ZSP nr 4: Tu kształcą dźwiękowców

  ZSP nr 4: Tu kształcą dźwiękowców

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski
  1/6
  przejdź do galerii

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski ©Magdalena Mikrut-Majeranek

  Młodzi miłośnicy muzyki i przyszli dźwiękowcy uczą się tutaj realizacji nagrań i nagłośnień. Nie tylko sami tworzą muzykę, ale zajmują się szeroko rozumianą produkcją dźwiękową, edycją ścieżek filmowych, lektorskich, czy remiksowaniem. Szkoła od 4 lat kształci specjalistów „od dźwięku”.
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski, bo o nim mowa, prowadzi unikatowy nie tylko na skalę województwa, ale i Polski kierunek technik realizacji nagrań i nagłośnień. Prezentacja szkoły miała miejsce we wtorek, 21 marca, w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.

  W wydarzeniu wzięli udział zarówno przedstawiciele szkoły, którzy opowiedzieli o pracy z dźwiękiem i związanych z tym ścieżkach kariery zawodowej, jak i gimnazjaliści, zainteresowani wstąpieniem w szeregi uczniów tej placówki.

  Młodzi dźwiękowcy zaprezentowali próbki dźwiękowe oraz muzykę na żywo.
  Spotkanie rozpoczęto od prezentacji utworu „Imperial March” Johna Wiliamsa w wykonaniu Dawida Stacherczaka. Młodzież podzieliła się też wspomnieniami z zagranicznych staży, które odbyli m.in. w Portsmouth.

  - Na miejscu zastaliśmy wspaniałe zaplecze techniczne i świetnie wyszkoloną kadrę. Uczyliśmy się podstaw reżyserii dźwięku w studiu, podstaw realizacji koncertów live, a także podstaw produkcji muzycznej - wspominał wyjazd Kordian Gojowy. - Odwiedziliśmy London Film Academy. Realizatorzy dźwięku opowiedzieli nam o elementach nagrań ścieżki dźwiękowej jak np. dubbingowanie, czy synchronizacja - wspomina Monika. Uczniowie mieszkali w Anglii u rodzin, dzięki czemu mieli okazję do bezpośredniego poznania kultury, tradycji i codziennego życia mieszkańców.

  Kierunek technik realizacji nagrań i nagłośnień w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 prowadzony jest od czterech lat. - Kształcimy pod kątem szeroko pojętego biznesu muzycznego, zarówno w zakresie nagłaśniania, jak i produkcji dźwiękowej - muzyki, dubbingu, czy reklamy. To kierunek, który ma duże szanse powodzenia w przyszłości - tłumaczył Jarosław Jabłoński, wicedyrektor ZSP nr 4.

  - Zależy nam na tym, żeby zaszczepić w młodzieży przedsiębiorczość, by myśleli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Przy odrobinie pasji nasi uczniowie mogą osiągnąć sukces - mówił. Jednakże początki nie były łatwe. - W pierwszym roku nie udało nam się przeprowadzić naboru. Klasa ruszyła po roku. Wtedy też uzyskaliśmy środki unijne i zaproponowaliśmy młodzieży wyjazd na praktyki do Wielkiej Brytanii. Konkurencja jest olbrzymia, ale udało nam się to zrealizować - dodaje wicedyrektor. To kierunek z dużymi perspektywami.

  - Coraz więcej osób dopytuje się o ten kierunek. Na razie jednak chcemy ograniczyć nabór do kilkunastu osób w danym roku, by przede wszystkim nastawić się na jakość, a nie na ilość - zapowiadał wicedyrektor Jabłoński. Niedawno zapadła decyzja, że w szkole powstanie studio nagrań!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA