Dziś, 30 października, odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody „CZARNY DIAMENT 2018”, na którym wyłoniono laureatów nagrody. Znamy już laureatów tego prestiżowego wyróżnienia. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 30 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Dzisiaj, 30 października, w sali konferencyjnej Izby Przemysłowo­‑Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody „Czarny Diament”, na którym wyłoniono laureatów nagrody „Czarny Diament 2018”.

Zobaczcie zdjęcia:
Zobacz galerię

Nagroda jest przyznawana od 1999 roku najlepszym przedsiębiorstwom, instytucjom oraz osobom najbardziej zasłużonym dla regionu.

Zobacz galerię

Kapituła przyznała firmom nagrody Czarnego Diamentu w 2018 roku. Oto one:

 • Ciepłownia Rydułtowy Sp. Z. o. o. z Rydułtów,
 • Hotel Spa “Laskowo” Katarzyna Lasek Pokorska w Jankowicach,
 • Jastrzębska Spółka Węglowa,
 • Firma RuckZuck.biz Sp. Z. o. o z Rybnika,
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku,
 • Tech-Pol Sp. Z. o. o. Rydułtowy,
 • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Nagrody specjalne Czarnego Diamentu 2018 dostaną:

 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach z okazji 70-lecia,
 • Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii,
 • Jasna Jaklin Majetić, prezes Izby Gospodarczej w Puli,
 • prof. dr hab. Aleksandra Kuzior, Politechnika Śląska.

Uroczyste wręczenie Nagród „Czarny Diament” odbędzie się w dniu 30 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Uczestniczyło 16 firm. Wskazano w sumie 11 firm, instytucji oraz osób, które reprezentują cały nasz region.

- Dlaczego szpital? - pytał na konferencji prasowej Prezes Zarządu, Andrzej Żylak. - Kilkanaście ostatnich dni wskazywało na zawirowania, ale my nie oceniamy zawirowań, tylko to, co zrobiono. W ciągu 4 lat zainwestowano prawie 46 mln zł, zwiększono fundusz zabiegów z NFZ o prawie 45 mln zł. Mało kto wie, że zainwestowano w system komputerowy, system tomografii komputerowych, rezonansu magnetycznego, zainstalowano i zakupiono za ponad 3,5 mln urządzenia do angioplastyki na oddziale kardiologii i onkologii, które są świetnie wyposażone. Nasz szpital w Rybniku stanie się za niedługo również i szpitalem z oddziałami klinicznymi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pokazuje, że ranga szpitala została bardzo wysoko oceniona. Przeprowadzono audyt, gdzie na 100 punktów szpital w sensie ochrony zdrowia zdobył 88 punktów.

- To pokazuje, że firmy, które zwyciężyły - RugZuck, firma, którą widać w całej Polsce, Tech-Pol, która jest swoistym monopolistą w zakresie dostarczania węży wysokociśnieniowych, Ciepłownia Rydułtowy, najlepsza produkująca ciepło systemowe i dostarczająca wodę, Spa Laskowo - są to firmy, które rzeczywiście warto promować - dodał Andrzej Żylak.

- Te firmy zostały docenione, tak jak laureaci nagród specjalnych: pani Jasna Jaklin Majetić, która od kilku lat współpracuje z Rybnikiem w ramach rewitalizacji kopalni. Niewiele osób wie, że w Labinie na Istrii jest kopalnia, której miasto Rybnik i nasze zabytkowe kopalnie w ramach wymiany pomagają w rewitalizacji. Ostatnio nawet w Rybniku przebywała delegacja Labinu i była rewizyta naszych przedstawicieli z prezydentem Piotrem Kuczerą w Labinie.

Kolejnym laureatem specjalnym jest pan minister Grzegorz Tobiszowski, który, jak zaznaczył Prezes Zarządu, w zasadzie doprowadził do tego, że zarówno Polska Grupa Górnicza jaki i Jastrzębska Spółka Węglowa w tym roku mają dodatnie wyniki.

- Zakończył się trzyletni program, który zakładał restrukturyzację górnictwa i w tym zakresie jesteśmy zobowiązani wobec pana ministra, że wsłuchiwał się w bardzo dużo naszych postulatów, które zostały zrealizowane - powiedział Andrzej Żylak.

- To już 20 edycja. 20 lat śledzenia zmian przemysłowych, 20 lat nowych doświadczeń, 20 lat sukcesów Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, 20 lat transformacji gospodarczej, społecznej i politycznej w Polsce, 20 lat w 100-leciu niepodległości Polski, które najbardziej odzwierciedlają proces zmian i okres wolności. Dokładnie mówiąc, ostatnie 30 lat to pasmo sukcesów okupionych ciężką pracą i licznymi doświadczeniami, również popełnionymi błędami. Polska nigdy dotąd nie była w takim okresie, na pewno jest to najlepszy okres dla rozwoju Polski i tworzenia perspektyw w tym stuleciu dla naszego pokolenia, nadziei rozwoju, że jest dobrze i może być tylko lepiej. Dzięki sobie i dzięki współpracy z Unią Europejską i środków inwestycyjnych, które udało się pozyskać - uznał prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i przewodniczący Kapituły Nagrody Czarny Diament – Tadeusz Donocik.

- Patrząc przez pryzmat Czarnych Diamentów, to odzwierciedlenie kończącej się epoki w Europie. To nie znaczy, że nie będziemy już węglem palić, po prostu nie będziemy go wydobywać w Polsce. Za 50 zapomnimy o tym, że był węgiel. Z drugiej strony – wchodzimy w nową epokę, a diament zawsze będzie diamentem. Ta taka przewidywalność nazwy nagrody. Nie do końca 20 lat temu wiadomo było, że to nagroda przełomu epok: gospodarczych i cywilizacyjnych. Stąd ogromne gratulacje: dla Śląska, dla Polski, dla Izby, Andrzeja Żylaka, siły motorycznej wydarzeń, które dzieją się w regionie i w Polsce, również dla mediów, które sekundują temu wydarzeniu, bo równie ważne jest opisywanie tej rzeczywistości i pokazanie tysiącom ludzi naszych pereł - dodał.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia