Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory z kolejną pulą na inwestycje - łącznie 15,5 mln zł na dworzec kolejowy i młyn! WIZUALIZACJE

SKA
W ramach I etapu projektu zaplanowano rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynku PKP
W ramach I etapu projektu zaplanowano rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynku PKP UM Żory
Dwie ważne miejskie inwestycje otrzymały łącznie ponad 15,5 mln złotych dofinansowania i przejdą prawdziwą metamorfozę. Mowa o budynku dworca kolejowego oraz dawnym młynie elektrycznym, o którym ostatnio zrobiło się głośno w związku z martwymi nietoperzami. Na remont dworca mieszkańcy czekali już od dawna.

W ramach I etapu projektu zaplanowano rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynku PKP.

– Modernizacja budynku dworca kolejowego zakłada także adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem będzie wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej – mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.

Program rewitalizacji obiektu wymaga również zachowania podstawowych funkcji, niezbędnych do funkcjonowania dworca kolejowego, takich jak: poczekalnia, toalety ogólnodostępne oraz kasy lub biletomaty.

Ponadto, w holu budynku powstanie punkt gastronomiczny oraz strefa dla dzieci. Z kolei na piętrze znajdą się dwie sale wielofunkcyjne (jedna dla 40 osób, druga dla 15 os.). W planach jest także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca – powstaną chodniki i parking. Obiekt w całości będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łącznie na remont dworca miasto uzyskało 6,6 mln zł dotacji z funduszy unijnych i budżetu państwa.

II etap projektu to rewitalizacja budynku dawnego młyna przy ul. Rybnickiej, który zmieni swoje dotychczasowe przeznaczenie i zostanie dostosowany do nowej funkcji.

- Program rewitalizacji obiektu zakłada jego przystosowanie i adaptację na cele kulturalne i społeczne, czyli Spółdzielnię Kultury – nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zależy nam stworzeniu innowacyjnej i funkcjonalnej placówki o ciekawej architekturze i odpowiednio dużej powierzchni użytkowej, z licznymi multimedialnymi rozwiązaniami i nowoczesnym wystrojem – podkreśla prezydent Waldemar Socha.

W ramach inwestycji, pomiędzy zabudowaniami dawnego młyna, stworzone zostanie Atrium Kultury z placem i ciągami pieszymi. Czytelnicy będą mogli skorzystać także z „Letniej czytelni” utworzonej na tarasie.

Dodajmy, że oba budynki powstały w XIX wieku – amerykański młyn parowy w 1840 r., a budynek dworca kolejowego w latach 80. Obiekty od wielu lat były jednak nieużytkowane.

Na remont młyna pozyskana kwota dotacji z UE i budżetu państwa to natomiast 8,8 mln złotych.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że dotacje w tym roku otrzymują obiekty położone blisko centrum miasta, natomiast kolejny rok z rzędu pałac w Baranowicach niszczeje, przez brak środków na modernizację. To żorska perełka, której remont determinuje pozyskiwanie dotacji. Niestety od wielu lat to się nie udaje. W ubiegłym roku w przypałacowym parku przeprowadzono wycinkę pielęgnacyjną drzew. To pierwszy krok, jednak mieszkańcy Baranowic powoli zaczynają tracić nadzieję na przywrócenie blasku pałacowi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera