Zniszczona elewacja w kościele Trójcy Przenajświętszej w...

  Zniszczona elewacja w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zniszczona elewacja w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Weronika Grychtoł

  W nocy z soboty na niedzielę podczas burzy zniszczeniu uległa elewacja kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Prawdopodobnie niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały, że uaktywniły się szkody górnicze, z którymi mieszkańcy dzielnicy borykają się od lat.
  Teren wokół kościoła został zabezpieczony. Straż pożarna, która zaraz po zgłoszeniu pojawiła się na miejscu zdarzenia, usunęła grożące osunięciem się resztki elewacji. Teraz trzeba czekać, aż biurokratyczna machina ruszy i parafia będzie mogła dokonać renowacji kościoła.

  - Kiedy przyszliśmy na niedzielną mszę, zobaczyliśmy, że przed kościołem leży kupa gruzu. Zniszczona została tablica ogłoszeń - relacjonowali mieszkańcy Kochłowic.

  Teren wokół zniszczonej tablicy został ogrodzony, jednakże zagrożenie nie zostało usunięte.

  - Szkody powstały najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej eksploatacji prowadzonej przez Kopalnię Węgla Kamiennego "Halemba - Wirek" - dodaje ks. prałat Jerzy Lisczyk

  Warto dodać, że Kochłowice należą do najbardziej zniszczonych przez szkody górnicze dzielnic Rudy Śląskiej, a sam kościół pw. Trójcy Przenajświętszej był już wielokrotnie remontowany, ponieważ zmaga się ze skutkami nadmiernej eksploatacji złóż węgla od końca lat 30. ubiegłego wieku.

  To nie pierwsze tego typu zniszczenie świątyni. Wskutek szkód górniczych kościół Świętej Trójcy zaczął popadać w ruinę i od wielu lat poddawany jest zabiegom konserwatorskim. - W 2005 roku mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Wtedy, w skutek szkód górniczych kościół został zamknięty na siedem miesięcy - wyjaśnia ks. proboszcz.

  Olbrzymie szkody górnicze w kościele spowodowane były w 2005 roku kwietniowym wstrząsem. - Wówczas zaczęły pękać witraże, a w murach pojawiły się szczeliny. Zaczęło też pękać sklepienie - relacjonują parafianie. Po generalnym remoncie, trwającym przeszło pół roku, zdawało się, że sytuacja się unormowała. We wnętrzu świątyni nie ma już śladu po dawnych szkodach górniczych. Prewencyjnie, tuż pod sklepieniem została rozciągnięta specjalna siatka ochronna, która ma zabezpieczać przed ewentualnym osunięciem się tynku. Niestety, spokój związany z brakiem szkód górniczych został zmącony w feralną sobotę.

  Wtedy to z jednej z wież spadł tynk, niszcząc znajdująca się przy schodach gablotę z tablica informacyjną. Tynk po drugiej stronie także wygląda na naruszony. Nie ma pewności, czy i on nie spadnie. W tej chwili trwa załatwianie kwestii formalnych. Ks. proboszcz zgłosił już sprawę miejskiemu konserwatorowi zabytków. Na szczegółowe informacje musimy jednak jeszcze poczekać.

  Przypomnijmy, że wspomniany kościół zaczęto budować w 1900 r. za czasów ks. Ludwika Tunkla. Budowa trwała do września 1902 r. Świątynia została wzniesiona w stylu neoromańskim z elementami stylu neogotyckiego. Gmach zaprojektował Ludwig Schneider, a wybudował Fedor Wieczorek z Królewskiej Huty. To charakterystyczny kościół, a jego wieże z poczerniałego kamienia widać już z autostrady A-4.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trefiol kosciol!!!!

  tajemnica wiary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  a kaj bol aniol struz ?????? na piwie!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Magdalena Mikrut-Majeranek jeśli nie ma się zielonego pojęcia o budownictwie

  aj waj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  to należy pisać o kuchni. W przyszłości trzeba poczytać podręcznik z zakresu fizyki budowli i poczytać co to jest erozja.
  Pytanie jest inne co robi nadzór budowlany że nie egzekwuje prawa...rozwiń całość

  to należy pisać o kuchni. W przyszłości trzeba poczytać podręcznik z zakresu fizyki budowli i poczytać co to jest erozja.
  Pytanie jest inne co robi nadzór budowlany że nie egzekwuje prawa budowlanego, a zwłaszcza art. 61?
  Art. 61. [Zasady prawidłowego użytkowania] 20 Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
  1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
  2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. ....
  Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
  1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego.....

  No chyba, że chodzi o wykonanie remontu na rachunek państwa czyli podatników aby pieniądze z tacy czy za pogrzeby mogły być wykorzystane w sposób bardziej "rozsądny"zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  słabe

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie masz pojęcia to nie pisz, siedź w domu i truj życie komu innemu. przy ostatnim remoncie parafia sobie poradziła praktycznie sama i w tym wypadku poradzi sobie bez twoich zakichanych pieniędzy,...rozwiń całość

  Nie masz pojęcia to nie pisz, siedź w domu i truj życie komu innemu. przy ostatnim remoncie parafia sobie poradziła praktycznie sama i w tym wypadku poradzi sobie bez twoich zakichanych pieniędzy, droga podatniczko... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proboszcz

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Prawda jest taka, że ks. Proboszcz powinien już przejść na emeryturę, do lipca 2017 to kościół może się zawalić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim