Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów zdalne nauczanie. Od poniedziałku uczniowie szkół ponadpodstawowych mają lekcje online. Co miasto, to inna strategia. Jesteśmy gotowi?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Karolina Misztal
Od poniedziałku, 19 października, nauka w szkołach ponadpodstawowych znów odbywa się zdalnie lub hybrydowo. Rząd zmienił zasady funkcjonowania placówek oświatowych. W efekcie uczniowie w ponad 200 szkołach w woj. śląskim zamienili ławki i tablicę na własne biurko i ekran monitora. W pozostałych liceach i technikach w regionie rozpoczęło się nauczanie hybrydowe. Połowa podopiecznych uczy się online, połowa w budynkach. Sprawdziliśmy, jakie praktyki przyjęły placówki. Co miasto, to inna strategia.

W Sosnowcu i Mysłowicach w szkołach zostali pierwszoklasiści i maturzyści

W Sosnowcu stacjonarnie lekcje mają tylko klasy pierwsze i ostatnie, zwłaszcza maturalne. Pozostałe uczą się zdalnie. Nie dotyczy to jedynie szkół mistrzostwa sportowego, które nadal będą miały zajęcia stacjonarne.

"Można powiedzieć, że jest to tryb mieszany składający się z nauczania tradycyjnego i online. Ma na celu zmniejszenie liczby uczniów znajdujących się w placówkach edukacyjnych w tym samym momencie" - przypomina Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W Katowicach większość placówek zdecydowała się odesłać na zdalną naukę połowę klas. Decyzja jednak należała do dyrektorów szkół, którzy do minionego piątku mieli przygotować plany nauczania hybrydowego.

- Po ukazaniu się rozporządzenia otrzymaliśmy harmonogramy - większość szkół w Katowicach pracuje w systemie 50/50 jeśli chodzi o klasy, czyli połowa klas w szkole, a połowa realizuje program w formule zdalnej. Kilka placówek realizuje także opcję 50/50 jeśli chodzi o obecność uczniów - tj. połowa klasy uczęszcza do szkoły, a z drugą połową nauczyciel łączy się przez system TEAMS lub inny wykorzystywany w szkole - opowiada Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Katowice.

Lipka zapewnia, że poszczególne placówki pozostają cały czas w kontakcie z uczniami i rodzicami, a urzędnicy z dyrektorami szkół, podejmując decyzje dotyczące między innymi edukacji zdalnej dla całej szkoły, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Obecnie w całości zdalnie uczy się młodzież w trzech katowickich liceach - w II LO, VII LO i VIII LO.

Także w Gliwicach dyrektorzy szkół decydowali się na różne rozwiązania. Niektóre klasy podzielone zostały według klucza alfabetycznego lub przynależności do grup przedmiotowych.

W Mysłowicach szkoły do nauki zdalnej oddelegowały poszczególne klasy. W I LO im. Tadeusza Kościuszki od dzisiaj przez dwa tygodnie online lekcje mają tylko uczniowie drugich klas. To podwójny rocznik, połowa uczniów szkoły.

- Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie bo chcemy, aby z nauki w szkole jak najwięcej skorzystali tegoroczni maturzyści i pierwszoklasiści, którzy dopiero się wdrażają. Niemniej oni także już w pierwszym tygodniu września zostali przygotowani na taką ewentualność - wyjaśnia Dorota Konieczny-Simela, dyrektorka I LO w Mysłowicach.

Epidemia nabiera rozpędu. Nauczanie zdalne było nieuniknione

Zmiany w trybie nauczanie podyktowane zostały pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Liczba zakażonych Polaków rośnie dynamicznie z dnia na dzień. Tylko w poniedziałek, 19 października, przybyło 7 482 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z tego 685 w woj. śląskim.

W związku z nabierającą tempa epidemią, w miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od najbliższego tygodnia (19 października właśnie) uczniowie szkół średnich i wyższych w "strefach czerwonych" będą uczyć się zdalnie. W Śląskiem objętych nią jest aktualnie sześć powiatów - cieszyński, żywiecki, częstochowski i kłobucki oraz Ruda Śląska i Częstochowa. To łącznie 231 szkół.

Z kolei uczniowie ze "stref żółtych" uczą się od poniedziałku w systemie mieszanym. Dyrektorzy otrzymali zatem tylko trzy dni na to, by się przestawić na nowy system pracy. Gdyby nie liczyli się z tym, że w pewnym momencie zdalne nauczenie może okazać się nieuniknione, mieliby z tym problem.

W I LO w Mysłowicach w związku z wykryciem koronawirusa nauczanie na odległość było wprowadzane w tym roku szkolnym już dwa razy. Za pierwszym razem dwie klasy zostały oddelegowane do pracy w domu na jeden dzień, za drugim - jedna klasa na dwa dni. Zdaniem Konieczny-Simeli dzięki wprowadzeniu hybrydowego trybu nauczania łatwiej będzie zachować w szkole narzucone wymogi sanitarne. - Mamy sześciuset uczniów. Przy takiej liczbie czasem trudno było zachować bezpieczny dystans - przyznaje. Dyrektorka nie martwi się tyle o dostęp uczniów do sprzętu komputerowego, co o dostęp do szybkiego Internetu. - Niestety w poprzednim semestrze jakość sygnału łącza internetowego w wielu przypadkach pozostawiała wiele do życzenia - ubolewa.

Zdalne nauczanie. Jak wypada Polska na tle innych krajów?

Przygotowanie do ponownego przejścia na zdalne nauczanie poszczególnych krajów, w tym Polski, zbadali eksperci firmy Preply, platformy do nauczania języków obcych online. Pod lupę wzięli łącznie 30 państw. Porównali stan infrastruktury technologicznej w badanych krajach, ilość cyfrowych kursów edukacyjnych oraz rynek e-learningu. W rankingu końcowym, Polska znalazła się dopiero w drugiej połowie stawki, na 19. miejscu. Oferuje tylko 14 kursów na odległość. To więcej niż w ofercie mają Słowacja, Węgry, Włochy czy Estonia, ale zdecydowanie mniej niż Niemcy, które dysponują aż 220 takimi kursami, a Hiszpania - 260. Najlepszy wynik w Europie odnotowały kraje Zjednoczonego Królestwa.

Pod względem dostępu do komputera Polska uplasowała się na 18. miejscu. Z badania wynika, że w kraju 81,8 proc. uczących się ma dostęp do komputera w domu. Polska znajduje się za to na 4 miejscu... pod względem najniższych zarobków nauczycieli (£5,46 na godz.). Mniej zarabiają tylko nauczyciele w Estonii (£5,42 na godz.), Turcji (£3,61 na godz.) i Meksyku (£2,95 na godz.).

Więcej informacji na temat wyników badań oraz przyjętej metodologii tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera