ZUS odnotowuje gwałtowny spadek ubezpieczonych Ukraińców. W porównaniu do października 2018 w chwili obecnej w ZUS ubezpieczonych jest ponad 20 tys. osób mniej. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od lat. Spadek tej liczby niekoniecznie jest dobry. Pamiętać należy, że obcokrajowcy, a w tym wypadku Ukraińcy ratują ZUS i pracują na polską emeryturę. Czy ten czas się kończy, a Polska staje się mniej atrakcyjna dla przyjezdnych?

ZUS odnotował spadek ubezpieczonych Ukraińców

Ukraińcy w ciągu całego roku wpłacają niemal 4 mld złotych do ZUS, a liczba cudzoziemców, którzy pracują na polską emeryturę przekracza pół miliona. Jak się jednak okazuje mamy do czynienia ze znacznym spadkiem pracowników z Ukrainy ubezpieczonych w ZUS. Jak podaje ZUS:

  • 421 tys. - tyle Ukraińców było zarejestrowanych w ZUS na początku stycznia 2019,
  • 441 tys - tyle Ukraińców było zarejestrowanych w ZUS w październiku 2018.

Czym wytłumaczyć odpływ 20,5 tys. pracowników pochodzących z Ukrainy? Jak informuje Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS - to pierwsza taka sytuacja od lat.

Nie we wszystkich polskich miastach spadek ubezpieczonych obywateli Ukrainy w ostatnich trzech miesiącach jest odczuwalny. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, czyli największych ośrodkach, choć nieznacznie, po kilkaset osób, to jednak przybyło ubezpieczonych obywateli ukraińskich – tłumaczy Szczurek w rozmowie z "PAP".

Eksperci twierdzą, że może skończyć się w Polsce pewien trend na rynku pracy. Przyczyn szukają w otwarciu niemieckiego rynku pracy na pracowników ze Wschodu. Czy to czyni niemiecki kierunek bardziej atrakcyjnym?

Powiedzmy to sobie wprost. Jak Niemcy otworzą swój rynek pracy, to nie będzie takiej siły, by zatrzymać Ukraińców w Polsce. Różnica, jeśli chodzi o zarobki, jest przecież gigantyczna - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP w rozmowie z serwisem money.pl.

Wiele też zależy od tego, jak rozwijać będzie się sytuacja na Ukrainie. Przypomnijmy, że w roku 2019 na Ukrainie odbędą się:

Cudzoziemcy w ZUS

Trend, który odnotowywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnich latach wyglądał w Polsce następująco:

  • 2015 - ZUS notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców
  • 2016 - to 293 tys. ubezpieczonych przyjezdnych zza granicy w ZUS
  • 2017/2018 - ponad pół miliona zatrudnionych cudzoziemców w Polsce

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego