MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy stawki abonamentu RTV na 2025 rok! KRRiT podjęła decyzję. Będzie drożej?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Znamy stawki abonamentu RTV na 2025 rok! KRRiT podjęła decyzję
Znamy stawki abonamentu RTV na 2025 rok! KRRiT podjęła decyzję arch
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła decyzję w sprawie abonamentu RTV na 2025 rok - stawki pozostaną niezmienione w porównaniu z rokiem poprzednim. Decyzja ta oznacza, że Polacy nie będą musieli płacić więcej za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w nadchodzącym roku.

Spis treści

Znamy stawki abonamentu RTV na 2025 rok - ile będzie kosztować?

Opłata abonamentowa za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych to temat, który budzi wiele kontrowersji w społeczeństwie. Choć jest to obowiązkowy podatek, dane pokazują, że tylko niewielki odsetek Polaków regularnie go uiszcza. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła niedawno decyzję w sprawie stawek abonamentu RTV na przyszły rok. Okazuje się, że wysokość opłat nie ulegnie zmianie - będą takie same jak w latach poprzednich, zarówno jak w 2024 roku, jak i w 2023 roku. Warto przypomnieć, że również w minionym roku KRRiT nie zdecydowała się na podwyżkę stawek.

Ile kosztuje abonament RTV w 2024 roku?

Aktualnie miesięczna opłata za użytkowanie odbiornika radiowego wynosi 8,70 zł, natomiast za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy - 27,30 zł. Te stawki obowiązują od początku 2023 roku, kiedy to miała miejsce ostatnia podwyżka. Osoby, które zdecydują się na opłacenie abonamentu za rok z góry, otrzymają zniżkę w wysokości 10 procent.

W przypadku posiadania obu typów odbiorników płaci się tylko jeden abonament RTV, ustalony dla telewizorów. Opłatę należy uiszczać za posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny i należy go zgłosić do 14 dni od daty nabycia, co można zrobić w placówce Poczty Polskiej.

Podsumowując, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) postanowiła utrzymać stawki abonamentowe na 2025 rok na niezmienionym poziomie. Opłata za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi 8,70 zł miesięcznie, natomiast za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy — 27,30 zł miesięcznie. Te stawki obowiązują od początku 2023 roku, kiedy to doszło do ostatniej podwyżki.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Nie wszyscy obywatele są zobowiązani do opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Istnieją pewne grupy zwolnione z tej daniny, a do nich należą:

  • Osoby mające ukończone 75 lat
  • Emeryci w wieku co najmniej 60 lat, których świadczenie emerytalne nie przekracza 50% średniego wynagrodzenia
  • Osoby należące do pierwszej grupy inwalidzkiej
  • Weterani mający status inwalidzki wojenny lub wojskowy

Dla tych osób zwolnienie z opłaty abonamentowej stanowi pewne ułatwienie finansowe, co uwzględnia aspekty społeczne i zdrowotne.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni