Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory: pierwszy na Śląsku Pokój Życzliwości

Katarzyna Śleziona
Pokój Życzliwości dla chorych dzieci powstał na oddziale pediatrycznym żorskiego szpitala. Tutaj dzieci zapominają o chorobie i uśmiechają się
Pokój Życzliwości dla chorych dzieci powstał na oddziale pediatrycznym żorskiego szpitala. Tutaj dzieci zapominają o chorobie i uśmiechają się Katarzyna Śleziona
Ma zaledwie 30 metrów kwadratowych, ale to ulubione miejsce małych pacjentów oddziału pediatrycznego w szpitalu w Żorach. Mowa o pierwszym na Śląsku i trzecim w Polsce Pokoju Życzliwości, jaki kilka dni temu został otwarty w żorskiej lecznicy.

- Pokój Życzliwości to zbudowana od podstaw i odświeżona świetlica w szpitalu na oddziale dziecięcym. Każdy pokój jest przygotowywany według projektu młodych architektów. Świetlica dzieli się na cztery strefy: artystyczną, zabawy, edukacji i czytelnię. Elementy wyposażenia są nowoczesną formę, bezpieczne dla najmniejszych pacjentów. Nie brakuje tu też sprzętu, gier edukacyjnych, zabawek i biblioteczki z kolorowymi książkami - mówi Tomasz Żołyniak, prezes Stowarzyszenia Pozytywne.com, pomysłodawcy akcji.

Pokój Życzliwości chwalą mali pacjenci. - To kolorowe miejsce. Jest tu dużo książeczek i zabawek - mówi 6-letni Bartuś.
Dlaczego Pokój Życzliwości powstał w Żorach? - Zgłosił się do nas przedsiębiorca Mieczysław Stachurski z propozycją, że wyremontuje szpitalną świetlicę, a my już byliśmy w kontakcie ze Stowarzyszeniem Pozytywne.com. Jakiś czas temu zgłosiliśmy wolę wzięcia udziału w tym projekcie, tak więc doszło do sprzężenia tych pomysłów i na bazie tego powstał ten pokój - mówi Katarzyna Siemieniec, prezes Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, w ramach których funkcjonuje szpital.

Pierwszy Pokój Życzliwości w Polsce powstał na oddziale dziecięcym Specjalistycznego Szpitala im. A. Falkiewicza na wrocławskim osiedlu Brochów. Następny zyskał wojewódzki szpital przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Trzeci Pokój Życzliwości ma żorski szpital. Oprócz tego jeszcze w tym roku powstaną Pokoje Życzliwości w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie i w jednym ze szpitali w Oławie.

Koszt przebudowy i wyposażenia jednego Pokoju Życzliwości to około 20 tysięcy złotych. Powstają dzięki lokalnym przedsiębiorcom i ludziom dobrej woli, którzy przekazują nawet drobne datki na ten cel.

Honorowe patronaty nad akcją objęli Marszałkowie Województw i Pierwsza Dama - Prezydentowa Anna Komorowska. Projekt realizowany jest pod patronatem Urzędu Miasta we Wrocławiu, a ambasadorem akcji jest piosenkarz Zbigniew Wodecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!