Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM wprowadza nową taryfę czasową. Koniec z płaceniem za cały bilet na jeden przystanek

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Nowa taryfa czasowa  "Podróż Start/Stop" ma być dostępna  dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM.
Nowa taryfa czasowa "Podróż Start/Stop" ma być dostępna dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM. Fot Arkadiusz Gola
Zarząd GZM wprowadził nową taryfę czasową „Podróż Start/Stop". Ma być dostępna dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM. To pierwszy element nowego systemu sprzedaży biletów. Pierwotnie miał zostać uruchomiony 16 stycznia. – Trwają odbiory nowej aplikacji, która będzie podstawą nowego systemu sprzedaży biletów. Dopracowujemy produkt, aby w dniu, w którym udostępnimy go pasażerom, był jak najlepszej jakości – wyjaśnia Jacek Brzezinka członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak zapowiada nowy system wejdzie w życie 28 lutego.

Nowa taryfa czasowa będzie dotyczyła tylko opcji „Podróż Start/Stop", która ma być dostępna w aplikacji mobilnej. Jak zapowiada GZM, pozostała cena biletów będzie bez zmian, dotyczy to także biletów papierowych.

- Nie przewidujemy zmian w cenniku biletów papierowych. Nowa taryfa czasowa będzie dostępna w ramach opcji „Podróż Start/Stop w aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM - zapewnia Łukasz Zych z biura prasowego GZM.

Ci pasażerowie, którzy korzystają z Internetu, jak zapowiada GZM, będą mieli wiele korzyści. - Przede wszystkim, w ramach funkcjonalności „Podróż Start/Stop” aplikacja sama naliczy opłatę za przejazd, wybierając najkorzystniejsze dla pasażera rozwiązanie. Jedyne, co pasażer będzie musiał zrobić rozpoczynając podróż, to zarejestrować wejście do pojazdu poprzez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie odpowiedniego kodu, znajdującego się w pojeździe – wyjaśnia Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Spis treści

Aktualizacja. Nowa taryfa czasowa „Podróż Start/Stop" będzie funkcjonować od 28 lutego

Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego pasażerowie będą mogli korzystać z nowej opcji. Powód? Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.

– Trwają odbiory nowej aplikacji, która będzie podstawą nowego systemu sprzedaży biletów. Dopracowujemy produkt, aby w dniu, w którym udostępnimy go pasażerom, był jak najlepszej jakości – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W związku z przesunięciem daty wejścia w życie nowej taryfy, zakup biletów za pomocą aplikacji Mobilny ŚKUP będzie możliwy dłużej, do momentu, w którym nowa aplikacja będzie już w pełni gotowa.

– Na ten moment, dla pasażerów nic się nie zmienia – mówi Łukasz Zych z biura prasowego GZM – Kupujemy bilety tak jak do tej pory, karty ŚKUP i jej mobilna aplikacja pozostają w użyciu – dodaje.

Dzięki nowej taryfie będzie możliwy przejazd już od złotówki

Wygląda na to, że to już koniec z płaceniem za cały bilet jednorazowy, podczas gdy mamy do przejechania przykładowo tylko jeden przystanek. Dzięki opcji „Podróż Start/Stop” pojawią się nowe przedziały czasowe: 5-, 10- i 15-minutowe, krótsze niż dla obecnych biletów jednorazowych/krótkookresowych. Dzięki temu opłata za podróż w opcji minimalnej ma wynosić 2 zł, ale do 31 marca w ramach promocji będzie obniżona do złotówki. Od 10 do 15 minut – 3,50. Opłaty ulgowe mają być natomiast o połowę tańsze.

Pasażer nie zapłaci więcej niż 12 zł za przejazd

Korzystając z nowej taryfy pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia nie zapłaci więcej, niż wartość biletu „dziennego". Obecnie wynosi ona 12 zł w opcji normalnej. Nowy system ma zsumować wszystkie opłaty wniesione przez pasażera w ciągu tego dnia. Gdy opłaty przekroczą wartość biletu „dziennego", system anuluje wyliczane w ciągu dnia opłaty i za cały dzień pobierze opłatę w wysokości 12 zł.

Nareszcie będą brane pod uwagę przesiadki

Kolejna wygoda. Przesiadki niegdyś spędzały pasażerom sen z powiek i dostarczały dodatkowego stresu. Wystarczyło, że autobus się spóźnił o 10 minut, bilet w połowie drogi przestał być już ważny i trzeba było kupować następny. Często trzeba było liczyć na szczęście. Gdy kierowca przyjechał na czas, wszyscy mogli odetchnąć z ulgą i jechać na jednym bilecie bez nerwowego patrzenia w zegarki.

Jak zapowiada GZM, dzięki nowej taryfie to już przeszłość. System uwzględni nie tylko czasy poszczególnych przejazdów, ale również ewentualne przesiadki, trwające nie dłużej niż 30 minut. Wówczas system, pod koniec dnia, rozliczy tę kolejną podróż jako kontynuację czasu z poprzedniego pojazdu. Aby z tego skorzystać, pasażer będzie musiał za pomocą aplikacji zarejestrować swoje wyjście z pojazdu, a następnie wznowić podróż w ciągu 30 minut.

– Możliwość tę wprowadzamy z myślą o pasażerach, którzy w trakcie jednej podróży muszą się przesiadać. Dzięki temu mechanizmowi będą mogli spokojnie zmienić linię płacąc wyłącznie za czas podróżowania autobusem, trolejbusem czy tramwajem – wyjaśnia Grzegorz Kwitek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera