Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znęcał się nad rodziną od sześciu lat - grozi mu więzienie. Policja apeluje, by nie być obojętnym na przemoc w rodzinie

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Znęcał się nad rodziną od 2017 - grozi mu 5 lat więzienia
Znęcał się nad rodziną od 2017 - grozi mu 5 lat więzienia Pixabay
Policjanci z Zabrza zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który od 2017 roku znęcał się nad bliskimi. Zatrzymany miał wszczynać regularne awantury, dochodziło również do przemocy fizycznej. Jak podaje policja, za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia. - Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! – apelują policjanci.

Znęcał się nad żoną i synem wiele lat – został objęty policyjnym dozorem

49-letni zabrzanin, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną i synem, został zatrzymany przez policję 6 stycznia po wcześniejszym zgłoszeniu.

- Z treści otrzymanego zgłoszenia wynikało, że 49-latek wszczyna regularnie awantury ze swoją 47-letnią żoną a świadkiem tego jest ich syn. Podczas licznych awantur miało dochodzić do przemocy fizycznej i psychicznej – relacjonuje Komenda Miejska Policji w Zabrzu.

Według informacji policji, zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut znęcania psychicznego i fizycznego nad żoną oraz synem. Zgodnie z decyzją prokuratora podejrzany 49-latek został objęty policyjnym dozorem. Oznacza to, że na czas trwania postępowania będzie musiał zgłaszać się regularnie do jednostki policji.

- Podejrzanego obowiązuje również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych bez ich zgody i nakaz opuszczenia mieszkania – informują policjanci.

Za popełnione przestępstwo podejrzanemu mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia.

Przemoc w rodzinie – gdzie szukać pomocy

Policja jest jednym z organów, które są zobowiązane, by podjąć działania w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Są one podejmowane w ramach procedury „Niebieskiej Karty”. Policjanci przypominają, że do uruchomienia procedury nie jest konieczna zgoda osoby bądź osób dotkniętych przemocą.

- Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze – podkreślają policjanci.

Jednym z podstawowych działań w tym zakresie jest udostępnienie kanałów komunikacji pozwalających na zgłoszenie przypadków przemocy domowej. Najprościej zadzwonić na numer alarmowy 112.

- W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym policji – informują funkcjonariusze.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępnia również bezpłatną aplikację Alarm 112. Program sprawdzi się w sytuacjach, gdy rozmowa telefoniczna z różnych powodów nie jest możliwa. Dzięki konieczności wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji telefonu, możliwe jest precyzyjne ustalenie miejsca, w którym dochodzi do przemocy. W aplikacji można również wpisać adresy, pod którymi użytkownik przebywa najczęściej.

Podobną funkcję pełni aplikacja Moja Komenda. Zawiera informacje o wszystkich dostępnych obiektach policyjnych, a także dane kontaktowe ponad 8 tys. dzielnicowych z terenu kraju.

- Są wyposażeni w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego, jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego – zapewnia policja.

Ponadto, dzięki usługom lokalizacyjnym telefonu, aplikacja odnajdzie najbliższą jednostkę policji i wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

Osoby dotknięte przemocą domową mogą również skorzystać z platformy Policja E-usługi dostępnej na stronie internetowej euslugi.policja.pl lub skontaktować się z policyjnym telefonem zaufania pod numerem 800 120 226. Linia działa w dni robocze w godz. 9.30-15.30.

- Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! – apelują policjanci.

Ten sam apel dotyczy osób będących świadkami przemocy w rodzinie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera