Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniosą zakaz handlu w niedziele? Silne lobby naciska na rząd. Zawieszenie zakazu handlu to pomysł przedsiębiorców

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
W 2020 r. niedziel handlowych jest tylko 7. Rada Przedsiębiorczości postuluje, by czasowo zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii i pół roku po nim.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W 2020 r. niedziel handlowych jest tylko 7. Rada Przedsiębiorczości postuluje, by czasowo zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii i pół roku po nim.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karolina Misztal
Zawieszenie ograniczenia handlu w niedziele na czas pandemii - postulują pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego. Przygotowali nawet projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu. Związkowcy już stanęli okoniem przeciwko tym zmianom. Rząd na razie też odnosi się do tych pomysłów sceptycznie, ale sytuacja gospodarcza Polski może się znacząco pogorszyć w najbliższych miesiącach, co być może skłoni rząd do ustępstw w temacie zawieszenia zakazu handlu w niedziele.
  • Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2017 roku. Z każdym rokiem wprowadzane były kolejne restrykcje. Od 2020 roku wszystkie niedziele nie są niedzielami handlowymi poza 7 wyjątkami.
  • Przedsiębiorcy od początku krytykują zakaz handlu w niedzielę i domagają się likwidacji zakazu. Kryzys spowodowany koronawirusem dodał lobby przedsiębiorców wiatru w żagle.
  • Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca dziewięć organizacji przedsiębiorców (m.in. Lewiatan, Business Centre Club, Krajową Izbę Gospodarczą) , już w czerwcu zaapelowała o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę.

Sprawdź wykaz niedziel handlowych, jakie jeszcze będą w 2020 r.

Koniec zakazu handlu w niedzielę? Wrócą wszystkie niedziele handlowe?

Przedsiębiorcy piszą:

"Odmrażanie gospodarki, w momencie gdy pandemia wcale się nie kończy, ma jeden cel – ratowanie miejsc pracy i firm przed bankructwami. Jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa, nie tylko ekonomicznie, ale i społecznie. Aby zminimalizować nadchodzący kryzys, a jednocześnie ochronić zdrowie Polaków, musimy poszukiwać odważnych rozwiązań. Zamknięcie centrów handlowych doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. Z dnia na dzień ich miejsca pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody. Ucierpiała na tym nie tylko branża handlowa, ale także dostawcy, podwykonawcy, gastronomia itd. To jedna z branż najciężej doświadczonych skutkami pandemii. Już wiemy, że w tym roku ich wyniki będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka. Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty, jest dziś na wagę złota".

Tymczasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele jest realne?

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców mają konkretny plan na zawieszenie ograniczenie handlu w niedzielę. Chcą, by w czasie zagrożenia epidemicznego i przez kolejne 180 dni po odwołaniu tego stanu sklepy były czynne przez cały tydzień, również w niedziele.

Powstał nawet projekt ustawy zawieszającej ograniczenie handlu w niedziele, który wpłynął do Rady Dialogu Społecznego, która gromadzi w niej nie tylko pracodawców, ale też związkowców i przedstawicieli rządu.

Właściciel lub obsługa sklepu powinni reagować i zwracać uwagę klientom bez maseczek. Mogą też wezwać odpowiednie służby - mówi rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Szumowski zapowiada kontrole w sklepach. Bo obowiązkowe mase...

Jednak, choć centra są otwarte, to ryzyko zakażenia nie minęło. Wielu klientów, robiących zakupy w jednym czasie, oznacza zwiększone ryzyko dla zdrowia. Dlatego w naszym wspólnym interesie jest, aby czas pracy galerii handlowych był jak najdłuższy - uważa Rada Przedsiębiorczości

Pracodawcy nie zapomnieli w swoim projekcie o pracownikach handlu. Zakładają, że pracownicy mieliby ustawowo zagwarantowane dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy. Miałoby to dotyczyć nie tylko pracowników zatrudnionych na umowach o pracę, ale także umowach cywilnoprawnych.

Wolne niedziele w handlu to powrót do normalności - uważa Alfred Bujara z "Solidarności"

Z jakimikolwiek manipulacjami wokół zniesienia zakazu handlu w niedziele nie zgadza się Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, człowiek, który stoi za ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele.

- Obecnie problemem, przed którym stoimy, jest bezrobocie i brak środków do życia - mówił w kwietniu 2020 r. w rozmowie z DZ. - Jeśli ludzie w wyniku kryzysu będą masowo tracić pracę, to nie wydadzą w sklepach więcej, bo zwyczajnie nie będą mieć pieniędzy. Nawet gdyby sklepy były otwarte 7 dni w tygodniu przez całą dobę - uważa.

Nie przeocz

Trzeba również zaznaczyć że handel w niedzielę nie przysparza nowych miejsc pracy, ani dodatkowych pieniędzy pracownikom - kontynuuje Alfred Bujara z "Solidarności"

- Pracownicy handlu w naszym kraju pracują w systemie równoważnego czasu pracy i kilkumiesięcznym systemie rozliczeniowym. Za pracę w niedzielę nie dostawali nigdy i nie dostają dodatków, tylko dzień wolny do odebrania w tygodniu. Przed wejściem w życie naszej ustawy wyglądało to tak, że dzieci i tata mieli wolne weekendy, a mama kasjerka siedziała wtedy w pracy, a dzień wolny miała np. we wtorek. Pracownicy handlu też mają prawo do normalnego życia rodzinnego. Wolne niedziele w handlu to jest powrót do normalności - kończy.

Za to Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa nie jest aż tak sztywny, jeśli chodzi o czasowe zniesienie ograniczenia handlu w niedziele, ale chce, by za niedzielę pracownicy handlu dostawali wynagrodzenie 2,5 razy wyższe niż wynagrodzenie za pracę w dni powszednie. Powinno ono dotyczyć tak handlu, jak i gastronomii, ochrony czy służby zdrowia.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera