ZUS przeprowadził ponad 68 tys. kontroli chorych w...

  ZUS przeprowadził ponad 68 tys. kontroli chorych w województwie śląskim

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ZUS przeprowadził ponad 68 tys. kontroli chorych w województwie śląskim

  ©Pixabay

  Zwolnienie lekarskie to nie tylko zwolnienie od wykonywania pracy. To także zwolnienie z wykonywania wszystkich prac, które mogą przeszkodzić w powrocie do zdrowia. Niestety, kontrole przeprowadzone w województwie śląskim wykryły wiele nieprawidłowości.
  ZUS przeprowadził ponad 68 tys. kontroli chorych w województwie śląskim

  ©Pixabay

  W 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w województwie śląskim ponad 68 tysięcy kontroli. Znaczną część stanowiły kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Polegają one na wezwaniu chorego do lekarza orzecznika. Sprawdzane jest dana osoba jest nadal niezdolna do pracy, czy choroba już ustąpiła. Jeśli uzna, że ubezpieczony jest już zdolny do pracy to zasiłek zostaje wstrzymany. Pracownik musi zgłosić się do swojego pracodawcy już następnego dnia po otrzymaniu orzeczenia.

  W 2018 roku ZUS przeprowadził w województwie śląskim 52,5 tys. kontroli. Tysiąc osób zostało uznanych za zdolne do pracy. Kwota wstrzymanych zasiłków to 383 tys. złotych. Najwięcej kontroli przeprowadzono w chorzowskim oddziale ZUS. Skontrolowano 11 238 osób. Aż 149 osób zostało uznanych za zdolne do pracy.

  W oddziale ZUS w Zabrzu przeprowadzono 10,8 tys. kontroli. 99 osób uznano za zdolne do pracy. Oddział ZUS w Bielsku-Białej przeprowadził 3848 kontroli i orzekł, że 152 osoby mogą wrócić do pracy. ZUS w Częstochowie wykonał 6382 kontroli. Uznano, że aż 365 osób może wrócić do pracy. To największa liczba w naszym województwie. W oddziale ZUS w Rybniku wykonano 9755 kontroli (89 osób zdolnych do pracy). W Sosnowcu przeprowadzono 10 465 kontroli, a 148 osób uznano za zdolne do pracy.

  - Należy pamiętać, że ten rodzaj kontroli, czyli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jest zarezerwowany wyłącznie dla ZUS. Natomiast przypominamy, że możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich swoich pracowników mają także pracodawcy, którzy zatrudniają ponad 20 osób, gdyż to oni wówczas są płatnikami świadczeń - wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

  Przeprowadzono także kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich, czyli popularnego L4. Takie zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do wykonywania obowiązków. Część osób wykorzystuje jednak zwolnienia lekarskie do podejmowania dodatkowej pracy lub do wyjazdu na urlop. Takie przypadki były kontrolowane przez ZUS.

  W 2018 roku w województwie śląskim przeprowadzono ponad 16 tys. kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli ponad 3,5 tys. osób pozbawiono prawa do zasiłku. Najwięcej takich kontroli przeprowadzono w Rybniku (3575 kontroli), gdzie prawo do zasiłku straciło 901 osób. To także największa liczba nieprawidłowości wykryta w województwie śląskim.

  2910 kontroli przeprowadzono w oddziale ZUS w Częstochowie. Prawo do zasiłku cofnięto 863 osobom. W Zabrzu kontroli było 2547. 500 osób straciło prawo do zasiłku. W Bielsku-Białej (2500 kontroli) takich przypadków było 200.

  Oddział ZUS w Sosnowcu skontrolował 2371 osób. Aż 351 z nich wykorzystywało zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem. ZUS w Chorzowie (2289 kontroli) wykrył 700 takich nieprawidłowości.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety