Zróżnicowany świat monitorów

Artykuł sponsorowany Vobis

Dla większości z nas dzień bez przynajmniej 10 minut przy komputerze jest dniem straconym. Komputer to narzędzie pracy, nauki i rozrywki. Zastępuje telewizję, sklep, a nawet książki. Komputer to jedno z najważniejszych urządzeń w domu i w pracy. Większość obowiązków pracowników „biurowych” wykonywana jest na tym urządzeniu. W monitor patrzymy przez wiele godzin, także po pracy. Niezwykle istotne jest to, aby monitor był odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika.

Jak wybrać monitor?

Komputer bez monitora nie może istnieć – to na monitorze wyświetlają się wszystkie dane i oglądane treści. Dlatego też wybór monitora jest bardzo ważny – powinien być to sprzęt dobry jakościowo i odpowiadający potrzebom właściciela. Nawet przy wyborze laptopa, powinno brać pod uwagę parametry monitora vobis.pl/komputery/monitory, dzięki temu praca przy nim będzie wygodna i niezbyt męcząca dla oczu. Przed zakupem monitora należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: rodzaj matrycy, odświeżanie obrazu, rozdzielczość, przekątna oraz proporcje i określić górną granicę cenową.

Przekątna monitora

Monitory do gier i projektowania graficznego różnią się parametrami od tych przeznaczonych do prac biurowych, czy do celów szkolnych. Jednym z ważniejszych parametrów jest przekątna monitora, wyrażona w calach. Większy monitor jest wygodniejszy w użyciu. Rozmiar monitora należy dobierać do miejsca, w którym będzie stał – ekran komputera musi być oddalony do oczu, aby nie niszczył wzroku. Przyjmuje się, że optymalną odległością jest 50 centymetrów od oczu. Dobrze dobrany monitor, to taki, który ogarniamy wzrokiem w całości.

Rozdzielczość – kluczowa dla jakości obrazu

Rozdzielczość to inaczej liczba pikseli na ekranie. Uznawana jest przez informatyków za jeden z ważniejszych czynników, jaki powinno się brać pod uwagę podczas zakupu monitora do komputera. Standardową rozdzielczością aktualnie jest 1080p, która jest odpowiednia codziennego użytkowania i grania. Jest spotykana w monitorach 144 lub 240hz. W powyższym przedziale rozdzielczości standardowe karty graficzne potrafią najlepiej wykorzystać szybsze odświeżanie. Rozdzielczość 1440p oznacza ostrzejszy, jeszcze wyraźniejszy obraz i jest kompromisem między przystępną ceną, a jakością. Górną półką jest rozdzielczości 4K -obiekt pożądania, grafików, montażystów filmowych i miłośników gier. Na rynku powoli zaczynają pojawiać się monitory o jeszcze wyższej rozdzielczości 5K – 8K, które za kilka lat będą zapewne wyznaczały nowe standardy użytkowania monitorów.

Typ matrycy

Monitory różnią się między sobą rodzajem matrycy. Na rynku są dostępne urządzenia z następującymi rodzajami matryc:TN, IPS, MVA i PVA. Matryca TN– często określana jako „biurowa”, ponieważ jest to technologia sprawdzająca się głównie w biurach. Obraz uzyskany na tej matrycy nie powala jakością, ale wystarczy do podstawowych prac biurowych. Zaletą monitorów z tym typem matrycy jest niska cena, co przy kupnie kilkudziesięciu komputerów do biura jest znaczącym argumentem, jednak dla większości prac oczywiście wystarczy. Monitory z tego rodzaju matrycą będą dość tanie. Z kolei matryca IPS gwarantuje świetną jakość obrazu- kolory są idealnie odwzorowane. Ekrany z matrycą IPS oferują szerokie kąty widzenia. To znakomity sprzęt do prac graficznych. Matryce MVA i PVA to typ pośredni między TN i IPS. Lepiej odwzorowują kolory niż matryca TN, jednak nieco gorzej od IPS. Mają one dobre kąty widzenia. Cechują się wysokim kontrastem oraz dobrą szczegółowością obrazu.

Model płaski, czy zakrzywiony

Najpopularniejsze są modele z płaskim ekranem. Ich zaletą jest duży wybór modeli, przystępna cena, wyraźny obraz niezależnie od przekątnej. W modelu zakrzywionym wielkość monitora ma znaczenie. Aby poznać zalety tego obrazu, ekran musi mieć wielkość 27 cali. Przewaga zakrzywionego monitora vobis.pl/komputery/monitory/asus-vz249q przejawia się zarówno w dopasowaniu do krzywizny ludzkiego oka. Zakrzywione ekrany towarzyszą ludzkości od lat w salach kinowych. To monitory idealnie przystosowane do potrzeb grafików, graczy, miłośników filmów, projektantów, fotografów, montażystów video.

Ergonomia monitora

Najlepsze monitory mają możliwość regulacji położenia monitora i dopasowania go do potrzeb użytkownika. Ważna jest regulacja konta pochylenia i wysokości. Osoby pracujące wiele godziny przy komputerze powinny szukać monitora wyposażonego w specjalną technologię chroniącą oczy przed zmęczeniem, nazywaną Flicker Free. Zapobiega ona migotaniu obrazu, dzięki czemu oczy nie męczą się tak szybko. Komfort pracy jest zdecydowanie wyższy.

Monitor powinno dobierać się z rozwagą i brać pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. Inne oczekiwania ma gracz, a inne księgowy. Jeżeli ktoś nie lubi gier, a komputer wykorzystuje głównie do przeglądania mediów społecznościowych i pracy biurowej, to nie potrzebuje olbrzymiej rozdzielczości, czy cudownej karty graficznej. Grafik komputerowy musi mieć monitor najwyższej jakości – model biurowy nie sprawdzi się w jego pracy. Ważnym aspektem przy wyborze monitora powinna być wygoda użytkowania i możliwość ochrony wzroku.

Dodaj ogłoszenie