Żory: Część mieszkańców spala meble, ubrania i inne śmieci. Trwają kontrole. Co z tego wynika? Zobaczcie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Zobaczcie, co znaleźli urzędnicy w popiele żorskich kotłowniZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobaczcie, co znaleźli urzędnicy w popiele żorskich kotłowniZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Żory
Udostępnij:
Część mieszkańców Żor za nic ma czyste powietrze. W swoich piecach spalają meble, ubrania, a w popiele można znaleźć szkło, żarówkę, haki i gwoździe. Sprawdziliśmy, ile kontroli kotłowni podjęli urzędnicy z Urzędu Miasta w ostatnich latach i jaki był ich efekt. W galerii prezentujemy zdjęcia wykrytych nieprawidłowości.

Czym palą mieszkańcy Żor? Meblami, odzieżą...

W okresie grzewczym w Żorach nie brakuje dni w których wręcz można "kroić powietrze". Dusimy się smogiem przynajmniej przez kilkadziesiąt dni w roku. Powód? Nieodpowiedni opał, ale i często spalanie odpadów. Urząd Miasta w Żorach od kilku lat prowadzi kontrole domowych kotłowni. Ile przeprowadzono ich w ostatnich latach? Sprawdziliśmy.

 • 2019 – 264 kontroli
 • 2020 – 145 kontroli
 • 2021 – 142 kontrole (do 23 marca br. włącznie)

- W omawianych latach wysłano w sumie 16 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia skierowanych do Policji oraz WIOŚ - informuje Adrian Lubszczyk, Kierownik Biuro Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Czym zdarza się palić żorzanom? Wśród nietypowych znalezisk odkrytych podczas kontroli palenisk domowych znalazły się m.in. monety, gwoździe, żarówki i różnego rodzaju haki, co wskazuje na spalanie elementów mebli.
W piecach znajdowano też kawałki szkła, czy elementy odzieży.

Zobacz, co urzędnicy znajdują w popiele żorskich kotłowni.

Zobaczcie, co znaleźli urzędnicy w popiele żorskich kotłowniZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żory: Część mieszkańców spala meble, ubrania i inne śmieci. ...

- Kontrole prowadzone są zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych, który stanowi integralną część Programu ochrony powietrza. Zgodnie z tym dokumentem kontrole prowadzone wyrywkowo po ogłoszeniu II lub III poziomu ostrzegania o przekroczeniu poziomu alarmowego w pomiarach jakości powietrza, a także w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców oraz w wyniku własnych obserwacji pracowników Urzędu Miasta Żory - dodaje Lubszczyk.

Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 32 43 48 171 oraz przez dyżurnego PCZK Żory.

Żory: Urzędnicy sprawdzają, czy nie palimy śmieciami w kotłowniach

Urząd Miasta Żory prowadzi wzmożone kontrole, przeprowadzane przez uprawnionych pracowników Urzędu Miasta Żory, posiadających legitymację ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem oraz pieczęciami, a także upoważnienie, wydawane przez Prezydenta Miasta Żory na mocy Ustawy Prawo Ochrony Środowiska.

- Trwają kontrole palenisk przeprowadzane przez pracowników Urzędu Miasta Żory. Przypominamy, że właściciel kontrolowanej nieruchomości lub dorosły domownik ma obowiązek wpuszczenia upoważnionych pracowników w celu przeprowadzenia kontroli paleniska - informuje Urząd Miasta w Żorach.

Czy urzędnik może wejść na teren posesji?

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie potrzebuje do tego żadnego nakazu. Zgodnie z artykułem 379 prawa ochrony środowiska może wejść na teren nieruchomości prywatnej od 6 do 22.

Istotne jest to, że jeżeli osoba kontrolowana odmawia wejścia na posesję lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, to sankcja staje się poważniejsza. Takie zachowanie spełnia znamiona przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 225 kodeksu karnego.

Nie przeocz

O ile więc samo spalanie odpadów jest wykroczeniem, to już uniemożliwienie kontroli – przestępstwem. W interesie kontrolowanego jest wpuszczenie urzędnika, bo nawet jak spalał odpady, to grozi mu za to mniejsza kara.

Jeżeli urzędnik prowadzi kontrolę, a ta jest utrudniana lub uniemożliwiania, to sam powinien zawiadomić policję i powiedzieć o tym, że jest popełniane przestępstwo z art. 225 KK. Może wtedy liczyć na natychmiastową reakcję.

Może też sporządzić protokół, w którym dokładnie opisze całą sprawę i dopiero wtedy ją zgłosić. Przy czym to nie jest tak, że urzędnik ma prawo wejść na posesję na przykład z użyciem siły. Wchodzi za zgodą właściciela, a jeżeli to jest niemożliwe – zostaje mu zgłoszenie sprawy na policję.

Ustawa uprawnia osoby kontrolujące do:

 1. wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
 2. przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
 3. żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
 4. żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Konsekwencje uchylenia się od obowiązku umożliwienia przeprowadzenia kontroli reguluje Kodeks Karny:

 • Art. 225. [Udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska i inspekcji pracy]
  1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 • Art. 226. [Znieważenie funkcjonariusza lub konstytucyjnego organu]
  1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie