Zobacz, gdzie znajdziesz dokumenty poświadczające Twoją pracę i zarobki [NASZE SPRAWY]

Monika Krężel
Szukanie dokumentów po zlikwidowanych przedsiębiorstwach oraz instytucjach to żmudna praca. Czasami trzeba zmoenić się w detektywa
Szukanie dokumentów po zlikwidowanych przedsiębiorstwach oraz instytucjach to żmudna praca. Czasami trzeba zmoenić się w detektywa Andrzej Banaś
Pan Henryk z Mikołowa pomaga żonie w odszukiwaniu dokumentów zaświadczających o jej pracy w różnych przedsiębiorstwach. - Jeśli zakład został zlikwidowany, to są być problemy. Dokumentów trzeba szukać niekiedy w archiwach w całej Polsce - mówi nasz Czytelnik. - Wiele osób stara się o renty, podwyższenie emerytur. Może warto im przypomnieć, gdzie szukać dokumentów poświadczających naszą pracę - proponuje.

Żona pana Henryka przepracowała tylko 14 lat, ale teraz stara się o rentę i musi udokumentować przepracowane lata. - Pracowała m.in. w kiosku Ruchu, a jak wiadomo RSW "Prasa Książka Ruch" już od dawna nie istnieje. Dzwoniliśmy do ZUS-u, potem odesłano nas do centralnego archiwum w Milanówku, a stamtąd nawet do jednego z sądów. Powoli, ale udało się uzyskać informację - mówi nasz Czytelnik.
Na szczęście żona pana Henryka ma starą legitymacje ubezpieczeniową, gdzie pracodawca wbijał pieczątki o zatrudnieniu. - To w niektórych przypadkach wystarczyło do uznania lat pracy mojej żony. Z kłopotami, ale się udało skompletować potrzebne dokumenty - cieszy się.
Poniżej przypominamy, gdzie szukać dokumentów poświadczających naszą pracę. Informacje pochodzą ze ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby poszukujące dokumentów o zatrudnieniu i wysokości osiąganych zarobków powinny przede wszystkim ustalić, czy zakład pracy jeszcze istnieje. Jeżeli nie istnieje, to na podstawie zachowanych dokumentów (pism kierowanych przez zakład pracy, wpisów w dowodzie osobistym lub w legitymacji ubezpieczeniowej) powinny ustalić jego dokładną nazwę oraz adres, a także w jakich strukturach organizacyjnych był umieszczony, a następnie szukać pomocy w wymienionych instytucjach i archiwach.

Kto mógł przejąć dokumentację zlikwidowanych zakładów pracy?

Dokumentację osobową i płacową pracowników zlikwidowanych zakładów pracy mógł przejąć:

  • następca prawny np. przedsiębiorstwo powstałe w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń albo spółka prawa cywilnego lub handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa,
  • organ założycielski najczęściej wojewoda
  • albo organ nadrzędny np. ministerstwo lub urząd centralny.

    NASZE SPRAWY NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]

Te wymienione organy mają obowiązek prawny przejmowania, zabezpieczania i udostępniania dokumentacji pracowniczej po zlikwidowanych lub zniesionych państwowych jednostkach organizacyjnych.
Na obszarze każdego województwa znajduje się archiwum (zdarza się również, iż archiwa są w kilku miastach na terenie danego województwa), które gromadzą dokumentację zlikwidowanych państwowych jednostek organizacyjnych. Wykaz tych archiwów jest dostępny na stronie internetowej ZUS, a także w każdym oddziale ZUS. O wskazanie adresów tych archiwów można również zwrócić się do urzędu wojewody.

Spółdzielnie, spółki cywilne i handlowe:

W przypadku zlikwidowanych spółdzielni oraz organizacji spółdzielczych dokumentację osobową i płacową mógł przejąć związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeżeli takiego związku nie ma, albo on też został zlikwidowany Krajowa Rada Spółdzielcza (ul. Jasna 1, 00-013 Warszawa).
Dokumenty pracownicze zlikwidowanych spółek prawa cywilnego lub handlowego powinien zabezpieczyć syndyk masy upadłościowej albo likwidator, który powinien wskazać przechowawcę, któremu dokumentacja została przekazana, bądź zostanie przekazana do dalszego przechowywania. O informacje na temat miejsca przechowywania dokumentów można zwrócić się do archiwów funkcjonujących przy urzędzie wojewody lub do ZUS albo odnaleźć informację w internecie na stronach ZUS.
Pewne wskazówki dotyczące miejsc przechowywania dokumentacji (zwłaszcza zlikwidowanych przed 2002 r. spółek cywilnych i handlowych) można uzyskać za pośrednictwem wydziałów sądów rejestrowych właściwych terytorialnie ze względu na siedzibę firmy.

Dokumentację upadających i likwidowanych zakładów pracy od 1994 r. przejmują również archiwa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, a także przechowawcy, którzy komercyjnie zajmują się przechowywaniem dokumentacji zlikwidowanych firm, spółek cywilnych i handlowych.

Archiwa, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i firmy, które komercyjnie zajmują się przechowywaniem dokumentów osobowych i płacowych zlikwidowanych zakładów pracy, wydają zaświadczenia albo poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów.

Co znajdziesz w ZUS-ie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - właściwy ze względu na miejsce wykonywania pracy (siedzibę firmy) - posiada dokumentację tych firm, które przed 1999 r. rozliczały składki na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników w deklaracjach imiennych. ZUS - na podstawie danych przekazanych przez Archiwum Państwowe, urzędy wojewódzkie, ministerstwa oraz inne urzędy i instytucje centralne - opracował bazę informacyjną wspomagającą poszukiwanie dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy. Jest to wykaz zlikwidowanych zakładów pracy z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty zlikwidowanego zakładu pracy. W bazie tej - zamieszczonej na stronie www.zus.pl - jest ponad 8 tys. zlikwidowanych (bądź przekształconych) różnych jednostek organizacyjnych: zakładów pracy, organizacji związkowych i partyjnych, spółdzielni, PGR i innych.

W 2004 r. utworzone zostało Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku (ul. Stefana Okrzei 1, 05-822 Milanówek, skr. pocz.164, adres internetowy - www.apdop.gov.pl, tel. (22) 635 68 22).
Archiwum to przyjmuje dokumentację osobową i płacową od:

  1. pracodawców, których postawiono w stan likwidacji, lub wobec których
  2. ogłoszono upadłość,
  3. przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przechowywania dokumentacji, jeżeli przedsiębiorca został postawiony w stan likwidacji lub ogłoszono jego upadłość, albo cofnięto przedsiębiorcy zezwolenie na prowadzenie takiej działalności lub zakazano mu wykonywania takiej działalności, w przypadku stwierdzenia przez sąd rejestrowy niemożności zapewnienia środków na koszty dalszego przechowywania dokumentacji.

Archiwum obejmuje swoim zasięgiem działania obszar całej Polski. Na podstawie posiadanych zbiorów archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie