Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZS 1 z Tychów w Warszawie na zaproszenie posła Michała Gramatyki ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
ZS 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów w Warszawie
ZS 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów w Warszawie Jolanta Pierończyk
Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów pojechał do Warszawy na zaproszenie posła Michała Gramatyki. W programie było przede wszystkim zwiedzanie gmachu Sejmu RP.

Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów był gościem posła Michała Gramatyki w Sejmie RP. Każdy poseł ma prawo raz w roku taką wycieczkę komuś zorganizować. Poseł Michał Gramatyka wybrał Zespół Szkół nr 1 w Tychach. Z zaproszenia skorzystało 50 uczniów, po dwóch z każdej klasy.

Poseł Michał Gramatyka zaskoczył przewodniczkę po sejmowym gmachu, mówiąc, że projektanci sali plenarnej Sejmu RP wzorowali się na sali Sejmu Śląskiego, która była bardzo nowoczesna, funkcjonalna i miała dobrą akustykę. Sala plenarna Sejmu RP ma podobny układ foteli, mównicy i galeryjek. Jest tylko większa, z racji większej liczby zasiadających w niej posłów.

Wizyta uczniów ZS 1 w siedzibie Sejmu RP odbyła się 13 grudnia 2019 r., w 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Spacerując po Krakowskim Przedmieściu na zakończenie tej wycieczki do Warszawy, na Pałacu Prezydenckim młodzież zobaczyła wyświetlony napis: "13 grudnia. Ofiarom stanu wojennego zapal światło wolności".

Warto też dodać, że wizytę w siedzibie najwyższych władz Polski młodzież ZS 1 w Tychach odbyła w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego II RP przy Wiejskiej.

Zobaczcie koniecznie

Na wstępie swojego zwiedzania młodzież usłyszała, że do początku XX wieku Sejm nie miał własnej stałej siedziby. W 1918 podjęto decyzję o adaptacji budynku Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien, dawnej żeńskiej szkoły średniej, na potrzeby parlamentu. Przebudową kierowali m.in. architekci Kazimierz Tołłoczko i Romuald Miller. 10 lutego 1919 na swym pierwszym posiedzeniu zebrał się w tym gmachu Sejm Ustawodawczy II RP. Tutaj też, kilka dni później, uchwalono Małą Konstytucję i mianowano Józefa Piłsudskiego naczelnikiem państwa. 17 marca 1921 uchwalono konstytucję marcową.

Na sali plenarnej młodzież zobaczyła m.in. dwa miejsca zarezerwowane dla prezydenta RP. Jedno zajmuje wtedy, gdy bierze udział w posiedzeniu Sejmu, drugie - gdy przychodzi przyjrzeć się obradom. To drugie znajduje się na galerii, gdzie zasiąść ma prawo każdy obywatel. Miejsce na galerii zarezerwowane dla prezydenta oznaczone jest godłem państwa, a fotel, na którym zasiada, jest inny niż pozostałe.

Wizyta zakończyła się obiadem w stołówce poselskiej.

Tuż przed powrotem do domu młodzież przeszła Krakowskim Przedmieściem, gdzie zobaczyła m.in. miejsce, w którym stał dom, gdzie mieszkał Stanisław Wokulski z "Lalki" Prusa. Kierownikiem wycieczki była bowiem polonistka Agnieszka Penkala, której ulubioną lekturą jest właśnie ta powieść Prusa. Opiekunem była sama dyrektor szkoły, Grażyna Jurek, też polonistka.

Nie przegapcie

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera