Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy Najlepsze Przestrzenie Publiczne woj. śląskiego

Justyna Przybytek
Najciekawsza przestrzeń publiczna jest w Będzinie, Ślemieniu, Chorzowie, Cieszynie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Zabrzu i Raciborzu, a także Sosnowcu i Bielsku - Białej. Tak zdecydowało jury konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną woj. śląskiego. W czwartek ogłoszono wyniki 14. edycji plebiscytu.

W sumie na konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego napłynęło 36 zgłoszeń - realizacji lub rozwiązań architektoniczno - urbanistycznych - z 27 gmin z całego regionu. Nagrody przyznano w czterech kategoriach.

W kategorii Przestrzeń Publiczna wyróżniono dwie realizację. Nagrodzono park etnograficzny Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu (pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Januszówka”), za „skuteczną próbę ocalenia autentycznych wartości Ziemi Żywieckiej” oraz będzińską strefę aktywności rodzinnej (projekt Modus, Mirosław Macioszek, Soliter Architektura Krajobrazu Anna Chwiszczuk, Hefal Serwis), czyli kompleks, na który składają się nowoczesny plac zabaw, siłownia pod gołym niebem, miasteczko ruchu drogowego, skatepark, boiska sportowe i lodowisko.

- Za pomysłowe i niewielkim kosztem pozyskane nowe tereny zieleni, rekreacji i różnych form aktywności dla mieszkańców Będzina – uzasadniło drugie wyróżnienie jury.

W kategorii „zrewitalizowana przestrzeń publiczna” przyznano nagrodę marszałka oraz wyróżnienie. Nagrodę za rewitalizację przyrodniczo – krajobrazowego otoczenia wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie (pracownia „Januszówka). – Udany przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego w obszarze śródmieścia Chorzowa na trakcyjne miejsce rekreacyjne, z wykorzystaniem zabytkowej wieży wyciągowej, jako dominanty – argumentowali jurorzy.

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Cieszyna, za Skatepark – park Sportowy (Agnieszka Romanowska – Tarczyńska, Przemysław Stawinoga, Miastoprojekt Cieszyn), który w ocenie jury stanowi „właściwe wykorzystanie potencjału terenów leżących wzdłuż Olzy, z korzyścią dla mieszkańców zarówno polskiego, jak i czeskiego Cieszyna”.

Dwa wyróżnienia oraz nagrodę przyznano natomiast w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”. Nagrodę zgarnęło Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, zaprojektowane przez Jerzego Gurawskiego.

- Świetnie zaprojektowany i zrealizowany kompleks nowoczesnych laboratoriów z salami wykładowymi. Standardy przestrzenne, estetyczne i technologiczne na europejskim poziomie – argumentowali oceniający.

Dwa wyróżnienia w tej kategorii przyznano za Zespół Obiektów Sportowych „Bażantowo Sport (Małeccy Biuro Projektowe” oraz park wodny w Rudzie Śląskiej (Ireneusz Krawiec). Pierwsze za „udany przykład dzielnicowego centrum sportu i rekreacji, połączonego z usługą hotelową”, drugie zaś za „poprawną architekturę” i dobrze rozwiązane funkcje w Aquadromie.

W kategorii „zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej” nagrodę marszałka wręczono za projekt modernizacji budynku po dyrekcji Huty Zabrze dla potrzeb administracji samorządowej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zabrzu. Projekt to dzieło pracowni projektowej Archex. Zdaniem jurorów, to „bardzo interesujący przykład wykorzystania potencjału zabytkowego obiektu na potrzeby administracji. Od projektów po prace wykończeniowe realizacja została przeprowadzona profesjonalnie i z dużą starannością”.

Kolejną w tej kategorii nagrodę marszałka otrzymali Antonii Hołowiński i Janusz Ochota za rewitalizację Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich.

– Świetnie przeprowadzona adaptacja pokopalnianego budynku maszyny wyciągowej i wieży kopalni Michał. Trafne decyzje projektowe od zbudowania programu, poprzez ułożenie funkcji, aż po detal architektoniczny. Konsekwentne działanie inwestora, projektantów i wykonawcy dało nowy jakościowo obiekt – argumentowało jury.

Natomiast wyróżnienie za zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej powędrowało do Raciborza, za utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim (Bernard Łopacz, Inwestprojekt Architektoniczna Pracownia Projektowa Korporacja Projektantów, Barbara Fudali).

Tegoroczną Nagrodę Internautów, czyli wyróżnienie przyznawane w głosowaniu internetowym, otrzymała Autorska pracownia Architektoniczna za rozbudowę Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem medycyny laboratoryjnej w Sosnowcu. Natomiast wyróżnienie specjalne powędrowało do Marii i Marty Witosławskich za Dom Opieki Całodobowej dla Osób Starszych w Bielsku – Białej.

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna woj, śląskiego zorganizowano już po raz 14. Konkurs organizowany jest przez zarząd województwa we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera