianą i ułatwieniem życia ma być fakt, że prawo jazdy będzie można pozostawić w domu. Obowiązek ten ma zniknąć wraz z końcem 2019 roku.

Przypomnijmy, że kierowcy mogą w domu zostawić już:

  • dowód rejestracyjny,
  • ubezpieczenie OC.

TE SYTUACJE NA DROGACH SĄ RÓŻNIE INTERPRETOWANE. ZOBACZCIE

5 sytuacji na drogach, które wzbudzają wątpliwości. Oto sytu...

Na horyzoncie również kolejne ułatwienia związane z likwidacją karty pojazdu, a także naklejki kontrolnej umieszczanej na szybie pojazdu.

Kolejna ze zmian to wydawanie terminowego prawa jazdy. Uprawnienia będą wydawane na 5 lat, a po upłynięciu tego czasu trzeba będzie wyrabiać "prawko" na nowo.

Prawo jazdy a punkty karne. Co przy przekroczeniu limitu?

Istotna zmiana ma również miejsce jeśli chodzi o punkty karne. Jeśli posiadacz prawa jazdy go przekroczy musiał będzie:

  • odbyć 28-godzinny kurs edukacyjny,
  • uzyskać adekwatne orzeczenie od psychologa.

Po spełnieniu tych wymogów będzie można zatrzymać prawo jazdy. Jeśli jednak ponownie kierowca przekroczy limit punktów karnych w ciągu 5 lat, to będzie musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy.

Prawo jazdy: Ranking szkół jazdy 2019 na Śląsku. TOP 80 najl...

Okres próbny dla nowych kierowców

Młodzi kierowcy, którzy dopiero co uzyskali prawo jazdy będą musieli przebrnąć przez dwuletni okres próbny. Z czym się to wiąże?

  • młodzi kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy po odebraniu prawa jazdy będą musieli jeździć max. 50 km/h w terenie zabudowanym i max. 80 km/h poza nim,
  • nowi kierowcy będą musieli na autostradach i drogach ekspresowych jeździć z prędkością max. do 100 km/h,
  • nowych kierowców rozpoznamy po obowiązkowym zielonym listku umieszczanym na samochodzie,
  • limit dopuszczalnych wykroczeń w ciągu dwóch lat wynosi nie więcej niż dwa wykroczenia.

10 najdziwniejszych rzeczy, za które możesz dostać mandat - ...

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 303

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-05T00:42:28 02:00, Bk1000:

Jak można tak doić Polaków na kasę? Ktoś kto ma prawo jazdy ma zdawać prawo jazdy co 5 lat za jakie grzechy? Przecież to nic nzmieni kompletnie nic oprócz tego , ze dofinansuje państwo z pieniędzy podatników , to nie chodzi o bezpieczeństwo na drogach tylko o szukanie pieniędzy gdzie się da przez rząd. Ten kto jeździ tirami , autobusami k autokarami i wozi dzieci niech zdaje prawo jazdy co 5 lat a nie osoba która ma prawo jazdy po to aby wykozystywac je sporadycznie.

2019-05-30T19:29:08 02:00, Gość:

500 :-)

Jak prawo jazdy wykorzystujesz sporadycznie to wsiadaj za kierownice po 22. Inaczej sprawiasz tylko frustracje pozostalym uczestnikom drogi.

Zdeszta po samej wypowiedzi widac niedzielnego kierowce

G
Gość

Wy sie uczepiliscie ze prawo jazdy co 5 lat. Zgadza sie - popierdzielilo kogos. Alr to wymiana dokumentu a nie nowy egzamin. Czytajcie ze zrozumieniem.

Mnie martwi inny zapis. Az dziwie sie ze was nie.

Swiezak max 100 na autostradzie i expresie. Witamy w kraju gdzie autostrada to oznaka znak drogi wolnego ruchu.

Panowie kierujacy TIRami- z calego serca wwspolczuje. Nie raz widze pojebow ktorych musicie wyprzedzac ( niejednokrotnie jest to niebezpieczzne dla innych uzytkownikow). Teraz bddziecie tego mieli jeszcze wiecej

Co za popierdolony rzad

G
Gość
2019-05-05T00:42:28 02:00, Bk1000:

Jak można tak doić Polaków na kasę? Ktoś kto ma prawo jazdy ma zdawać prawo jazdy co 5 lat za jakie grzechy? Przecież to nic nzmieni kompletnie nic oprócz tego , ze dofinansuje państwo z pieniędzy podatników , to nie chodzi o bezpieczeństwo na drogach tylko o szukanie pieniędzy gdzie się da przez rząd. Ten kto jeździ tirami , autobusami k autokarami i wozi dzieci niech zdaje prawo jazdy co 5 lat a nie osoba która ma prawo jazdy po to aby wykozystywac je sporadycznie.

500 :-)

G
Gość

jak juz zdadzą to prawko to niehc nie zapomną o Yanosiku. Zawsze to punkt zaczepienia na początek :)

M
Michał

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

B
BUSTAK

w 1989 kupilem na bazarze od cygana-no po co te zmiany?

B
Bk100
2019-04-17T17:57:08 02:00, Gość:

Na głowę poupadali. Kiedy zwiększą pojemność motocykla na B do 250 ? Kosiarką nie chcę jeździć, na kurs nie mam czasu. Różnica w motorach niewielka, dostępność na rynku 250 spora. Głupie antyludzkie przepisy, w głupim antyludzkim Polin. Wbijam w was, kiedyś was wszystkich durni politycy wybije.

2019-04-29T05:57:31 02:00, Gregor:

B- samochód osobowy

A- motocykl

Ty De...... to nie o to chodzi.

B
Bk1000

Jak można tak doić Polaków na kasę? Ktoś kto ma prawo jazdy ma zdawać prawo jazdy co 5 lat za jakie grzechy? Przecież to nic nzmieni kompletnie nic oprócz tego , ze dofinansuje państwo z pieniędzy podatników , to nie chodzi o bezpieczeństwo na drogach tylko o szukanie pieniędzy gdzie się da przez rząd. Ten kto jeździ tirami , autobusami k autokarami i wozi dzieci niech zdaje prawo jazdy co 5 lat a nie osoba która ma prawo jazdy po to aby wykozystywac je sporadycznie.

M
Mical

Ten Kaczyński sam sobie kopie dołek pod nogami , ja głosowałem na PIS uważam ze to dobry wybór dla polski . Jednak jeżeli PiS w taki sposób szuka pieniędzy dla nauczycieli i 500 plus i reszty .To ja dziękuje i nie idę na wybory wcale ponieważ w tych zmianach nie podoba mi się jedno rozporządzenie bo inne niech sobie będą . To ze kierowcy doświadczeni będą musieli zdawać prawo jazdy co 5 lat od nowa , jeżeli to wprowadza to nie można będzie mieć prawa jazdy na dłużej niż 5 lat to jest szukanie pieniędzy i okradanie ludzi . Jeżeli będzie prawo jazdy wydawane na max 5 lat dla zdrowych to chorzy z wada wzroku powinni dostawać na max rok i od nowa badania i zdawanie prawka. Dla kierowcy który jest kierowcą zawodowym to wprowadzić a nie dla wszystkich .

B
Bartek

A kto zapłaci za kurs? Itd.? Jak to wejdzie nie głosuje na PiS Tylko PO sram na nich za takie coś .

J
Jaca
2019-04-17T06:24:30 02:00, Gość:

Polska to sami złodzieje za granicą zrobicie normalne prawko i potraktują was jak człowieka a nie od razu kryminalista jeszcze zanim ruszy

2019-04-29T05:58:38 02:00, Gregor:

Za jaka granica???

I kto cie traktuje i w jaku sposób jak krymunaliste

Czemu tak jest...? Odpowiedzcie se sami.... nagrał bym każdego z was i każdemu wytnie błędne i to nie małe tylko duże ......pierdylicie że co kto gada A sami nie umiecie jeździć i taka jest prawda....A państwo dzieki temu co robi napycha se pieniądze do kasy A nie uczy jezdzić czy ułatwiać ludzką życie i dostatek. Połowa baranów z rządu i ich rodzin nie ma prawa jazdy , sól rozpiernicza auto za autem i nie mają problemów dodatkowych kursów itd A ci za byle Gówno policjant z miesięcznym stażem zabiera prawko A sam przejezdzil może ze miesiąc.... patologia najpierw niech zaczną od siebie i urzedników w później id normalnego obywatela. Niech zaczną zabierać tym jelopom z policij co pod szlabany wjezdzaja prawko czy tym ze sopu wtedy pogadamy A nie po znajomosci mandat za 50zl ....oszuści i złodzieja....kłamstwo i układy...

G
Gregor
2019-04-16T13:31:18 02:00, yeres:

Jesli komus takie zasady nie pasują to pozostaje mu tylko prawko z dokumencika :D

To nie jest prawo jazdy. ???!Kierowca autobusu który by miał zawieść twoje dziecko na wycieczkę też ma mieć prawo jazdy z dokumencika

G
Gregor
2019-04-17T06:24:30 02:00, Gość:

Polska to sami złodzieje za granicą zrobicie normalne prawko i potraktują was jak człowieka a nie od razu kryminalista jeszcze zanim ruszy

Za jaka granica???

I kto cie traktuje i w jaku sposób jak krymunaliste

G
Gregor
2019-04-17T17:57:08 02:00, Gość:

Na głowę poupadali. Kiedy zwiększą pojemność motocykla na B do 250 ? Kosiarką nie chcę jeździć, na kurs nie mam czasu. Różnica w motorach niewielka, dostępność na rynku 250 spora. Głupie antyludzkie przepisy, w głupim antyludzkim Polin. Wbijam w was, kiedyś was wszystkich durni politycy wybije.

B- samochód osobowy

A- motocykl

G
Gregor
2019-04-17T21:22:42 02:00, Gość:

No i po co się uczyć obowiązujących zasad ruchu drogowego skoro nowych kierowców miałyby obowiązywać inne... Bezsens

Trzeba przepisy znać i śledzić ich zmiany . A co chcesz jeździć bez świateł bo tak było w latach 90 tych?

Dodaj ogłoszenie