Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znajomość niemieckiego będzie opłacalna? Polacy zmieniają kierunek emigracji zarobkowej

Oprac. MOKR
Polacy wybierają naukę języka niemieckiego często dlatego, że chcą pracować w Niemczech.
Polacy wybierają naukę języka niemieckiego często dlatego, że chcą pracować w Niemczech. tructura
Co trzecia osoba zapisująca się w tym roku na kurs języka niemieckiego, robi to już z myślą o pracy w Niemczech. Liczba kursantów deklarująca naukę języka w celach zarobkowych tylko w ciągu ostatniego roku niemal się podwoiła. Zdaniem przedstawicieli szkół, wpływ na to mają przede wszystkim zmiany na rynkach brytyjskim i francuskim oraz coraz wyższe wymagania na polskim rynku pracy.

Polacy zmieniają kierunek wyjazdów zarobkowych, a tym samym kierunek nauki języków obcych. Coraz więcej rodaków wraca na kursy niemieckiego z myślą o pracy u zachodnich sąsiadów. W tym roku aż 33 proc. uczniów rozpoczynających naukę robi to z myślą o pracy za Odrą, a aż 9,5 proc. chce znać język, żeby móc uczyć się w Niemczech – wynika z sondy Szkoły Języka Niemieckiego Structura z Katowic

Tylko w ciągu ostatniego roku zainteresowanie nauką niemieckiego niemal się podwoiło. Rośnie także liczba osób ubiegających się o certyfikat językowy Goethe-Institut. Ten ostatni uznawany jest na wszystkich rynkach pracy. Zaledwie w ciągu roku zainteresowanie tym certyfikatem wzrosło o 20 proc. Dziś chce go zdawać już co trzeci kursant.

- Polacy znów patrzą w kierunku niemieckiego rynku pracy. Nauczeni jednak doświadczeniem z Wielkiej Brytanii i Francji chcą na niego trafić lepiej przygotowani i bardziej samodzielni. Wiedzą, że Polacy znający chociażby podstawy niemieckiego, mają szanse na lepiej płatną pracę i na lepszych stanowiskach. O tym dziś wprost mówią niemieckie firmy i agencje pośrednictwa pracy – mówi Mateusz Ślezioński ze Szkoły Języka Niemieckiego Structura w Katowicach.

Nauka z myślą o pracy to dziś powód numer 1, dla którego Polacy wybierają niemiecki. – Chęć pracy w Niemczech zepchnęła inne motywy nauki na dalszy plan. Takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy. W tym roku kursanci deklarują, że uczą się niemieckiego albo z myślą o szybkim wyjeździe zaraz po poznaniu podstaw języka, albo z myślą o wyjeździe za kilka lat, mając już certyfikat w ręce i ukończone studia. Ta zmiana motywów jest szczególnie widoczna w ostatnich miesiącach– mówi Ślezioński.

Zdaniem Śleziońskiego, nowy boom na niemiecki nie powinien dziwić. – Na wielu rynkach pracy w Europie, dotąd popularnych wśród Polaków, zapanowała niepewność. Niemiecki rynek z kolei jawi się wciąż jako stabilny i bardzo chłonny, a do tego sprawdzony. Jest to jednak rynek dziś wymagający, na którym Polacy muszą konkurować np. z Ukraińcami. Znajomość języka może się tutaj przydać w walce o posadę – mówi przedstawiciel szkoły.

Nic więc dziwnego, że niemieckiego znów zaczynają uczyć się przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i opiekunki osób starszych. Wśród zawodów stanowią oni prawie połowę kursantów. Nie brakuje także fachowców, głównie ślusarzy, mechaników, cieśli szalunkowych, monterów, programistów maszyn CNC, a także – co coraz częstsze – nauczycieli. Wśród kursantów pojawiają się także osoby, które niedawno wróciły z emigracji zarobkowej, głównie z Wielkiej Brytanii i Holandii.

Co ciekawe, motyw zawodowy nauki niemieckiego dotyczy nie tylko emigracji zarobkowej. Aż 19 proc. kursantów podejmie w tym roku naukę z myślą o znalezieniu lepszej pracy w Polsce, ale u niemieckiego pracodawcy lub z myślą o awansie w dotychczasowej firmie. Osoby aktywne zawodowo mające pomiędzy 26 a 35 lat stanowią już 40 proc. uczących się języka. Jednocześnie taki sam odsetek przypada na studentów.

– Niemieckie firmy w Polsce zatrudniają nie tylko do produkcji i przemysłu, coraz częściej poszukują także pracowników w sektorze ubezpieczeń, bankowości, IT, mediach w branży deweloperskiej i doradczej. To dobrze płatne posady, które jednak wymagają znajomości języka niemieckiego. Ta zmiana profilu przedsiębiorstw w ostatnich latach powoduje także zmianę motywów nauki języka. Widać to przede wszystkim w rosnącej popularności certyfikatów językowych wśród osób pracujących – mówi przedstawiciel Structury. - Znajomość niemieckiego znów się Polakom opłaca. Do nauki podchodzimy jednak bardzo instrumentalnie. Niemiecki ma być tą pozycją w CV, która zapewni pracę w Polsce, ewentualnie szybsze znalezienie zatrudnienia za granicą – dodaje.

Stadion Śląski w dniu otwartym odwiedziło ponad 100 tys. ludzi ZDJĘCIA + WIDEO

Zadyma na meczu Górnik - Piast. Kibole zepsuli święto ZDJĘCIA + WIDEO

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

Program tyDZień: Przegląd wydarzeń woj. śląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera