Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już laureatów nagrody Czarny Diament 2018 ZDJĘCIA

Martyna Ludwig
Martyna Ludwig
Dziś, 30 października, odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody „CZARNY DIAMENT 2018”, na którym wyłoniono laureatów nagrody. Znamy już laureatów tego prestiżowego wyróżnienia. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 30 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Dzisiaj, 30 października, w sali konferencyjnej Izby Przemysłowo­‑Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody „Czarny Diament”, na którym wyłoniono laureatów nagrody „Czarny Diament 2018”.

Zobaczcie zdjęcia:

Nagroda jest przyznawana od 1999 roku najlepszym przedsiębiorstwom, instytucjom oraz osobom najbardziej zasłużonym dla regionu.

Kapituła przyznała firmom nagrody Czarnego Diamentu w 2018 roku. Oto one:

  • Ciepłownia Rydułtowy Sp. Z. o. o. z Rydułtów,
  • Hotel Spa “Laskowo” Katarzyna Lasek Pokorska w Jankowicach,
  • Jastrzębska Spółka Węglowa,
  • Firma RuckZuck.biz Sp. Z. o. o z Rybnika,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku,
  • Tech-Pol Sp. Z. o. o. Rydułtowy,
  • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Nagrody specjalne Czarnego Diamentu 2018 dostaną:

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach z okazji 70-lecia,
  • Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii,
  • Jasna Jaklin Majetić, prezes Izby Gospodarczej w Puli,
  • prof. dr hab. Aleksandra Kuzior, Politechnika Śląska.

Uroczyste wręczenie Nagród „Czarny Diament” odbędzie się w dniu 30 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Uczestniczyło 16 firm. Wskazano w sumie 11 firm, instytucji oraz osób, które reprezentują cały nasz region.

- Dlaczego szpital? - pytał na konferencji prasowej Prezes Zarządu, Andrzej Żylak. - Kilkanaście ostatnich dni wskazywało na zawirowania, ale my nie oceniamy zawirowań, tylko to, co zrobiono. W ciągu 4 lat zainwestowano prawie 46 mln zł, zwiększono fundusz zabiegów z NFZ o prawie 45 mln zł. Mało kto wie, że zainwestowano w system komputerowy, system tomografii komputerowych, rezonansu magnetycznego, zainstalowano i zakupiono za ponad 3,5 mln urządzenia do angioplastyki na oddziale kardiologii i onkologii, które są świetnie wyposażone. Nasz szpital w Rybniku stanie się za niedługo również i szpitalem z oddziałami klinicznymi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pokazuje, że ranga szpitala została bardzo wysoko oceniona. Przeprowadzono audyt, gdzie na 100 punktów szpital w sensie ochrony zdrowia zdobył 88 punktów.

- To pokazuje, że firmy, które zwyciężyły - RugZuck, firma, którą widać w całej Polsce, Tech-Pol, która jest swoistym monopolistą w zakresie dostarczania węży wysokociśnieniowych, Ciepłownia Rydułtowy, najlepsza produkująca ciepło systemowe i dostarczająca wodę, Spa Laskowo - są to firmy, które rzeczywiście warto promować - dodał Andrzej Żylak.

- Te firmy zostały docenione, tak jak laureaci nagród specjalnych: pani Jasna Jaklin Majetić, która od kilku lat współpracuje z Rybnikiem w ramach rewitalizacji kopalni. Niewiele osób wie, że w Labinie na Istrii jest kopalnia, której miasto Rybnik i nasze zabytkowe kopalnie w ramach wymiany pomagają w rewitalizacji. Ostatnio nawet w Rybniku przebywała delegacja Labinu i była rewizyta naszych przedstawicieli z prezydentem Piotrem Kuczerą w Labinie.

Kolejnym laureatem specjalnym jest pan minister Grzegorz Tobiszowski, który, jak zaznaczył Prezes Zarządu, w zasadzie doprowadził do tego, że zarówno Polska Grupa Górnicza jaki i Jastrzębska Spółka Węglowa w tym roku mają dodatnie wyniki.

- Zakończył się trzyletni program, który zakładał restrukturyzację górnictwa i w tym zakresie jesteśmy zobowiązani wobec pana ministra, że wsłuchiwał się w bardzo dużo naszych postulatów, które zostały zrealizowane - powiedział Andrzej Żylak.

- To już 20 edycja. 20 lat śledzenia zmian przemysłowych, 20 lat nowych doświadczeń, 20 lat sukcesów Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, 20 lat transformacji gospodarczej, społecznej i politycznej w Polsce, 20 lat w 100-leciu niepodległości Polski, które najbardziej odzwierciedlają proces zmian i okres wolności. Dokładnie mówiąc, ostatnie 30 lat to pasmo sukcesów okupionych ciężką pracą i licznymi doświadczeniami, również popełnionymi błędami. Polska nigdy dotąd nie była w takim okresie, na pewno jest to najlepszy okres dla rozwoju Polski i tworzenia perspektyw w tym stuleciu dla naszego pokolenia, nadziei rozwoju, że jest dobrze i może być tylko lepiej. Dzięki sobie i dzięki współpracy z Unią Europejską i środków inwestycyjnych, które udało się pozyskać - uznał prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i przewodniczący Kapituły Nagrody Czarny Diament – Tadeusz Donocik.

- Patrząc przez pryzmat Czarnych Diamentów, to odzwierciedlenie kończącej się epoki w Europie. To nie znaczy, że nie będziemy już węglem palić, po prostu nie będziemy go wydobywać w Polsce. Za 50 zapomnimy o tym, że był węgiel. Z drugiej strony – wchodzimy w nową epokę, a diament zawsze będzie diamentem. Ta taka przewidywalność nazwy nagrody. Nie do końca 20 lat temu wiadomo było, że to nagroda przełomu epok: gospodarczych i cywilizacyjnych. Stąd ogromne gratulacje: dla Śląska, dla Polski, dla Izby, Andrzeja Żylaka, siły motorycznej wydarzeń, które dzieją się w regionie i w Polsce, również dla mediów, które sekundują temu wydarzeniu, bo równie ważne jest opisywanie tej rzeczywistości i pokazanie tysiącom ludzi naszych pereł - dodał.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo