Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM ściągnął od gapowiczów ze Śląska i Zagłębia 30 mln zł opłat za brak biletów. Nie ma "zmiłuj się" - komentuje dyrektor ZTM

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że gapowicze ze Śląska i Zagłębia oddali od 2019 r. 30 mln złotych długu. Jak podaje ZTM, jest to jeden z największych dochodów z tytułu zapłaconych opłat dodatkowych w komunikacji miejskiej w kraju. - Dla nikogo nie ma i nie będzie „zmiłuj się” – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Gapowicze oddali ZTM 30 mln zł

Jak informuje ZTM, do bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA w połowie ubiegłego roku trafiło aż 87 tys. gapowiczów z województwa śląskiego.

- Liczba ta powinna być przestrogą dla wszystkich nieuczciwych pasażerów, a szczególnie tych ze Śląska i Zagłębia, bo – jak się okazuje – system kontrolersko-windykacyjny Zarządu Transportu Metropolitalnego należy do najskuteczniejszych w kraju. Dochód z tytułu zapłaconych opłat dodatkowych, które popularnie nazywane są mandatami, przekroczył próg 30 mln zł – ostrzega ZTM.

Zarząd Transportu Metropolitalnego zaczął działać w 2019 r. Podana kwota obejmuje wszystkie opłaty dodatkowe ściągnięte od gapowiczów od początku działalności ZTM. Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM, skuteczności w ściąganiu długów upatruje w automatyzacji systemów.

- Jako pierwsi mieliśmy w pełni zautomatyzowaną bazę gapowiczów z systemami rejestrującymi dłużników. Dla nikogo nie ma i nie będzie „zmiłuj się”. Każdy gapowicz, który uchyla się od opłacenia mandatu, trafia zarówno do KRD BIG SA, jak i do BIG InfoMonitor SA – mówi Małgorzata Gutowska.

Dodaje, że zautomatyzowana została również praca kontrolerów ZTM.

- Dysponują oni coraz nowszymi urządzeniami, które nie tylko ułatwiają, ale i przyspieszają ich pracę. Efekt? W pierwszym roku naszej działalności przeprowadziliśmy 90,5 tys. kontroli, a w 2022 r. już 126 tys. To wzrost o prawie 40 proc. – podkreśla dyrektor ZTM.

ZTM podkreśla skuteczność swojego systemu kontrolersko-windykacyjnego. Informuje, że w 2019 r. do sądu skierowano 2,6 tys. spraw, a w 2022 r. było ich już ponad 21 tys. Wzrosła również liczba wszczętych egzekucji komorniczych z 1,3 tys. w 2019 r. do ponad 14,6 tys. w 2022 r.

- Poza wspomnianymi postępowaniami sądowymi oraz egzekucjami komorniczymi, regularni gapowicze muszą liczyć się również z konsekwencjami wynikającymi z dopuszczenia się szalbierstwa, czyli wykroczenia polegającego na wyłudzeniu bez zamiaru uiszczenia należności za przejazd bez biletu po raz trzeci w ciągu roku. W ciągu 4 lat ZTM zgłosił policji prawie 3 tys. takich przypadków, które kończą się karami aresztu, grzywny albo ograniczenia wolności – ostrzega ZTM.

ZTM planuje dalsze uszczelnianie systemu

W komunikacie ZTM czytamy, że skuteczność systemu kontrolersko-windykacyjnego może być jeszcze lepsza. Poprawę skuteczności umożliwi zatrudnienie dodatkowych kontrolerów biletów.

- Świadczymy usługi na ok. 550 liniach w 56 gminach. To ogromny obszar i właśnie z tego powodu moglibyśmy zatrudnić jeszcze co najmniej setkę nowych osób na stanowisko kontrolera biletów – mówi Małgorzata Gutowska.

Jak informuje ZTM, w dodatkowym uszczelnieniu systemu kontrolersko-windykacyjnego pomoże nowo powołana spółka – Serwis GZM. Będzie się zajmować m.in. pozyskiwaniem i udostępnianiem przewoźnikom kierowców, obsługą przystanków oraz, jak zaznacza ZTM, kluczową w tym temacie kontrolą biletów.

Wniosek jest prosty – kupujcie bilety. A czy będziecie w stanie je skasować, to już zupełnie inna historia.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera