Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żółte i czerwone strefy wrócą do woj. śląskiego, gdzie szczepienia na koronawirusa idą opornie. Gdzie ryzyko jest największe?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Sprawdziliśmy, jak przebiega akcja szczepień w poszczególnych gminach woj. śląskiego. W galerii znajdziecie wykaz gmin z najlepszym wynikiem w regionie, a także tych, którym grozi widmo obostrzeń. W dziesiątce gmin o najniższym poziomie wyszczepienia są aż trzy z pow. raciborskiego. Którym jeszcze grożą obostrzenia?Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprawdziliśmy, jak przebiega akcja szczepień w poszczególnych gminach woj. śląskiego. W galerii znajdziecie wykaz gmin z najlepszym wynikiem w regionie, a także tych, którym grozi widmo obostrzeń. W dziesiątce gmin o najniższym poziomie wyszczepienia są aż trzy z pow. raciborskiego. Którym jeszcze grożą obostrzenia?Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Starnawski /Polska Press
Podczas czwartej fali pandemii koronawirusa obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. Takie rozwiązanie zapowiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Tym razem jednak nie tylko poziom zakażeń, ale i wyszczepialności będzie miał wpływ na to, który region w jakiej strefie się znajdzie. Sprawdźcie w naszej galerii, gdzie w woj. śląskim ryzyko wprowadzenia obostrzeń jest największe.

Polska ponownie zostanie podzielona na strefy w zależności od poziomu zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Rządzący spodziewają się, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego liczba zakażonych zacznie rosnąć. Jak tłumaczy minister zdrowia, wrócimy do normalnego poziomu mobilności i interakcji społecznych.

Na początku września dziennie przybywać może nawet około 300 zainfekowanych.

Rząd ewentualne obostrzenia wprowadzał będzie regionalnie. Podczas podziału kraju na strefy będzie brał pod uwagę jednak nie tylko poziom zakażeń, ale i wyszczepialności regionu.

W TYCH GMINACH RYZYKO WPROWADZENIA CZERWONEJ STREFY JEST NAJWIĘKSZE
ZOBACZ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

- Chcielibyśmy, aby strefy były definiowane na poziomie powiatów. Zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym, jakie jest ryzyko zakażeń, ale i obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, poziom definiowania stref powinien zejść na poziom powiatowy - tłumaczył Adam Niedzielski.

Czwarta fala koronawirusa. Ile będzie nowych zakażeń?Bez wątpienia fali koronawirusa nie da się zapobiec, jeśli większość Polaków nie będzie zaszczepiona. Według najnowszych danych dzienna liczna szczepień wynosi 52 602. Jeśli tempo się nie poprawi, w czasie czwartej fali koronawirusa może spodziewać się że 14-15 tys. nowych zakażeń dziennie - szacuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.Od września nauka stacjonarna. W szkołach będą punkty szczepieńDo czwartej fali koronawirusa przygotowują się też szkoły. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapewnia jednak, że uczniowie od września wracają do nauki stacjonarnej. W szkołach natomiast ruszą punkty szczepień. Zapisy w formie ankiet od rodziców będę prowadzone na początku września. - Na podstawie danych z ankiet szkoły będą się mogły do nas zwrócić o zorganizowanie punktów szczepień dla dzieci i młodzieży. Zakładamy, że ruszą one w trzecim tygodniu września. To wszystko będzie zależało od zainteresowania rodziców dzieci, samej młodzieży od 18. roku życia i dyrektorów szkół, którzy będą sobie tego życzyli - powiedział Czarnek.

WAŻNE. Jak i kiedy zaatakuje nas czwarta fala COVID-19. Wszy...

Wrócą żółte i czerwone strefy. Na nowych zasadach

Przy czym dotychczas obowiązujące wytyczne, według których powiaty były klasyfikowane do poszczególnych stref, zostaną "przeskalowane". Jak przypomniał szef resortu, dotąd wyznacznikiem była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców.

Powiat zaliczany był do strefy żółtej, gdy na 10 tys. mieszkańców przepadało od 6 do 12 chorych, a do czerwonej - powyżej 12.

Progi te, jak sugeruje minister Niedzielski, zostaną podniesione - z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców dla strefy żółtej, a z 12 do 24 dla strefy czerwonej.

Rządzący dodatkowo dokonując podziału będą brali pod uwagę także poziom wyszczepienia regionu. Porównując go do aktualnej średniej krajowej.

- Jeżeli dany powiat ze względu na liczbę zakażeń klasyfikował będzie się do strefy czerwonej, ale jego poziom wyszczepienia plasował go będzie powyżej średniej krajowej, to będzie strefą żółtą - wyjaśniał Niedzielski. - Zaszczepienie ma bardzo realny wpływ na transmisje wirusa i jego ciężkie przechodzenie - przykonywał.

Te powiaty, w których jest najmniej zaszczepionych mieszkańców, będą zatem musiały liczyć się z tym, że zostaną na nie nałożone większe obostrzenia.

Obecnie liczba zaszczepionych Polaków zbliża się do 50 proc., choć nadal są regiony - głównie na wschodzie kraju, gdzie odsetek ten jest znacznie niższy. Wśród województw najgorzej radzi sobie woj. podkarpackie (poniżej 40 proc.), w ogonie są także świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, opolskie i podlaskie.

Nie przeocz

W pierwszej dziesiątce gmin z najwyższym poziomem wyszczepienia w Polsce aż pięć to gminy mazowieckie. Są też dwie wielkopolskie (Poznań i Wronki) i po jednej dolnośląskiej (Wrocław), zachodniopomorskiej (Ustronie Morskie) i małopolskiej (Kraków). We wszystkich poziom wyszczepienia przekroczył 61 proc. populacji.

Sprawdziliśmy, jak przebiega akcja szczepień w poszczególnych gminach woj. śląskiego. W galerii znajdziecie wykaz gmin z najlepszym wynikiem w regionie, a także tych, którym grozi widmo obostrzeń. W dziesiątce gmin o najniższym poziomie wyszczepienia są aż trzy z pow. raciborskiego. Którym jeszcze grożą obostrzenia?Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żółte i czerwone strefy wrócą do woj. śląskiego, gdzie szcze...

Które powiaty w woj. śląskim trafią do czerwonej strefy

Sprawdziliśmy, jak na tym tle wypadają gminy woj. śląskiego. Jak dotąd ponad połową zaszczepionych mieszkańców pochwalić się może 47 z nich.

Najchętniej szczepią się mieszkańcy Zagłębia. W pierwszej dziesiątce plasuje się aż siedem gmin tej części regionu.

W naszej galerii znajdziecie wykaz gmin, które są liderami rankingu, a także tych, którym grozi widmo obostrzeń. Tam poziom wyszczepienia nie przekracza 38 proc.!

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera