18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz drogę czarnego złota do innych krajów świata [ZDJĘCIA]

MAO, Zdjęcia: Arkadiusz Gola
Wernisaż wystawy "Droga węgla" odbył się w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, makiety i konstrukcje maszyn i środków transportu, dzięki którymi dawniej eksportowano ten surowiec ze śląskich kopalń do niewielkich zakładów przemysłowych i domów, a także do najbardziej odległych zakątków świata.

A rodzaje transportu, jak podkreśla Adam Frużyński z MGW, kurator wystawy, były różne w dawnej Polsce: furmanka, kanały na rzekach, sztolnia, żegluga śródlądowa i żegluga morska.

- Mało kto pamięta, że do czasu odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku węgiel z Górnego Śląska transportowano wykorzystując kolej, dopiero potem wykorzystana drogę śródlądową, a żegluga morska to czasy po drugiej wojnie światowej - opowiada Adam Frużyński.

Czarne złoto z naszych kopalń trafiało do takich krajów jak: USA, Dania, Szwecja, Finlandia, Włochy, Japonia, a nawet Algieria. W czasach PRL-u, jak podkreśla Frużyński, eksportowano ok. 25 proc. wydobywanego węgla. W najlepszych latach, latach 80. XX wieku, było to ok. 25-25 mln ton rocznie. A ogółem wydobywano wówczas ok. 41-42 mln ton rocznie.

Aby uhonorować śląskie kopalnie i zakłady pracy, dzięki którym budowano statki, którymi potem węgiel płynął do odległych krajów, ich nazwami chrzczono kolejne statki transportowe. Pływały zatem np. statki: Huta Zgoda, Kopalnia Rydułtowy, Kopalnia Zofiówka, Kopalnia Halemba, Huta Katowice.

Dziś węgiel jest transportowany z wykorzystaniem kolei, ciężarówek i żeglugi morskiej również, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Na wystawie "Droga węgla" zaprezentowane zostały eksponaty pochodzące ze zbiorów: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu oraz osób prywatnych. Można je oglądać do 15 kwietnia.

"Dziennik Zachodni" objął imprezę patronatem medialnym.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!