Oto test na wiedzę o miastach, w których mieszkacie: Gdzie w Katowicach jest ulica Zawiszy Czarnego i co znajduje się na niej charakterystycznego? Albo jak potocznie nazywa się osiedle Walentego Roździeńskiego? Czy każdy w Rybniku wskaże kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej? Czy w Jaworznie może być kłopot z odnalezieniem parku Jan Kanty?
ZOBACZ MAPĘ NAZW OBIEGOWYCH W MIASTACH WOJ. SLĄSKIEGO
W Sosnowcu z kolei plac Stulecia jest tak obcą nazwą dla miejsca, które określa, że tysiące ludzi codziennie przez niego przechodząc nawet nie zdają sobie z tego sprawy. A w Dąbrowie Górniczej nikt nie umawia się pod pomnikiem poświęconym Bohaterom Czerwonych Sztandarów albo w Tychach pod pomnikiem Walki i Pracy, choć co weekend spotykają się tam tłumy.
- W obiegu funkcjonują dwie mapy naszych miast. Ta oficjalna, administracyjna z pieczęciami, szyldami i druga, nasza. Mapa mentalna miasta, którą mamy wyrysowaną w głowie. Często te dwie mapy nie pokrywają się ze sobą i przyjezdni mogą mieć duże problemy z uzyskaniem informacji o miejscu którego szukają - mówi socjolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Marek Szczepański i dodaje, że oswajanie nazw jest naszą drugą naturą.
Przekonała się o tym Ania Kornacka, która mieszka od urodzenia na Tauzenie w Katowicach i jest to dla niej zupełnie naturalne, bo kto by chciał wymawiać nazwę osiedla która brzmi: Tysiąclecia Państwa Polskiego? Ale w Warszawie była załamana szukając ponad godzinę Hotelu Gromada. - Błądziłam po centrum i zupełnie przypadkiem ktoś zapytał, czy nie chodzi mi o "dom chłopa" - mówi.
A teraz rozwiązanie testu. Przy ul. Zawiszy Czarnego na Tauzenie w Katowicach stoi pięć wieżowców zwanych Kukurydzami, a osiedle Walentego Roździeńskiego to popularne Gwiazdy.
ZOBACZ MAPĘ NAZW OBIEGOWYCH W MIASTACH WOJ. SLĄSKIEGO
W Rybniku kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej nazywany jest starym kościołem dla odróżnienia od "nowego", którym jest Bazylika pw. św. Antoniego.
Park Jan Kanty w Jaworznie leży naturalnie na "komunie", choć KWK Komuna Paryska, później Jan Kanty, już dawno nie ma.
Plac Stulecia w Sosnowcu to oczywiście znana wszystkim "Patelnia" zwana ostatnio "Rondlem", a pomnik w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje jako "Hendrix". Z kolei w Tychach pomnik Walki i Pracy nazywany jest "Żyrafą". Pozostaje jeszcze znaleźć w Katowicach Titanica, wybrać się na Abisynię w Sosnowcu albo na Manhattan w co drugim mieście województwa.
Być może więc jedyną szansą dla turystów i przyjezdnych na płynne poruszanie się po regionie byłoby stworzenie mapy z nazwami, które funkcjonują w nieformalnym obiegu.
TWORZYMY UNIKATOWĄ MAPĘ MIAST Z OBIEGOWYMI NAZWAMI KONKRETNYCH MIEJSC. NAPISZ W KOMENTARZU JAKIE NAZWY MAJĄ KONKRETNE BUDYNKI, PLACE, ULICE W TWOIM MIEŚCIE.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?