Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nad Polską. Sprawdź, o której godzinie można oglądać zorzę. Będzie widoczna także w woj. śląskim?

PCH
Zorza polarna ma być widoczna w Polsce. Najlepiej oglądać ją w godzinach wieczornych. W tekście znajdziesz najlepsze godziny obserwacji.
Zorza polarna ma być widoczna w Polsce. Najlepiej oglądać ją w godzinach wieczornych. W tekście znajdziesz najlepsze godziny obserwacji. Pixabay
Zorza polarna nad Polską będzie najlepiej widoczna wieczorem. Tej nocy nie kładźcie się spać. Wyjdźcie na zewnątrz i spoglądajcie w niebo! Dlaczego? Nad Polską ma być widoczna zorza polarna. Wszystko za sprawą prognozowanej na noc silnej burzy magnetycznej, dzięki której niebo nad Polską będzie przypominać to znad Arktyki. O której i jak wypatrywać zorzy polarnej?

Zorza polarna nad Polską

To była jedna z najbardziej wyjątkowych nocy w Polsce w ciągu ostatnich lat. W nocy z 30 na 31 października na niebie ma być widoczna zorza polarna.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Bardzo nietypowe jak na polskie warunki zjawisko jest możliwe ze względu na zapowiadaną w nocy silną burzę magnetyczną, którą spowodował wygenerowany przed kilkoma dniami wyrzut masy ze słońca. W stronę Ziemi pędzi obecnie olbrzymia ilość wysokoenergetycznych cząstek, które gdy tylko zderzą się z atomami gazu stworzą na niebie zorze polarne.

W sobotę na lubelskim niebie pojawiła się zorza polarna. Zob...

Duża ilość cząsteczek oraz ogromna siła burzy magnetycznej sprawią, że zjawisko ma być widoczne w Polsce. Najlepiej będzie ona widoczna na północy kraju. I chociaż wszystko wskazuje na to, że zorze pojawią się na niebie, to ich obecności ze względu na szerokość geograficzną na której znajduje się Polska nie można być pewnym w stu procentach.

Ze względu jednak na wspomnianą siłę i liczbę cząstek, a także sprzyjające warunki atmosferyczne - w nocy niebo ma być bezchmurne - eksperci przewidują, że prawdopodobieństwo pojawienia się zorzy polarnej w Polsce jest wielce prawdopodobne.

Jak najlepiej przygotować się do oglądania zorzy polarnej?

Najodpowiedniejszym miejscem do "polowania" na zorzę jest teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie znajdują się żadne sztuczne światła ani odległe miasta. W tych szanse na jej zobaczenie są właściwie zerowe.

W Polsce zorza ma się pojawić w momencie, gdy współczynnik KP - wskaźnik promieniowania cząstek słonecznych - nad Skandynawią będzie wynosił 7. Żeby dostrzec zorzę trzeba uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej wypatrywać jej dziś od ok. 18:30 nawet do późnych godzin nocnych. Co istotne, jej najsilniejsze rozbłyski, które mogą być widoczne w Polsce mogą trwać jedynie kilka minut.

Zorza polarna w Polsce. O której godzinie oglądać?

Według prognoz NOAA aktywność z globalnym współczynnikiem Kp będzie prezentować się następująco:
Sobota:

  • 11:00 - 14:00 - Kp7 (G3)
  • 14:00 - 17:00 - Kp6 (G2)
  • 17:00 - 20:00 - Kp5
  • 20:00 - 23:00 - Kp5
  • 23:00 - 00:00 - Kp6 (G2)

Niedziela:

  • 00:00 - 02:00 - Kp6 (G2)
  • 02:00 - 05:00 - Kp5

Najlepiej jest zacząć obserwacje od ok. 19:00 i prowadzić je możliwie jak najdłużej, ale nie dłużej niż do 1:00-2:00.

Zorza polarna w Polsce ze powodu położenia nie będzie tak efektowna jak zorza np. na biegunie północnym. W Polsce jej wygląd najprawdopodobniej będzie zbliżony do bladej poświaty unoszącej się nad północnym horyzontem. Jeśli warunki będą temu sprzyjały, będzie można dostrzec delikatne struktury w postaci pionowych słupów światła.

Kolory zorzy polarnej powinny być widocznej na zdjęciach. Te jednak należy odpowiednio wykonać. Na fotografiach zorza najlepiej będzie widoczna, gdy zdjęcie zostanie wykonane szerokokątnym obiektywem. Dobrze sprawdzają się też obiektywy portretowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera