MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zoo Ostrava: dzień bez oleju palmowego w ostrawskim ogrodzie zoologicznym

Olga Krzyżyk
Opracowanie:
Produkcja oleju palmowego niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej i przyczynia się do zagłady wielu gatunków zwierząt, głównie orangutanów.
Produkcja oleju palmowego niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej i przyczynia się do zagłady wielu gatunków zwierząt, głównie orangutanów. P.Vlcek, P.Bambousek i archiwum programu "Sumatran Orangutan Conservation Program“ (SOCP
Ostrawskie Zoo organizuje w sobotę, 15 sierpnia, dzień bez oleju palmowego. W ten sposób ogród zoologiczny w Ostrawie włącza się w misję uświadamiania szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego, która m.in. niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej, co negatywnie wpływa na zwierzęta tam żyjące.

Dzień bez oleju palmowego w Zoo Ostrava

Olej palmowy to najczęściej używany olej roślinny świata. Pozyskuje się go z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego (potocznie nazywanego palmą olejową), który pierwotnie pochodzi z Afryki. Jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, artykułów spożywczych, środków napędowych i wielu innych. W przemyśle wykorzystuje się rafinowaną formę oleju palmowego.

Ostrawskie Zoo włącza się w misję uświadamiania szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego. 15 sierpnia w Zoo Ostrava odbędzie się dzień bez oleju palmowego. W sobotę, 15 sierpnia, od godziny 11.00 do 16.00 w Zoo Ostrava będzie można poznać odpowiedzi na takie pytania jak dlaczego warto ograniczyć spożywanie oleju palmowego i czym go zastąpić.

Do zapoznania się z zagadnieniami przygotowano w zoo:

 • przechadzkę z polskim komentarzem koło wybiegów zwierząt zagrożonych uprawą olejowca
 • stolik dotykowy
 • zajęcia dla dzieci

Produkcja oleju palmowego niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej i przyczynia się do zagłady wielu gatunków zwierząt, głównie orangutanów. W tym tempie wylesiania, przewiduje się wymarcie tych naczelnych w ciągu maksymalnie 10 lat.

- Stałe wylesianie lasów tropikalnych pod uprawę olejowca gwinejskiego ma katastrofalne skutki dla środowiska. Niekontrolowane karczowanie lasów dotyczy przede wszystkim Indonezji i Malezji, skąd pochodzi 85% światowej produkcji oleju palmowego - mówi Barbara Krzyžanková z Zoologická zahrada a botanický park Ostrava.

- Wycinka lasów tropikalnych niszczy ich wyjątkowy ekosystem oraz prowadzi do utraty bioróżnorodności fauny i flory. Ponad to powoduje duży wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Hodowla palmy olejowej nie jest korzystna dla lokalnych mieszkańców – w wyniku stosowania środków chemicznych podczas wysiewu tracą oni dostęp do czystej wody pitnej i pożywienia - dodaje Barbara Krzyžanková.

Niestety wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Przykładem są orangutany (Pongo), które razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych.

- Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a orangutanami wynosi aż 97 procent. Wszystkie 3 gatunki orangutanów występują jedynie na terenie Borneo i Sumatry. Niestety przez wylesianie nie mają gdzie żyć, pożywiać i rozmnażać się. Ich populacja zmniejszyła się drastycznie w ciągu ostatnich 10 lat. Szacuje się, że na Borneo liczba dziko żyjących orangutanów wynosi około 45-69 tysięcy, a na Sumatrze jedynie 10 tysięcy (2 gatunki) - informuje Barbara Krzyžanková z Zoo Ostrava.

Ogród zoologiczny w Ostrawie

Zoo Otrava jest czynnie codziennie przez cały rok. Ostrawskie zoo można zwiedzać w godzinach: 9.00 – 19.00. Kasy i pawilony są zamykane godzinę przed zamknięciem ogrodu zoologicznego. Płatności za bilety w kasie zoo można dokonywać gotówką w koronach czeskich lub kartą. Przy wejściu do zoo znajduje się bankomat banku „Komerční banka”.

Cennik:

 • Dorośli (bilet jednorazowy letni) - 130 CZK
 • Dzieci 3-15 lat od 3 lat włącznie (bilet jednorazowy letni) - 90 CZK
 • Dzieci 0-3 lat (maks. do pierwszego dnia 3. roku życia) - wstęp wolny
 • Studenci po okazaniu legitymacji studenckiej (maks. do pierwszego dnia po osiągnięciu 26 lat) - 90 CZK
 • Nauczyciele (po okazaniu legitymacji międzynarodowej) - 90 CZK
 • Emeryci (także zagraniczni) powyżej lat 60 - 90 CZK
 • Osoby niepełnosprawne powyżej (15 lat po okazaniu legitymacji; 1 osoba dorosła - opiekun posiadacza legitymacji osoby niepełnosprawnej ma wstęp wolny) - 90 CZK

Cennik parkingu/dzień:

 • 120,- CZK - autobus
 • 75,- CZK – samochód osobowy, motocykl
 • za darmo – niepełnosprawni bezpłatnie

W sezonie głównym, gdy parkingi przy zoo są zapełnione, zarząd Zoo Ostrava nie gwarantuje miejsca parkingowego dla samochodu lub autokaru (nawet tych przewożących osoby niepełnosprawne). Autokary mogą na czas niezbędny do wysiadania lub wsiadania skorzystać ze znajdującej się przy bramie głównej Zoo pętli trolejbusów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni