Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci oddziału NSZ "Bartka" są pochowani w Panewnikach. IPN rozpoczął prace ekshumacyjne

BOR
Na cmentarzu w Katowicach Panewnikach rozpoczęły się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne mające na celu odnalezienie i zidentyfikowanie rozstrzelanych żołnierzy NSZ
Na cmentarzu w Katowicach Panewnikach rozpoczęły się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne mające na celu odnalezienie i zidentyfikowanie rozstrzelanych żołnierzy NSZ Tomasz Borówka
Na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach 4 września 2017 r. rozpoczęły się rozpoczęły się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne mające na celu odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków żołnierzy NSZ rozstrzelanych w więzieniu przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach. Udało się ustalić, że zostali oni pochowani na cmentarzu w Panewnikach.

Działania prowadzone są przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach. Celem prac jest odnalezienie szczątków ofiar komunizmu straconych w grudniu 1946 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej: Jana Kwiczali ps. Emil, Ernesta Kozubka ps. Grom, Władysława Guzdka ps. Wilk, Józefa Kołodzieja ps. Wichura, Józefa Olszara ps. Ojciec, Bolesława Palarza ps. Ogień, Franciszka Skrobola i Gerharda Szczurka ps. Ryś i Erg.

Miejsce pochowania zwłok Żołnierzy Wyklętych zostało ustalone dzięki kwerendzie ksiąg cmentarnych. Badania utrudniał fakt, że w kolejnych latach ponad ciałami zamordowanych miały miejsce pochówki zmarłych - informuje prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Działania są przez to utrudnione i wymagają szczególnej dokładności.

Mimo iż zwiększa to koszty, prof. Szwagrzyk podkreśla, że względy materialne w takich przypadkach nie mogą decydować. Na rządzących spoczywa obowiązek wyjaśnienia losów Polaków zamordowanych przez totalitarne reżimy.

Prace ekshumacyjne trwają. Asystują przy nich członkowie rodzin zamordowanych.

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!