Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znajomość języków egzotycznych, jak koreańskiego czy chińskiego to ogromny atut na rynku pracy

Monika Krężel
Monika Krężel
Języków egzotycznych uczą się prawdziwi pasjonaci
Języków egzotycznych uczą się prawdziwi pasjonaci Fot. 123RF
Nie da się ukryć, że coraz popularniejsze jest ostatnio studiowanie egzotycznych języków, a także ich nauka w szkołach językowych. Znajomość chińskiego, japońskiego czy koreańskiego to na pewno dodatkowy atut na rynku pracy.

O tym, jaką popularnością cieszą się studia filologiczne, świadczą liczby kandydatów na jedno miejsce przedstawione podczas ostatniej rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim.
Wśród najchętniej wybieranych kierunków znalazły się: psychologia - 1488 zarejestrowanych osób, prawo - 1347 oraz filologia angielska, gdzie na wszystkie oferowane specjalności zarejestrowało się łącznie 2471 osób.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było m.in. na takich kierunkach, jak: filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem koreańskim (10 osób na 1 miejsce), filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem japońskim (7 osób na 1 miejsce), filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z językiem niemieckim (5,8), filologia angielska, specjalność: kultura i literatura angielskiego obszaru językowego (5,60), filologia angielska, specjalność: projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania (SPRINT - WRITE) (5,10), filologia germańska, specjalność: język niemiecki od podstaw (4,90), filologia romańska, specjalność: język hiszpański z programem: kultura, literatura i media w Ameryce Łacińskiej (4,90).

Od trzech lat przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach działa Centrum Języka i Kultury Chińskiej. - Ono powstało między innymi z powodu coraz większego zainteresowania językami, których ja już nie nazywałabym egzotycznymi, ale przydatnymi - mówi dr Agnieszka Tambor, kierownik Centrum. - Zainteresowanie językiem chińskim czy koreańskim w Polsce jest tak duże, jak w Chinach czy Korei - językiem polskim. Powodów jest wiele - od ekonomicznych, biznesowych, gospodarczych w przypadku języka chińskiego, po fascynację muzyką i filmem koreańskim - dodaje.

Co ciekawe, coraz większe zainteresowanie językami egzotycznymi jest także w szkołach języków obcych. - Prowadzimy naszą szkołę już piąty rok i na początku obserwowaliśmy małe zainteresowanie. Ale już po roku mnóstwo osób chciało się uczyć koreańskiego, musieliśmy sprowadzić dodatkowych nauczycieli. I tak jest do dzisiaj - mówi EunHye Kim, założycielka szkoły nauki języka koreańskiego "Koryo" w Katowicach. - Myślę, że ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze coraz więcej firm koreańskich, głównie branży automotive, inwestuje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i pracownicy chcą podnieść swoje umiejętności. Po drugie obserwujemy zainteresowanie koreańskim gatunkiem muzyki popularnej. Chodzi o K-pop, którego najbardziej znanym przedstawicielem jest zespół BTS. Poza tym języka uczą się też miłośnicy koreańskiej kuchni, kosmetyków i te osoby, które chciałyby odwiedzić Koreę - wyjaśnia.

Znajomość języka egzotycznego jest na pewno potężnym atutem na rynku pracy, gdzie powszechnie się już mówi, że sam angielski nie wystarczy. - Ciągle brakuje też tłumaczy tych języków. Ja osobiście pomagam w tłumaczeniach, np. podczas rozpraw sądowych czy problemów na granicy, z wizami - opowiada EunHye Kim. - Do nas na zajęcia przychodzą głównie nastolatki i młodzież. To ogromna przyjemność pracować z nimi, bo widać, że oni uczą się z pasją. Słuchają koreańskiej muzyki, oglądają filmy. Nauka jest dla nich hobby. Obecnie, poza mną, w naszej szkole zajęcia prowadzi trzech doświadczonych lektorów (native speakerów) języka koreańskiego. Swoje oddziały, oprócz Katowic, posiadamy także w Gliwicach i Rybniku - podkreśla.

- Z powodu pandemii nauczanie odbywa się zdalnie i w naszym przypadku zdaje egzamin - podkreśla dr Agnieszka Tambor. - Studenci są mocno zaangażowani, chcą się uczyć tych języków. A znajomość koreańskiego czy chińskiego jest rzeczywiście atutem na rynku pracy - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera