Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczona elewacja w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
W nocy z soboty na niedzielę podczas burzy zniszczeniu uległa elewacja kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Prawdopodobnie niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały, że uaktywniły się szkody górnicze, z którymi mieszkańcy dzielnicy borykają się od lat.

Teren wokół kościoła został zabezpieczony. Straż pożarna, która zaraz po zgłoszeniu pojawiła się na miejscu zdarzenia, usunęła grożące osunięciem się resztki elewacji. Teraz trzeba czekać, aż biurokratyczna machina ruszy i parafia będzie mogła dokonać renowacji kościoła.

- Kiedy przyszliśmy na niedzielną mszę, zobaczyliśmy, że przed kościołem leży kupa gruzu. Zniszczona została tablica ogłoszeń - relacjonowali mieszkańcy Kochłowic.

Teren wokół zniszczonej tablicy został ogrodzony, jednakże zagrożenie nie zostało usunięte.

- Szkody powstały najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej eksploatacji prowadzonej przez Kopalnię Węgla Kamiennego "Halemba - Wirek" - dodaje ks. prałat Jerzy Lisczyk

Warto dodać, że Kochłowice należą do najbardziej zniszczonych przez szkody górnicze dzielnic Rudy Śląskiej, a sam kościół pw. Trójcy Przenajświętszej był już wielokrotnie remontowany, ponieważ zmaga się ze skutkami nadmiernej eksploatacji złóż węgla od końca lat 30. ubiegłego wieku.

To nie pierwsze tego typu zniszczenie świątyni. Wskutek szkód górniczych kościół Świętej Trójcy zaczął popadać w ruinę i od wielu lat poddawany jest zabiegom konserwatorskim. - W 2005 roku mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Wtedy, w skutek szkód górniczych kościół został zamknięty na siedem miesięcy - wyjaśnia ks. proboszcz.

Olbrzymie szkody górnicze w kościele spowodowane były w 2005 roku kwietniowym wstrząsem. - Wówczas zaczęły pękać witraże, a w murach pojawiły się szczeliny. Zaczęło też pękać sklepienie - relacjonują parafianie. Po generalnym remoncie, trwającym przeszło pół roku, zdawało się, że sytuacja się unormowała. We wnętrzu świątyni nie ma już śladu po dawnych szkodach górniczych. Prewencyjnie, tuż pod sklepieniem została rozciągnięta specjalna siatka ochronna, która ma zabezpieczać przed ewentualnym osunięciem się tynku. Niestety, spokój związany z brakiem szkód górniczych został zmącony w feralną sobotę.

Wtedy to z jednej z wież spadł tynk, niszcząc znajdująca się przy schodach gablotę z tablica informacyjną. Tynk po drugiej stronie także wygląda na naruszony. Nie ma pewności, czy i on nie spadnie. W tej chwili trwa załatwianie kwestii formalnych. Ks. proboszcz zgłosił już sprawę miejskiemu konserwatorowi zabytków. Na szczegółowe informacje musimy jednak jeszcze poczekać.

Przypomnijmy, że wspomniany kościół zaczęto budować w 1900 r. za czasów ks. Ludwika Tunkla. Budowa trwała do września 1902 r. Świątynia została wzniesiona w stylu neoromańskim z elementami stylu neogotyckiego. Gmach zaprojektował Ludwig Schneider, a wybudował Fedor Wieczorek z Królewskiej Huty. To charakterystyczny kościół, a jego wieże z poczerniałego kamienia widać już z autostrady A-4.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!