MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz te niesamowite wytwory kaligrafii! 1-2 kwietnia Festiwal Kaligrafii w Katowicach

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Materiały organizatora
1-2 kwietnia w Katowicach rusza Festiwal Kaligrafii. Wydarzenie odbędzie się w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Zobacz w naszej galerii, co da się wyczarować za pomocą sprawnej ręki, pióra i atramentu.

Aby się wyciszyć zacznij... kaligafować

— Uprawianie kaligrafii ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie – twierdzi Agnieszka Węgrowska – czyli AgaPisze – kaligrafka, propagatorka pięknego pisania, pomysłodawczyni i jedna z głównych organizatorek Festiwalu Kaligrafii.

Twierdzi, że w ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono liczne badania naukowe, w Chinach, Hong Kongu, Tajwanie, Norwegii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Wyniki tych badań dowodzą ponad wszelką wątpliwość, że odręczne pisanie pomaga walczyć ze skutkami stresu – także tego pourazowego. Poprawia zdolność logicznego myślenia i zapamiętywania – jest zatem zalecaną terapią dla osób starszych z objawami chorób demencyjnych. Pisanie odręczne ma też działanie zbliżone do głębokiej medytacji – uspokaja i relaksuje, oczyszcza umysł – zalecane jest zatem dzieciom nadpobudliwym i osobom przepracowanym, szczególnie tym na eksponowanych, odpowiedzialnych stanowiskach.

Ponieważ pisanie odręczne aktywuje większe partie mózgu, aniżeli malowanie, czy inne formy sztuki – poleca się je, jako element terapii dysleksji, amnezji, w terapiach poudarowych, czy choćby przy leczeniu uzależnień. Lista ta jest znacznie dłuższa – profesor Henry Kao z Uniwersytetów w Taipei i Hong Kongu, wraz ze swoim zespołem, udowodnili, że kaligrafia poprawia stan osób leczonych na raka, podnosząc skuteczność chemioterapii. Wszystko dlatego, że uspokaja i stymuluje nasz mózg.

Kaligrafia także dla "bazgrzących"

- Jeden z mitów, to przekonanie, że skoro mam brzydkie pismo, to kaligrafia nie jest dla mnie. Tymczasem, choć może się wydawać, że czynność pisania w obu przypadkach jest taka sama, to jednak kaligrafia i szybkie pisanie notatek to dwie różne czynności - mówi Agnieszka Węgrowska.

Dodaje, że w przypadku kaligrafii stawiamy pojedyncze pociągnięcia zgodnie z zadana techniką, używając specjalnych narzędzi, skupiając się na każdym pociągnięciu, każdej literze. Tymczasem pismo codziennie to czynność wysoce zautomatyzowana – nie myślimy, jak wygląda litera a, b czy c pisząc te znaki. Dlatego nie można porównywać tych czynności do siebie, choć długo praktykowana kaligrafia ma wpływ na poprawę pisma codziennego.

Co na Festiwalu w Katowicach? Plan wydarzeń

Festiwal Kaligrafii to wydarzenie, podczas którego miłośnicy kaligrafii mogą się spotkać, pogadać, wspólnie popisać.
Program budowany jest tak, aby coś dla siebie znalazły osoby już kaligrafujące, jak i zupełnie świeże, pragnące dopiero poznać, czym jest kaligrafowanie.

Bazę programu stanowi 10 trzygodzinnych warsztatów z najlepszymi kaligrafami w kraju. Każdy z warsztatów jest zupełnie inny, od zajęć poświęconych pismom średniowiecznym, przez pisma barokowe, współczesne, aż do zajęć z kaligrafii eksperymentalnej. Zapisy na warsztaty otwierane są miesiąc przed wydarzeniem i miejsca na niektóre spotkania rozchodzą się w ciągu dwóch godzin od uruchomienia zapisów.

— Choć zarezerwowanych mamy ponad 90 procent miejsc – wciąż jeszcze można zapisać się na warsztaty hand letteringowe (swobodne pisanie flamastrami), warsztaty z kaligrafii japońskiej, z barokowego pisma rondowego czy z gotyckiej fraktury - informują organizatorzy.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy kaligrafia to nasz świat – warto skorzystać z godzinnych miniwarsztatów, które mają za zadanie wprowadzić nas w świat kaligrafii. Aby wziąć w nich udział, wystarczy przybyć 15 minut przed warsztatem i zająć miejsce. Warto się pośpieszyć, na każdy miniwarsztat mamy bowiem tylko 10 miejsc.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu kaligrafować, ale piękne litery się nam podobają – można obejrzeć pokaz wykorzystania różnych narzędzi. Oczywiście nie może zabraknąć oferty dla dzieci. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztat z potwornymi literami w roli głównej. Więcej szczegółów na facebooku.

Plan festiwalu kaligrafii
Materiały organizatora
Plan festiwalu kaligrafii
Materiały organizatora

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera