Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego już wkrótce. Początek od 1 lipca. Jaki będzie to miało na nas wpływ?

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Co przynieść ze sobą może zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego?
Co przynieść ze sobą może zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego? Anna Shvets, źródło: Pexels
Stan zagrożenia epidemicznego już wkrótce dobiegnie końca - od 1 lipca ma zostać zniesiony. Tak przynajmniej przeczytać możemy w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, który złożył Główny Inspektor Sanitarny. Jaki będzie miało to wpływ na obywateli Polski? Zmiany będą miały znaczenie przede wszystkim gospodarcze.

Stan zagrożenia epidemicznego jeszcze tylko do końca czerwca

Wirus COVID-19 uderzył niespodziewanie i zupełnie zmienił realia naszego życia. Pojawienie się nowego zagrożenia miało wpływ na niemal każdy aspekt dzisiejszego świata, a globalna pandemia nauczyła nas funkcjonować zupełnie inaczej. W marcu 2020 nagle znaleźliśmy się w zupełnie innym miejscu. Taka sytuacja wymagała odpowiednich regulacji prawnych.

Choć koronawirus nie rozprzestrzenia się już z taką mocą, jak wcześniej, władze państw na całym świecie podejmują kroki mające na celu zabezpieczenie obywateli przed ewentualnością powrotu pandemii lub epidemii. Od 16 maja 2022 w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Według projektu rozporządzenia ministra zdrowia, który złożył Główny Inspektor Sanitarny, już wkrótce także ten stan ma zostać zniesiony.

Powolny powrót do rzeczywistości sprzed 14 marca 2020 rozpocznie się wraz z dniem 1 lipca 2023. Jeśli do tej pory nie pojawi się żadne kolejne zagrożenie, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby stan zagrożenia epidemicznego zakończyć.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw,

głosi uzasadnienie zawarte w projekcie. Jakich zmian zatem możemy się spodziewać?

Zmiany nie nastąpią od razu

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego będzie wiązało się ze zmianami, warto pamiętać jednak, że nie będą one natychmiastowe. Wraz z 1 lipca uruchomiony zostanie szereg tzw. przepisów przejściowych, które w ciągu kilku miesięcy pozwolą na łagodny i bezproblemowy powrót do rzeczywistości znanej sprzed epidemii. Początek następnego miesiąca nie będzie zatem okresem, w którym powróci wszystko znane jeszcze z marca 2020. Na to będziemy musieli poczekać.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że zniesienie części z regulacji covidowych będzie wiązało się z niemal natychmiastowymi zmianami. Jak podaje serwis prawo.pl, obradowanie zdalne w ramach gmin nie będzie kontynuowane. Radni będą musieli prowadzić obrady w sposób tradycyjny, na miejscu.

Dostosować się będą musieli przede wszystkim przedsiębiorcy, pracodawcy i zatrudnieni pracownicy. Powrócą m.in. obowiązkowe badania przed rozpoczęciem pracy i okresowe z limitem czasowym 60 dni. Wcześniej wydłużone były one do 180 dni.

Nie trzeba będzie zakrywać nosa i ust

Ważną zmianą będzie to, że od 1 lipca zostanie zniesiony obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach, gdzie prowadzona jest działalność lecznicza.

Do 30 czerwca trzeba jednak nadal pamiętać o tym, aby mieć przy sobie maseczkę i ją nosić w wyznaczonych strefach.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera